«Դի-Վի-Վի» Ինթերնեյշնլ կազմակերպության հայաստանյան գրասենյակի իրականացրած հետազոտությունների արդյունքում զբոսաշրջության ու մշակույթի ոլորտների զարգացման ծրագրեր կիրականացվեն հանրապետության երեք` Գեղարքունիքի, Շիրակի և Կոտայքի մարզերում: Ֆինանսավորման նպատակով «Դի-Վի-Վի» Ինթերնեյշնլը դիմել է Եվրամիությանը: Նախատեսվում է մշակույթի ոլորտում մեդիա նախագծեր իրականացնել մի շարք թանգարաններում: Կառույցի գործընկեր` «Թանգարանների աշխատողների և բարեկամների ասոցիացիա»-ի տնօրեն, «Թանգարանային կրթության կենտրոն»-ի համակարգող Հայկ Մկրտչյանը, «Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոն»-ի ծրագրերի մենեջեր Արշալույս Մուրադյանը և «Լրատուն» նախագծի ղեկավար Վահրամ Մարտիրոսյանը «Պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ում էին:
Կազմակերպության մասնաճյուղերից ընտրվել է «Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանը, որտեղ նախատեսվում է մուլտիմեդիա նախագիծ իրականացնել: Մասնավորապես ՊՈԱԿ-ի տնօրինության առաջարկով մուլտիմեդիա նախագծում կընդգրկվեն այցելուներին քիչ հայտնի ենթահուշարձանները: Յուրօրինակ մոտեցմամբ` աուդիո և վիդեո տարբերակներով դրանք կներկայացվեն զբոսաշրջիկներին, կարող է կազմակերպվել նաև ժամանակավոր շրջիկ ցուցադրություն:
«Նախաձեռնության նպատակը հուշարձանի հանրահռչակումն է` հետևաբար հետաքրքիր ու մատչելի ներկայացվող նյութը միանգամից կգրավի այցելուին: Զբոսաշրջիկները ցավոք քիչ են տեղեկացված արգելոց-թանգարանի ամենագեղեցիկ ենթահուշարձաններից`ուրարտական արձանագրությամբ Վիշապաքարի, արգելոցի մուտքի մոտ տեղադրված Տրդատ Ա արքայի հունարեն արձանագրության, ինչպես նաև` Գառնի տաճարի մոտ գտնվող Ս. Սիոն եկեղեցու մասին: Կարծում եմ այդ ենթահուշարձանները կարող են ընդգրկվել մուլտիմեդիոն ծրագրում», – ասել է ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանը:
«Թանգարանների աշխատողների և բարեկամների ասոցիացիա»-ի տնօրեն Հայկ Մկրտչյանի խոսքով նախագիծը խոստանում է լինել տպավորիչ: «Գառնի» արգելոց-թանգարանի այցելուները մոտ ապագայում արդեն հնարավորություն կունենան արքունական բաղնիքում էքսկուրսիան մեկտեղել մուլտիմեդիոն ներկայացմամբ` տեսնել խճանկարը, լսել ջրի ձայնը և այլն: Յուրօրինակ մոտեցում կցուցաբերվի նաև մյուս հուշարձանների նկատմամբ:
ՊՈԱԿ-ի ղեկավարությունը առաջարկությունների փաթեթը կամբողջացնի և արդեն գալիք տարվա հունվարին կներկայացնի «Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոն»-ում նախանշված եռօրյա սեմինարի ընթացքում: Միացյալ նահագներից ժամանած մասնագետների հետ քննարկումների ու խորհրդատվությունների արդյունքում վերջնական տարբերակի հիման վրա ծրագիրը կներկայացվի Եվրամիություն` դրամաշնորհի համար:

MULTIMEDIA PROGRAM TO BE HELD IN “GARNI” MUSEUM-RESERVE
As a result of the investigations held by the Armenian office of “D-V-V” international organization, development programs in the spheres of tourism and culture will be held in the republic’s Gegharkunik, Shirak and Kotayq regions. “D-V-V” international has applied for the European union for financing. It is planned to implement a number of media projects in a number of museums in the cultural sphere. The director of the organization’s partner “Association of museum employees and friends”, coordinator of “Center of museum education” Hayk Mkrtchyan, Manager of “Media projects center” Arshaluys Muradyan and “Lratun” project’s head Vahram Martirosyan were in “Protection service” NCSO.
From the organization’s branches “Garni” historical-cultural museum-reserve was selected for implementing a multimedia project. Particularly by the suggestion of NCSO’s directorate the less known to visitors monuments will be included in the program. They will be presented to tourists with a unique approach with audio and video versions, temporary travelling exhibition will be organized.
“The aim of the initiative is the popularization of monuments consequently the presented material will attract the visitors at once. Unfortunately visitors are less informed about the most beautiful monument of the museum-reserve- the Dragon stone with a Urartian record, the Greek inscription of king Trdat I situated near the reserve’s entrance and St. Sion church near Garni temple. I think those monuments can be included in the multimedia program”, mentioned NCSO’s director Ara Tarverdyan.
In the words of the director of “Association of museum employees and friends” Hayk Mkrtchyan, the project promises to be impressive. Visitors of “Garni” museum-reserve will have the opportunity to have a tour in the royal bath house accompanied by a multimedia program-see the mosaic, listen to the sounds of water and so on.
The package of offers will be summed up by NCSO’s directorate in January and present it during the three-day workshop planned to be held in “Media initiatives center”. Based on the final results of discussions and consultations with specialists arrived from US the project will be presented to European union for funding.