«ԳԱՌՆԻ»-Ն ԿՀԱՆՐԱՀՌՉԱԿՎԻ ԻՏԱԼԻԱՅՈՒՄ
Իտալացի հայտնի ջութակահար ու ալտահար Մարկո Միշանիայի  և  ճանաչված  օպերային  երգիչ,  «Զվարթնոց»  կվարտետի  գեղարվեստական ղեկավար  Տիգրան Կոնինյանի՝  «Գառնի» հեթանոսական  տաճարում  նկարահանված  «Արևի  երգը` Արևի աստծո  տաճարում» տեսահոլովակը  ուղղված  է  Իտալիայի  հասարակությանը:
Համատեղ  տեսահոլովակ  նկարահանելու  նախաձեռնությունը «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանինն է: Իտալացի երաժիշտի հետ օրերս կայացած հանդիպման ընթացքում կազմակերպության ղեկավարը բարձրաձայնել է իր մտահղացման մասին:  Մարկո  Միշանիան մեծ ոգևորությամբ  է  արձագանքել  առաջարկին, ինչից հետո  համաձայնություն  է  ձեռք  բերվել  հայտնի ջութակահարի  երևանյան  համերգի  կազմակերպիչ  «Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոն»-ի տնօրենության հետ:
Հայ-իտալական  գործակցությունը  միտված  է  «Գառնի» հենթանոսական  տաճարի  հանրահռչակմանը,  նաև՝  հայկական  մշակութային  ժառանգության  հանդեպ  իտալացի  զբոսաշրջիկների մոտ  հետաքրքություն  առաջացնելուն:
Տիգրան Կոնինյանը  և  նրա  ղեկավարած  «Զվարթնոց»  կվարտետը  «Պահպանության  ծառայություն»  ՊՈԱԿ-ի լավագույն բարեկամն են: Տեղացի այցելուները  և  օտարերկրացի զբոսաշրջիկները  «Զվարթնոց»  կվարտետի անզուգական  կատարումները հաճախ կարող են ունկնդրել  «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղ՝ «Զվարթնոց»  պատմամշակութային  արգելոց-թանգարանում:

“The song of the Sun in the temple of the god of the Sun” music video shot by Italian famous violinist Marco Misciagna and opera singer, artistic director of “Zvartnoc” quartet Tigran Koninyan is directed to the public of Italy.
The initiative of recording a music video belongs to Ara Tarverdyan, the director of “Protection service” NCSO. During the meeting with the Italian musician the director of the organization expressed his idea. Marco Misciagna reacted to the offer with great enthusiasm after which they came to consensus with the directorate of “National center of chamber music” that organized the concert of the violinist in Yerevan.
The Armenian-Italian cooperation is inclined to the popularization of “Garni” pagan temple as well as arising the interest of Italian tourists towards Armenian cultural heritage.
Tigran Koninyan and “Zvartnoc” quartet are the best friends of “Protection service” NCSO. Local visitors and foreign tourists can listen to the incomparable performances of “Zvartnoc” quartet in “Protection service” NCSO’s branch “Zvartnoc” historical-cultural museum-reserve.