Շիրակի մարզում 2500-ից ավելի հուշարձան կա: Դրանց պահպանությունը իրականացնում են «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցները: Ոչ միայն պահպանում ու հանրահռչակում են, այլև` բացահայտում մշակույթի նվիրյալներին: ՊՈԱԿ-ի գիտաշխատող Խորեն Գրիգորյանը Շիրակի մարզում դաշտային աշխատանքներից մեկի ժամանակ ծանոթացել է հետաքրքրասեր երիտասարդի հետ: Նեղ մասնագիտական կրթություն չունեցող, բայց ազգագրության մասին բավականին տպավորիչ գիտելիքներ ունեցող Նարեկ Դավթյանը չի վրիպել ՊՈԱԿ-ի գիտաշխատողի աչքից: Հոռոմ գյուղում ապրող համեստ երիտասարդը օրվա հացի փողը վաստակում է առևտուր անելով:
Ընտանիքը մեծ է, բայց դա չի խանգարում, որ վաստակած գումարի մի մասը Նարեկը ծախսի ազգագրական բնույթի կենցաղի իրեր ու առարկաներ ձեռք բերելու համար: Համեստ կենսակերպով այս օջախում միանգամից աչքի են զարնում սկուտեղները, թեյնիկները, կշեռքները, ինքնաեռները, սայլերի մասերը, արծաթե գոտիները, կճուճները, թանկարժեք արդուզարդը, դաշույնները: Դրանց թվում նույնիսկ 300 տարվա վաղեմություն իրեր կան, որոնք գնել է Սյունիքից, Ջավախքից, Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից: Որքան մեծ է աշխարհագրությունը, այնքան հետաքրքիր է առարկաների պատմությունը: Նարեկ Դավթյանի «թանգարանը» իր տունն է, «ցուցասրահն» էլ` հյուրասենյակն ու ննջասենյակը, որտեղ անգամ ողջ հավաքածուն չի տեղավորվում:
Առաջին նմուշը Նարեկը ձեռք է բերել 7 տարի առաջ, երբ պատահաբար իմացել է, որ հարևանը տանը կճուճ ունի: Դրանք վերցրել է ծաղկամանի նպատակով, բայց երբ հասկացել է, որ արժեքավոր են` մտափոխվել է: Յուրաքանչյուր իր կամ առարկա գնելիս Նարեկը լուրջ աշխատանք է իրականացնում: Գրեթե բոլոր մարզերում ծանոթներ, ընկերներ ունի: Նրանց հետ մշտական կապ է պահում: Եթե իմանում է, որ Սյունիքում ինչ-որ մեկը դաշույն կամ գոտի է վաճառում, անձամբ է գնում տեսնելու, նաև` գնելու համար:
«Նախկինում, երբ ինչ որ մեկին տեսնում էի, ոչ թե հարցնում ո՞նց է, այլ հետաքրքրվում էի ազգագրական բնույթի իր կամ առարկա ունի՞», -պատմում է Նարեկը:
Նա հպարտությամբ է ցույց տալիս իր հյուրասենյակի պատերը զարդարող առարկաները` պատմում յուրաքանչյուրի մասին: Նարեկը երազում է Հոռոմ գյուղում ազգագրական բնույթի թանգարան բացելու և հավածաքուն այցելուներին ներկայացնելու մասին:
«Ցանկալի է, որ Հոռոմում բացվի, իմ հարազատ գյուղում կյանք ու մշակույթ կա: Զբոսաշրջիկներն էլ շատ են գալիս Հոռոմ` «Քաղաքատեղի Հոռոմ» դամբարանադաշտը, 1860թ. կառուցված Սուրբ Հսիփսիմե եկեղեցին տեսնելու համար: Եթե կարողանանք մեկտեղել այս ամենը թանգարանի հարկի ներքո` հետաքրքիր ու յուրօրինակ մշակութային օջախ կունենանք», -ասում է Ն.Դավթյանը:
Սուրբ Հսիփսիմեն խոնարհված եկեղեցի է: Նարեկն ասում է, որ այն առաջիկայում կվերականգնվի բարերարի շնորհիվ: Նույն բարերարը նաև խոստացել է աջակցել տարածքի ձեռքբերման հարցով: Նորոգումն ու տարածքի բարեկարգումը երիտասարդ կոլեկցիոներն անձամբ կանի:
«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանը և տնօրենի տեղակալ Կարեն Փահլևանյանը ցուցանմուշներին տեղում ծանոթանալուց հետո Ն. Դավթյանի հետ քննարկել են այն խնդիրները, որոնց լուծումը կարող է նպաստել ցուցադրությունը պատշաճ ներկայացնելուն: ՊՈԱԿ-ի տնօրինությունը պատրաստակամ է աջակցել թանգարանի ստեղծմանը, հավաքածուն թանգարանային ցուցադրության պատշաճ վիճակի բերելու, էթիքեթների պատրաստման ու այլ հարցերում:
Համապատասխան ընթացակարգից ու թանգարանի ստեղծումից հետո Նարեկ Դավթյանն էլ իր հերթին պատրաստ է ողջ հավաքածուն նվիրատվությամբ հանձնել «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ին:

В Ширакской области насчитывается более 2500 памятников. Охрана этих памятников осуществляется сотрудниками ГНО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников». Они не только охраняют и популяризируют, но раскрывают людей, готовых посвятить себя культуре. Во время одной из полевых работ в Ширакской области научный сотрудник ГНО Хорен Григорян познакомился с одним любопытным молодым человеком. Нарек Давтян, не имеющий узкого профессионального образования, но обладающий весьма внушительными знаниями в области этнографии, не удалось ускользнуть от внимания научного сотрудника ГНО. Скромный молодой человек, живущий в селе Ором, вынужден зарабатывать на хлеб насущный торговлей. Семья большая, но это не мешает Нареку тратить часть заработанных денег на покупку вещей и предметов этнографического характера. В этом доме со скромным бытом сразу попадаются на глаза подносы, чайники, весы, самовары, фрагменты телег, серебряные ремни, кувшины, драгоценные предметы убранства, кинжалы. Среди них есть даже вещи 300-летней давности, купленные в Сюнике, Джавахке, Исламской Республике Иран. Насколько велика география, настолько интересна история предметов. «Музей» Нарека Давтяна – это его дом, а «выставочный зал» – гостиная и спальня, куда даже вся коллекция помещается.
Первый экземпляр Нарек приобрел 7 лет назад, когда случайно узнал, что что у его соседа дома есть старые кувшины. Сначала он взял эти кувшины в качестве горшков для цветов, но когда осознал их ценность – передумал. Покупая любую вещь или предмет Нарек проводит серьезную работу. Почти во всех областях у него есть знакомые, друзья. Он постоянно поддерживает с ним связь. Если узнает, что в Сюнике кто-то продает кинжал или ремень, то лично едет туда, чтобы посмотреть и купить.
«В прошлом, когда я встречал кого-то, то вместо того, чтобы спросить как они поживают я интересовался есть ли у них дома вещи или предметы этнографического характера», – рассказывает Нарек.
Он гордо показывает предметы, украшающие стены его гостиной, рассказывая о каждом из них. Нарек мечтает открыть в своем родном селе Ором этнографический музей и представлять свою коллекцию посетителям.
«Желательно, чтобы музей открылся в Ороме… в моем родном селе есть жизнь и культура. Сюда приезжает много туристов, которые хотят увидеть некрополь «Городище Ором», а также церковь Св. Рипсиме, построенный в 1860 г. Если нам удастся объединить все это в одном музее, то у нас будет интересный и уникальный культурный очаг», – отметил Н. Давтян.
Церковь Св. Рипсиме уже обветшала. Нарек говорит, что, благодаря вкладу благотворителя, в ближайшее время она будет восстановлена. Тот же благотворитель также пообещал оказать содействие в вопросе приобретения территории. Ремонтом и благоустройством же территории молодой коллекционер займется лично.
Директор ГНО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников» Ара Тарвердян и зам. директора Карен Пахлеванян, после ознакомления с экспонатами, обсудил с Н. Давтяном те вопросы, решение которых может способствовать надлежащему представлению экспозиции. Дирекция ГНО выразила готовность оказать содействие созданию музея, а также в вопросе приведения в надлежащее состояние экспонатов для музеной выставки, подготовки этикеток и т.д.
После соответствующей процедуры и создания музея, Нарек Давтян, в свою очередь, также готов пожертвовать всю свою коллекцию ГНО «Служба охраны памятников».