«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ում ամփոփել են 2018 թվականի առաջին կիսամյակի աշխատանքները։ Այս անգամ ՊՈԱԿ-ը մարզային ծառայությունների, արգելոցների ու արգելոց-թանգարանների պատասխանատուներին լսելու հետաքրքիր ձևաչափ էր ընտրել։
ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանը հաշվետության սկզբում նշել է, որ այսուհետ մարզային ծառայությունների ղեկավարները և տվյալ մարզում գործող արգելոց-թանգարանների պատասխանատուները կատարած աշխատանքների վերաբերյալ հաշվետվությունները կներկայացնեն նույն օրը:
«Այս մոտեցումը թույլ է տալիս ավելի օպերատիվ, արդյունավետ ու փոխկապակցված աշխատել, ընդգրկուն պատկերացում կազմել տվյալ մարզում կատարված աշխատանքի կամ խնդիրների մասին», – ասել է Արա Թարվերդյանը։
Հենց այդ սկզբունքով էլ մարզային ծառայությունների, արգելոցների ու արգելոց-թանագարնների պատասխանատուները խոսել են արված աշխատանքի, խնդիրների մասին, առաջարկել դրանց լուծման ուղիները։ Խոսելով անցած վեց ամիսների աշխատանքի մասին՝ նրանք, որպես առաջնային խնդիրներ նշել են հուշարձանների պահպանական գոտիների բացակայությունը, անճշտությունները, ՏԻՄ ղեկավարների ոչ օրինաչափ գործողությունները և այլն։
Հաշվետվության ընթացքում քննարկվել են 2017 թ․ ստեղծված «Ամբերդ ամրոց» արգելոցում ևս տոմսային տնտեսություն կիրառելու հարցերը։ «Գառնի» պատմամշակութային արգելոց- թանգարանի վարիչն էլ տեղեկացրել է, որ սալիկապատվել է ճեմուղին ու բարեկարգվել տարածքը, ինչը բնականաբար նպաստել է այցելուների թվի ավելացմանը: «Գառնի» արգելոց-թանգարանի այս տարվա նորամուծություններից է հաշմանդամ այցելուների համար սայլակների անվճար տրամադրումը և աուդիոգիդ ծառայության մատուցումը։
ՊՈԱԿ-ի տնօրենի՝ գիտական աշխատանքների գծով տեղակալ Կարեն Փահլևանյանն անդրադառնալով հուշարձանների պահապանների աշխատանքին, մարզային ծառայությունների ու մասնաճյուղերի պատասխանատուներին հորդորել է խիստ հետևել հուշարձանների պահպանությանը, առավել ուշադիր լինել հուշարձանների տարածքներ կատարվող պահապանների շրջայցերին, շինարարական աշխատանքների ընթացքում զգոն լինել հուշարձանների պահպանության խնդրի նկատմամբ, կատարված աշխատանքներն ակտիվ ներկայացնել սոցիալական ցանցերում։
Հաշվետվության ավարտին ՊՈԱԿ-ի տնօրենի՝ գիտական աշխատանքների գծով տեղակալ Կ. Փահլևանյանը և գիտնական քարտուղար Ա․ Փիլիպոսյանը ՊՄՊ մարզային ծառայությունների պետերի և տեղակալների համար վերապատրաստման դասընթաց են անցկացրել։ Նպատակը` նորահայտ հուշարձանների հայտնաբերման դեպքում մարզային ծառայության աշխատակիցների անելիքը իրավական առումով ճիշտ կազմակերպելն է՝ հնագիտական առարկաների հետագա ճակատագիրը տնօրինելու համար:

В ГНО БЫЛИ ПОДВЕДЕНЫ ИТОГИ ЗА ПЕРВОЕ ПОЛУГОДИЕ 2018 ГОДА
В ГНО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников» были подведены итоги работы за первое полугодие 2018 года. На этот раз прослушивание отчетов ответственных лиц региональных служб, заповедников  и музеев-заповедников прошло в весьма интересном формате.
В начале встречи директор ГНО Ара Тарвердян отметил, что впредь начальники региональных служб и ответственные лица действующих в этих регионах музеев-заповедников должны представлять свои отчеты о проделанных работах в тот же день.
«Такой подход позволит работать более оперативно, продуктивно и взаимосвязано, а также сформировать всеобъемлющее представление о проделанной в конкретном марзе работе или существующих проблемах», – сказал Ара Тарвердян.
Именно этим принципом руководствовались ответственные лица региональных служб, заповедников и музеев-заповедников рассказывая о проделанных работах, обозначали основные проблемы и предлагали пути их решения. Говоря о проведенных за последние шесть месяцев работах, они, в качестве основных проблем отметили отсутствие зон охраны памятников, неточности, незаконные действия руководителей ОМС и т.д.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с введением билетного хозяйства в заповеднике «Крепость Амберд», созданном в 2017 г. Заведующий историко-культурным музем-заповедником «Гарни» доложил о том, что была вымощена плитами прогулочная дорожка и проведены работы по благоустройству территории, что, естественно, способствовало увеличению числа посетителей. Одним из нововведений музея-заповедника «Гарни» в этом году стало бесплатное предоставление бесплатных кресел-колясок для посетителей с ограниченными физическими возможностями и предоставление услуги аудиогида.
Зам. директора ГНО по науке Карен Пахлеванян, коснувшись работы хранителей памятников, призвал ответственных лиц региональных служб и филиалов строго следить за охраной памятников, обратить особое внимание на совершаемые хранителями обходы территорий памятников, а также при осуществлении  строительных работ быть бдительными в отношении вопроса сохранения памятников и активно представлять итоги проделанных работ в социальных сетях.
В конце встречи зам. директора ГНО по науке Карен Пахлеванян и ученый секретарь А. Пилипосян провели занятие по переподготовке для начальников региональных служб ОИС и их заместителей. Цель состоит в том, чтобы в случаях выявления новых памятников юридически правильно организовать работу сотрудников региональных служб, для правильного распоряжения дальнейшей судьбой археологических объектов.