ՑՈՒՑԱՀԱՆԴԵՍ ԳՅՈՒՄՐԻՈՒՄ. «ՕՏԱՐՆԵՐԸ ՀԱՅ ՃԱՐՏԱՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ»
ՊՄՊ Շիրակի մարզային ծառայության նախաձեռնությամբ Թանգարանների միջազգային օրը  Գյումրիի  «Մարիամ և Երանուհի Ասլամազյան քույրերի պատկերասրահում» բացվել է «Օտարները հայ ճարտարապետության մասին» ցուցահանդես, որն այցելուներին հնարավորություն է ընձեռնել  ծանոթանալու օտարազգի հայտնի երախտավորների հայանպաստ գործունեությանը, հայական ճարտարապետությանմասին նրանց աշխատություններին, ՊՈԱԿ-ի ֆոնդերում պահվող անձնական արխիվներին, լուսանկարներին:
ՊՄՊ Շիրակի մարզային ծառայության պետ Վալեր Նազարեթյանը ներկայացնելով  ցուցահանդեսը անդրադարձել է օտարազգի հայտնի երախտավորների՝ ռուս հնագետ Անատոլի Յակոբսոնի, արվեստագիտության դոկտոր Նիկոլայ Տոկարսկու, ավստրիացի պատմաբան, պրոֆեսոր Յոզեֆ Ստրժիգովսկու, ֆրանսիացի` Ժան Շարդենի, իտալացի ճարտարապետ Պաոլո Կունեոի, իտալացի ճարտարապետ, արվեստի պատմաբան Ադրիանո Ալպագո Նովելոյի հայկական ճարտարապետոթյան ուսումնասիրությանը նվիրված գործունեությանը։  Նրա խոսքով նաև նրանց  նշանակալի աշխատանքի շնորհիվ է միջազգային հանրությունը  ծանոթացել հայ ճարտարապետությանը:              Ցուցահանդեսին ներկա են եղել Գյումրու քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանը և մշակույթի բաժնի աշխատակիցներ:
Երեք օր տևած ցուցահանդեսի այցելուների շարքում  արվեստաբաններ, լրագրողներ,  Շիրակի Պետական Համալսարանի դասախոսներ, ուսանողներ, մարզի տարբեր համայնքների կրթօջախների  ներկայացուցիչներ են եղել:

ВЫСТАВКА В ГЮМРИ -«ИНОСТРАНЦЫ ОБ АРМЯНСКОЙ АРХИТЕКТУРЕ»
По инициативе региональной службы ОИС Ширака, в Международный день музеев, в  «Галерее сестер Мариам и Ерануи Асламазян» открылась выставка «Иностранцы об армянской архитектуре», которая дала возможность посетителям ознакомиться с проармянской деятельностью выдающихся зарубежных деятелей, их трудами об армянской архитектуре, а также личными архивамии фотографиями, хранящимися в фондах ГНО.
Представляя выставку, начальник региональной службы ОИС Ширака Валер Назаретян коснулся деятельности выдающихся зарубежных деятелей (российского археолога Анатолия Якобсона, доктора искусств Николая Токарского, австрийского историка и профессора Йозефа Стржиговского, француза Жана Шардена, итальянского архитектора Паоло Кунео, итальянского архитектора и историка искусств Адриано Альпаго Новело), посвященной исследованию армянской архитектуры. По его словам, также благодаря их значительной труду международное сообщество ознакомилось с армянской архитектурой.
На выставке присутствовали мэр города Гюмри Самвел Баласанян и сотрудники отдела культуры. Среди посетителей трехдневной выставки были искусствоведы, журналисты, преподаватели и студенты Ширакского государственного университета,  а также представители образовательных учреждений разных общин марза.