ՎՐԱՑԻ ԴՊՐՈՑԱԿԱՆՆԵՐԸ ԾԱՆՈԹԱՑԵԼ ԵՆ ՎԱՅՈՑ ՁՈՐԻ ՄԱՐԶԻ ՀՈՒՇԱՐՁԱՆՆԵՐԻՆ
«Վայոց  Ձորի մարզի  ամենագեղեցիկ  վայրերից  մեկում` Եղեգիսի կիրճում գործող «Սիրանույշ» ճամբարը,  «Սյունիք-զարգացում» Հասարակական կազմակերպության  նախաձեռնությամբ, հյուրընկալել էր  60 դպրոցականների: Վրաստանից ժամանած բարձր դասարանների 30 աշակերտներն  առաջին անգամ էին մեր երկրում: Ամառային ճամբարում անցկացրած 10-ը օրերի  ընթացքում  հայ  հասակակից  ընկերների  հետ վրացի դպրոցականները  հետաքրքիր ու հագեցած առօրյա են ունեցել:
Օգոստոսի 11-ին  «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ  Վայոց  Ձորի մարզային ծառայությունը  ճամբարականների համար  կազմակերպել էր մարզի հուշարձանների լուսանկարների  ցուցադրություն, որի ընթացքում մարզային ծառայության պետ Մելանյա  Դովլաթյանը,  տեղակալ  Արթուր Սարգսյանը  երեխաներին  ծանոթացրել են Վայոց Ձորի  մարզի պատմությանն ու մշակույթին,  պատասխանել  բազմաբնույթ  հարցերի:
Վրացի դպրոցականները ականկնկալ են մատուցել` հայերենով  կատարել են  Սայաթ-Նովայի  «Աշխարհումս իմն դուն իս»  ստեղծագործությունը:
Նրանք եղել են Նորավանքի վանական համալիրում, շրջել հուշարձանի տարածքում, ծանոթացել թանգարանում  ներկայացված ցուցանմուշներին:
Ճամբարականները Հայաստանից  մեկնել են  վառ տպավորություններով,  նաև` մարզի  հուշարձանները  պատկերող կրծքանշաններով, որոնք  նրանց  հանձնել  է ՊՄՊ Վայոց  ձորի  մարզային  ծառայության  պետ Մ. Դովլաթյանը:

ГРУЗИНСКИЕ ШКОЛЬНИКИ ОЗНАКОМИЛИСЬ С ПАМЯТНИКАМИ МАРЗА ВАЙОЦ ДЗОР
Действующий в  одном из самых красивых мест Вайоц Дзора – ущелье Ехегис, лагерь «Сирануйш», по инициативе общественной организации «Сюник-Девелопмент», принял у себя в гостях 60 школьников. Приехавшие из Грузии 30 учащихся старших классов впервые посетили нашу страну. В течение 10 дней, проведенных в летнем лагере, у грузинских школьников и их армянских друзей-сверстников были очень интересные и насыщенные будни.
11 августа региональная служба ОИС Вайоц Дзора ГНО «Служба охраны памятников» организовала для участников лагеря фотовыставку памятников марза, в ходе которого начальник региональной службы Меланья Довлатян и  зам. начальника Артур Саргсян познакомили детей с историей и культурой Вайоц Дзора, ответили на различные вопросы.
В свою очередь, грузинские школьники сделали неожиданный подарок – исполнили на армянском языке  произведение Саят-Новы «В этом мире ты – моя».
Они побывали в монастырском комплексе Нораванк, прогулялись по территории памятника, ознакомились с представленными в музее экспонатами.
Участники лагеря уехали из Армении с яркими впечатлениями, а также нагрудными значками с изображениями памятников марза, которые вручил им начальник региональной службы ОИС Вайоц Дзора М. Довлатян.