«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը գործակցության եզրեր է ուրվածգում Բեյրութի Հայկազյան համալսարանի հետ: Իր գործունեության 62 տարիների ընթացքում կրթօջախը Միջին Արևելքում գիտակրթական, դաստիարակչական գործունեություն է իրականացրել: «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ղեկավարության և Հայկազյան համալսարանի «Հայկական սփյուռքի ուսումնասիրությունների կենտրոնի» տնօրեն, «Հայկազյան հայագիտական հանդես»-ի պատասխանատու քարտուղար Անդրանիկ Դաքեսյանի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են համագործակցության հնարավոր ուղղությունները: Նախատեսվում է 2018 թ. Մեծամորի հնավայրի տարածքում իրականացվող պեղումների դաշտային աշխատանքներին մասնակից դարձնել Հայկազյան համալսարանի ուսանողներին, հանդեսի միջոցով հանրահռչակել Հայաստանի պատմամշակութային ժառանգությունը, աջակցել Լիբանանի հայկական մշակույթին առնչվող հուշարձանների կատալոգի ստեղծմանը, փորձի փոխանակման միջոցով մեթոդական օգնություն ցուցաբերել սփյուռքի գործընկերներին:
Համագործակցության ուղղությամբ առաջին քայլերն արված են: «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գիտաշխատող, ազգագրագետ Խորեն Գրիգորյանը «Գալուստ Գյուլբենկյան» հիմնադրամի և Հայկազյան համալասարանի ֆինանսավորմամբ մեկ ամիս ազգագրական- հետազոտական աշխատանքներ է իրականացրել Լիբանանի հայկական Այնճար գյուղում: Նրա հավաքած նյութը վերաբերել է բնակավայրի կազմավորմանը, հայկական արմատներին, ինչպես նաև Այնճարի հայերի ավանդույթներին ու կենցաղին: Մուսալեռցիների ժառանգները Այնճարում 15 հուշարձան են կառուցել. Մուսա լեռան հերոսամարտը հավերժացնող հուշարձանը, երեք եկեղեցիները, հերոս մուսալեռցիների կիսանդրի-հուշարձանները ու ջրաղաց հուշարձանը: Խ. Գրիգորյանը զրուցել է գյուղի բնակիչների հետ, լսել նրանց պատմությունները, արձանագրել փաստագրական տվյալներ:
Ի դեպ` «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գիտաշխատողը նախատեսում է այս հետազոտությունները հետագայում ամփոփել թեկնածուական ատենախոսության մեջ:

ГРАНИ СОТРУДНИЧЕСТВА С ЛИВАНСКИМ УНИВЕРСИТЕТОМ АЙКАЗЯН
Намечаются грани сотрудничества ГНО “Служба по охране окружающей среды и историко-культурных музеев-заповедников” с Бейрутским университетом Айказян (назван в честь профессора Арменака Айказяна). В течение 62-х лет своей деятельности учебное заведение осуществляло научную и воспитательную деятельность на   Среднем Востоке. На встрече руководства ГНО “Служба охраны памятников” с директором  “Центра  исследований армянской диаспоры” университета “Айказян” и ответственным секретарем арменоведческого журнала доктором Андраником Дакесяном обсуждались возможные направления сотрудничества.
В 2018 г. предполагается привлечь воспитанников университета “Айказян” и сделать их участниками раскопок проводящихся на территории древнего поселения Мецамор, при содействии арменоведческого журнала университета “Айказян” популяризировать историко-культурное наследие Армении, содействовать созданию каталога памятников Ливана, имеющих отношение к армянской культуре,  посредством обмена опытом оказать методическую помощь коллегам из диаспоры.
Сделаны первые шаги на пути сотрудничества. Сотрудник ГНО “Служба охраны памятников” этнограф Хорен Григорян при финансовом содействии фонда “Галуста Гюльбекяна” и университета “Айказян” в течение одного месяца проводил этнографические исследования в армянском селе Айнджар (Ливан). Собранный им материал относится к истории основания села, его армянским корням, армянским традициям и быту села Айнджар.
Наследники мусалерцев возвели в селе Айнджар 15 памятников: памятник, увековечивающий героическую оборону Мусалера, бюсты героев-мусалерцев, три церкви и памятник “водяная мельница”. Х. Григорян беседовал с жителями села, выслушал их истории, зафиксировал фактические данные.
Кстати, сотрудник ГНО “Служба охраны памятников” предполагает подытожить полученные сведения в кандидатской диссертации.