ԳԻՏԱԺՈՂՈՎԸ ԵՎ ՑՈՒՑԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆԸ ԱՄՓՈՓԵԼ ԵՆ ՄԽԻԹԱՐՅԱՆ ՄԻԱԲԱՆՈՒԹՅԱՆ ՀԻՄՆԱԴՐՄԱՆ 300-ԱՄՅԱ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅՈՒՆԸ
«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն»  ՊՈԱԿ-ի նախաձեռնությամբ  այսօր անցկացված  գիտաժողովը նվիրված էր Մխիթարյան միաբանության Վենետիկի Սուրբ  Ղազար  կղզում  հիմնադրվելու  300  ամյակին: Այն իրենց ներկայությամբ պատվել են Վենետրիկի  Մխիթարյան  միաբանության  ներկայացուցիչ Հայր  Սերոբ  վարդապետ  Չամուռլյանը և Հայաստանի Մխիթարյան կրթահամալիրի պատասխանատու Հայր Եղիա Քիլաղպյանը:
Ողջունելով գիտաժողովի մասնակիցներին` «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանը նշել է, որ միջոցառումը գիտամշակութային նշանակությունից բացի նախ և առաջ մեր՝ ժամանակակիցներիս խոնարհումն է Մխիթարյան միաբանների ջերմեռանդ աշխատանքի, զրկանքների ու զոհաբերությունների առջև, ինչի արդյունքում էլ Եվրոպայում վերածնվեց «փոքրիկ Հայաստան աշխարհ»:
«Սուրբ Ղազարը սոսկ աշխարհագրական բանաձևմամբ կղզի չէ միայն Ադրիատիկ ծովում, այն հայկականության հոգևոր, մշակութային և բարոյաէթիկական կղզյակ է Հին Աշխարհի բազմերանգ քաղաքակրթության մեջ։ Եթե տարիների ընթացքում Մխիթարյանների  աշխարհագրական տարածքն ընդլայնվել է ավելի քան չորս անգամ, ապա նրա հոգևոր-գիտամշակութային տարածությունն ընդլայնվել է անսահմանության աստիճանի, թե՛ ժամանակի, թե՛ տարածության մեջ՝ գրավելով ոչ միայն հայերիս, այլև օտարազգիների հոգիները։ Պատակառանք ներշնչող 300 տարիների ընթացքում Ադրիատիկի այս գեղատեսիլ կղզյակը, աշխարհին ճառագելով հայկականություն, միաժամանակ ձգողականության ուժով գերել է գիտության և մշակույթի համաշխարհային մեծության երևելիներին»,- իր ելույթում նշել է Ա.Թարվերդյանը:
Մխիթարյան միաբանության ստեղծման մասին իր խոսքում Հայաստանի Մխիթարյան կրթահամալիրի պատասխանատու Հայր Եղիա Քիլաղպյանը  ասել է, որ Վենետիկի տեղն անգամ չիմացող պատանի Մխիթարը պատկերացնել  չէր կարող, որ մի օր ոչ միայն կհասնի, այլև կհաստատվի Վենետիկում։
«Նա պարզապես երազում էր Հայաստան գալ, սակայն պատմական դեպքերը անհնար են դարձնում նաև Կոնստանդնուպոլիս գնալու Մխիթարի ջանքերը։ Նա շատ լավ հասկանում էր, որ Օսմանյան կայսրության մեջ ինքնությունը կորցրած հայը նախ և առաջ հոգևոր աջակցության կարքի ունի։ Իսկ դա հնարավոր է միայն հայոց պատմության և մշակույթի ակունքներին վերադառնալու շնորհիվ։ Հենց այստեղ է, որ Մխիթար Աբբահայրը կայացնում է պատմական որոշումը. միայնակ նա դատապարտված էր մահվան, հարկավոր էր ստեղծել միաբանություն։  Այդ հանճարեղ որոշումն էր, որ անմահացրեց նրա գործը։  Այսօր` 300 տարի անց, եթե միաբանները  գոյություն ունեն իբրև Մխիթարյան միաբանություն և հայ ժողովուրդը կարողանում է հպարտանալ  իր երևելի զավակների անմահ գործով, ապա դա միայն Մխիթար Աբբահոր միաբանություն ստեղծելու գաղափարը իրականություն դարձնելու շնորհիվ է», -ասել է Հայր Եղիա Քիլաղպյանը:
Մխիթարյան միաբանության հիմնադրման ժամանակաշրջանին  և  Սուրբ Ղազար կղզի մուտք գործելուն իր զեկույցում անդրադարձել է  նաև Վենետրիկի  Մխիթարյան  միաբանության  ներկայացուցիչ Հայր  Սերոբ  վարդապետ  Չամուռլյանը:
Գիտաժողովին ելույթ են ունեցել նաև ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի հնագիտության և ազգագրության ամբիոնի վարիչ Հայկ Ավետիսյանը,  նույն ֆակուլտետի Մշակութաբանության ամբիոնի դասախոս Ռուզաննա Մկրտչյանը,  ԽԱբովյանի անվան պետական մանկավարժական համալսարանի դասախոս, պ.գ.թ.  Արմեն  Աբգարյանը և  այլք:  Նրանք անդրադարձել են մեր  պատմության, մշակույթի, արվեստի, դպրության նաև հայոց  լեզվի ու հավատքի  հիմնավոր  ուսումնասիրության կարևորագույն կենտրոնի վերածված Մխիթարյան միաբանության և նրա  նվիրյալների  ծավալած  ազգանվեր  գործունեությանը:
Օրվա երկրորդ կեսին  «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց  թանգարանում  բացվել է   «Կղզյակ, որ մեզ ետուր արև» խորագիրը կրող ցուցահանդեսը: Բացման պատիվը տրվել է Մխիթարյան միաբանության ներկայացուցիչներին:
«Գիտաժողովը բավականին արդյունավետ ու օգտակար էր բոլորիս համար: Համոզված եմ, որ Մխիթարյան միաբանության հետ  առաջիկայում համագործակցության նոր եզրեր կուրվագծվեն», -ցուցահանդեսի բացման խոսքում  ասել է «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանը:
ՊՈԱԿ-ի գիտնական քարտուղար, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Փիլիպոսյանի համոզմամբ առ այսօր ուսանելի է միաբանության ստեղծած գիտական ժառանգությունը և մենք  պարտավոր ենք պահպանել այդ արժեքները:
Ցուցահանդեսում ներկայացվել են Վենետիկում  Մխիթարյանների նախաձեռնությամբ  տպագրված 15 անուն  գիրք,  Մխիթարյան միաբաններից  Ղ.Ալիշանի ինքնագիրը  (Գրականության և արվեստի  թանգարանի հավաքածուից), Արսեն Բագրատունու լուսանկարը և  օրագիրը  (բնօրինակը), Մխիթարյան ճեմարանի տրամադրած լուսանկարները:  Միջոցառումն ուղեկցվել է  Մխիթարյան միաբանության  300-ամյա  գործունեության մասին պատմող լուսապատկերային ցուցադրությամբ: Մ. Սեբաստացու  շարականների կատարումներով հանդես է եկել  ՀՀ  վաստակավոր  արտիստ  Մագդա  Մկրտչյանը:

НАУЧНАЯ КОНФЕРЕНЦИЯ И ВЫСТАВКА ПОДЫТОЖИЛИ 300-ЛЕТНЮЮ ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ КОНГРЕГАЦИИ МХИТАРИСТОВ
Научная конференция, проведенная сегодня по инициативе ГНО «Служба по охране окружающей среды и историко-культурных музеев-заповедников», была посвящена 300-летию обоснования Конгрегации Мхитаристов на острове Святого Лазаря (Сан-Ладзаро) Венеции. Ее своим присутствием почтили представитель Конгрегации Мхитаристов Венеции Отец Сероб Вардапет (Архимандрит) Чамурлян и директор образовательного комплекса «Мхитарян» Армении Отец Егиа Килагпян.
Приветствуя участников конференции, директор ГНО «Служба охраны памятников» Ара Тарвердян отметил, что, помимо научно-культурного значения, это мероприятие – прежде всего наше преклонение перед усердным трудом, жертвами и лишениями членов Конгрегации Мхитаристов, в результате чего и в Европе возродилась «маленькая Армения».
«Святой Лазарь – это не просто остров в Адриатическом море в географическом смысле, но и духовный, культурный и нравственно-этический островок армянства в пёстрой цивилизации Древнего мира. Если на протяжении многих лет географическая территория  Мхитаристов расширилась более чем в четыре раза, то ее духовное и научно-культурное пространство расширилось до безграничности, завоевав как во времени, так и пространстве души не только армян, но и людей других национальностей. В течение внушающих уважение 300 лет этот живописный островок Адриатического моря, излучающий в мир армянство, в то же время с гравитационной силой притягивала выдающихся деятелей  науки и культуры мирового уровня», – отметил в своем выступлени А. Тарвердян.
В своей речи о создании Конгрегации Мхитаристов директор образовательного комплекса «Мхитарян» Армении Отец Егиа Килагпян сказал, что молодой Мхитар, не знавший даже местонахождение Венеции, не мог себе представить, что однажды он не только доберется, но и обоснуется в Венеции.
«Он просто мечтал приехать в Армению, но исторические события помешали  усилиям Мхитара уехать в Костанднуполис (Константинополь). Он прекрасно осознавал, что армянин, потерявший свою идентичность в Османской империи, прежде всего, нуждается в духовной поддержке. А это возможно только путем возвращения к истокам армянской истории и культуры. Именно здесь аббат Мхитар принимает историческое решение: в одиночку он был обречен на смерть, необходимо было создать конгрегацию. Это было гениальное решение, которое увековечило его дело. Сегодня, 300 лет спустя, если члены братии существуют как Конгрегация Мхитаристов и армянский народ может гордиться бессмертным делом своих выдающихся детей, то только благодаря воплощению в жизнь идеи аббата Мхитара о создании конгрегации», – сказал Отец Егиа Килагпян.
В своем докладе представитель Конгрегации Мхитаристов Венеции Отец Сероб Вардапет Чамурлян также коснулся периода создания Конгрегации Мхитаристов и ее обоснования на острове.
На конференции выступили также  заведующий кафедрой археологии и этнографии факультета истории ЕГУ Айк Аветисян, преподаватель кафедры культурологии того же факультета Рузанна Мкртчян,  преподаватель Армянский государственного педагогического университета имени Х. Абовяна,  к.и.н  Армен Абгарян и другие. Они коснулись Конгрегации Мхитаристов,  превратившегося в важнейший центр нашей истории, культуры, искусства, образования, а также основательного изучения армянского языка и религии, и патриотической деятельности, которую развернули ее приверженцы.
Во второй половине дня в историко-культурном музее-заповеднике «Звартноц» открылась выставка под названием «Островок, осветивший нас солнцем». Честь открытия была предоставлена представителям Конгрегации Мхитаристов.
«Конференция была достаточно результативной и полезной для всех нас. Я убежден, что в скором времени наметятся новые грани сотрудничества с Конгрегации Мхитаристов», – в своем выступлении сказал директор ГНО «Служба охраны памятников» Ара Тарвердян.
По убеждению ученого секретаря ГНО, д.и.н., профессора Ашота Пилипосяна, что и сегодня поучительно научное наследие, созданное конгрегацией, и мы обязаны  сохранить эти ценности.
На выставке были представлены 15 наименований книг, изданных в Венеции по инициативе Мхитаристов, авторские материалы одного из братьев-мхитаристов, Г. Алишана (из коллекции Музея литературы и искусства), фотография и дневник (оригинал) Арсена Багратуни, фотографии, предоставленные лицеем «Мхитарян». Мероприятие сопровождалось слайд-шоу о 300-летней деятельности Конгрегации Мхитаристов. С исполнением духовных песнопений М. Себастаци выступила заслуженная артистка РА Магда Мкртчян.