«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը գործակցության եզրեր է ուրվածգում Բեյրութի Հայկազյան համալսարանի հետ: Իր գործունեության 62 տարիների ընթացքում կրթօջախը Միջին Արևելքում գիտակրթական, դաստիարակչական գործունեություն է իրականացրել: «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ղեկավարության և Հայկազյան համալսարանի «Հայկական սփյուռքի ուսումնասիրությունների կենտրոնի» տնօրեն, «Հայկազյան հայագիտական հանդես»-ի պատասխանատու քարտուղար Անդրանիկ Դաքեսյանի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են համագործակցության հնարավոր ուղղությունները: Նախատեսվում է 2018 թ. Մեծամորի հնավայրի տարածքում իրականացվող պեղումների դաշտային աշխատանքներին մասնակից դարձնել Հայկազյան համալսարանի ուսանողներին, հանդեսի միջոցով հանրահռչակել Հայաստանի պատմամշակութային ժառանգությունը, աջակցել Լիբանանի հայկական մշակույթին առնչվող հուշարձանների կատալոգի ստեղծմանը, փորձի փոխանակման միջոցով մեթոդական օգնություն ցուցաբերել սփյուռքի գործընկերներին:
Համագործակցության ուղղությամբ առաջին քայլերն արված են: «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գիտաշխատող, ազգագրագետ Խորեն Գրիգորյանը «Գալուստ Գյուլբենկյան» հիմնադրամի և Հայկազյան համալասարանի ֆինանսավորմամբ մեկ ամիս ազգագրական- հետազոտական աշխատանքներ է իրականացրել Լիբանանի հայկական Այնճար գյուղում: Նրա հավաքած նյութը վերաբերել է բնակավայրի կազմավորմանը, հայկական արմատներին, ինչպես նաև Այնճարի հայերի ավանդույթներին ու կենցաղին: Մուսալեռցիների ժառանգները Այնճարում 15 հուշարձան են կառուցել. Մուսա լեռան հերոսամարտը հավերժացնող հուշարձանը, երեք եկեղեցիները, հերոս մուսալեռցիների կիսանդրի-հուշարձանները ու ջրաղաց հուշարձանը: Խ. Գրիգորյանը զրուցել է գյուղի բնակիչների հետ, լսել նրանց պատմությունները, արձանագրել փաստագրական տվյալներ:
Ի դեպ` «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գիտաշխատողը նախատեսում է այս հետազոտությունները հետագայում ամփոփել թեկնածուական ատենախոսության մեջ:

EDGES ON COOPERATION WITH LEBANON’S HAYKAZYAN UNIVERSITY
“Protection service” NCSO outlines new edges on cooperation with Beirut’s Haykazyan university. During 62 years the college has implemented scientific-educational activity in the Middle East. During the meeting with the directorate of “Protection service” NCSO, Haykazyan university’s “Armenian diaspora studies center’s” director and “Haykazyan armenological review’s” secretary Andranik Daqesyan have discussed the possible ways of cooperation. It is planned to involve the students of Haykazyan university in the excavations of Metsamor archaeological site in 2018 and popularize the historical-cultural heritage of Armenia through the review, support to the creation of the catalogue about the Armenian monuments of Lebanon, show methodical support to the colleagues of diaspora through the exchange of experience.
First steps of cooperation are already taken. “Protection service” NCSO’s employee, ethnographer Khoren Grigoryan has implemented ethnographic researches in Lebanon’s Aynchar village by the sponsorship of “Galust Gyulbenkyan” fund and Haykazyan university. The material collected by him referred to the arrangement of the residence, Armenian roots as well as to the traditions of Aynchar’s Armenians. Their successors have erected 15 monuments in Aynchar. The monument that perpetuates the heroic battle of Mousaler, the three churches and the water mill monument. KH. Grigoryan talked with the residents of the village, listened to their stories and recorded documental datum.
By the way, “Protection service” NCSO’s scientific researcher is going to summarize the studies in his Candidate’s dissertation.