«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ում ամփոփել են 2018 թվականի առաջին կիսամյակի աշխատանքները։ Այս անգամ ՊՈԱԿ-ը մարզային ծառայությունների, արգելոցների ու արգելոց-թանգարանների պատասխանատուներին լսելու հետաքրքիր ձևաչափ էր ընտրել։
ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանը հաշվետության սկզբում նշել է, որ այսուհետ մարզային ծառայությունների ղեկավարները և տվյալ մարզում գործող արգելոց-թանգարանների պատասխանատուները կատարած աշխատանքների վերաբերյալ հաշվետվությունները կներկայացնեն նույն օրը:
«Այս մոտեցումը թույլ է տալիս ավելի օպերատիվ, արդյունավետ ու փոխկապակցված աշխատել, ընդգրկուն պատկերացում կազմել տվյալ մարզում կատարված աշխատանքի կամ խնդիրների մասին», – ասել է Արա Թարվերդյանը։
Հենց այդ սկզբունքով էլ մարզային ծառայությունների, արգելոցների ու արգելոց-թանագարնների պատասխանատուները խոսել են արված աշխատանքի, խնդիրների մասին, առաջարկել դրանց լուծման ուղիները։ Խոսելով անցած վեց ամիսների աշխատանքի մասին՝ նրանք, որպես առաջնային խնդիրներ նշել են հուշարձանների պահպանական գոտիների բացակայությունը, անճշտությունները, ՏԻՄ ղեկավարների ոչ օրինաչափ գործողությունները և այլն։
Հաշվետվության ընթացքում քննարկվել են 2017 թ․ ստեղծված «Ամբերդ ամրոց» արգելոցում ևս տոմսային տնտեսություն կիրառելու հարցերը։ «Գառնի» պատմամշակութային արգելոց- թանգարանի վարիչն էլ տեղեկացրել է, որ սալիկապատվել է ճեմուղին ու բարեկարգվել տարածքը, ինչը բնականաբար նպաստել է այցելուների թվի ավելացմանը: «Գառնի» արգելոց-թանգարանի այս տարվա նորամուծություններից է հաշմանդամ այցելուների համար սայլակների անվճար տրամադրումը և աուդիոգիդ ծառայության մատուցումը։
ՊՈԱԿ-ի տնօրենի՝ գիտական աշխատանքների գծով տեղակալ Կարեն Փահլևանյանն անդրադառնալով հուշարձանների պահապանների աշխատանքին, մարզային ծառայությունների ու մասնաճյուղերի պատասխանատուներին հորդորել է խիստ հետևել հուշարձանների պահպանությանը, առավել ուշադիր լինել հուշարձանների տարածքներ կատարվող պահապանների շրջայցերին, շինարարական աշխատանքների ընթացքում զգոն լինել հուշարձանների պահպանության խնդրի նկատմամբ, կատարված աշխատանքներն ակտիվ ներկայացնել սոցիալական ցանցերում։
Հաշվետվության ավարտին ՊՈԱԿ-ի տնօրենի՝ գիտական աշխատանքների գծով տեղակալ Կ. Փահլևանյանը և գիտնական քարտուղար Ա․ Փիլիպոսյանը ՊՄՊ մարզային ծառայությունների պետերի և տեղակալների համար վերապատրաստման դասընթաց են անցկացրել։ Նպատակը` նորահայտ հուշարձանների հայտնաբերման դեպքում մարզային ծառայության աշխատակիցների անելիքը իրավական առումով ճիշտ կազմակերպելն է՝ հնագիտական առարկաների հետագա ճակատագիրը տնօրինելու համար:

The works of the first semester of 2018 were briefed in NCSO. This time an interesting format of listening to the employees of NCSO’s regional services, reserves and museum-reserves was selected.
NCSO’s director Ara Tarverdyan mentioned at the beginning of the report that from now on the heads of the regional services and the employees of certain regions will present reports about the implemented works on the same day.
“This approach gives the opportunity to work more effectively, giving more profound information about the works implemented in the region”, mentioned Ara Tarverdyan.
With this principle the employees of the regional services, reserves and museum-reserves talked about the implemented works and problems, suggesting the possible ways for their solution. Mentioning about the works of the previous 6 months, as primary problems were mentioned the absence of reservation zones, imprecisions, irregular actions of local self-government bodies and so on.
The questions concerning ticket sales in “Amberd temple” reserve were also discussed during the report. The director of “Garni” historical-cultural museum-reserve informed that the path to the reserve was tiled and the territory was arranged which naturally contributed to the addition of the number of visitors. Among the innovations of “Garni” museum-reserve were free wheelchair and service of audio guide.
NCSO’s deputy director Karen Pahlevanyan exhorted the heads of the regional services to be more attentive to the monuments reservation, be watchful especially during construction works and actively present the implemented works in social media.
By the end of the report deputy director Karen Pahlevanyan and scientist-secretary A. Piliposyan held a training lesson for the heads and deputy heads of regional services.