«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ենթակա ստորաբաժանումների աշխատանքների արդյունավետ կազմակերպման նկատառումով կազմակերպության ղեկավարությունը շարունակում է հանդիպումներ է ունենալ ՊՄՊ մարզային ծառայությունների, արգելոց-թանգարանների և արգելոցների աշխատակիցների հետ: Հերթական հանդիպումը «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում էր:
«Արմավիրի մարզը միակն է, որտեղ երկու արգելոց-թանգարան կա, չնայած հուշարձանների թիվը շատ չէ: Օպտիմալացման խնդիր ունենք բոլոր ստորաբաժանումներում: Ուզում եմ վստահեցնել, որ նախատեսվող կառուցվածքային փոփոխությունները հնարավորինս արդարացված կլինեն` պայմանավորված աշխատանքային ծանրաբեռնվածությամբ», – իր խոսքում ասել է ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանը:
Առաջիկայում կընդլայնվեն մարզային ծառայությունների լիազորությունները: Այս առումով Արմավիրի մ/ծ-ը բացառություն չէ, մանավանդ, որ արգելոց-թանգարանի երկու աշխատակից կտեղափոխվի մարզային ծառայություն, սակայն, կմեծանա աշխատանքի պատասխանատվությունը: Արա Թարվերդյանի խոսքով նոր լիազորությունները թույլ կտան հուշարձանների պահապաններին իրականացնել «Զվարթնոց» պատմամշակութային և «Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանների և դրանց տարածքում առկա այլ պատմամշակութային միավորների պահպանությունը:
Ա. Թարվերդյանը խոսել է նաև մի քանի աշխատակիցների պայմանագրերի հնարավոր լուծման մասին, ասելով, որ վերջիններիս հետ ՊՈԱԿ-ը կհամագործակցի զբոսաշրջության ակտիվության ժամանակ:
«Զվարթնոց» արգելոց-թանգարանի հանրահռչակման, գիտահետազոտական և ֆոնդային աշխատանքների բաժինը առաջիկայում կվերակազամավորվի գիտական գծով բաժնի: Արգելոց-թանգարանի երկարամյա աշխատակից և, ինչպես նրան հաճախ են անվանում, «Զվարթնոց»-ի այցեքարտը համարվող Լարիսա Հարությունյանը կղեկավարի արդեն նոր բաժինը:

A.TARVERDYAN. “STRUCTURAL CHANGES WILL BE AS JUSTIFIED AS POSSIBLE”
For the efficient organization of infrastructure’s works the authority of “Protection service” NCSO continues meeting with the employees of regional services, museums and museum-reserves. Last meeting was in “Zvartnoc” historical-cultural museum-reserve.
“Armavir region is the only region with two museum-reserves, although the number of monuments is not great. We have a problem of optimization in all infrastructures. I want to ensure that the planned structural changes will be as justified as possible, conditioned by overwork”, mentioned NCSO’s director Ara Tarverdyan in his speech.
In the nearest future the authorizations of regional services will expand. In this sense Armavir regional service is not an exception, especially that two employees of museum-reserve will be moved to the regional service, but the responsibility of work will expand. In Ara Tarverdyan’s words the new authorizations will let the monument keepers  implement the reservation of “Zvartnoc” and “Metsamor” historical-cultural museum-reserves and other historical-cultural sites in their territories.
“Zvarnoc” museum-reserve’s division of popularization, scientific researches and fund works will reform into a division of scientific works. Larisa Harutyunyan who has worked in the museum-reserve for many years will lead the new division.