«Դի-Վի-Վի» Ինթերնեյշնլ կազմակերպության հայաստանյան գրասենյակի իրականացրած հետազոտությունների արդյունքում զբոսաշրջության ու մշակույթի ոլորտների զարգացման ծրագրեր կիրականացվեն հանրապետության երեք` Գեղարքունիքի, Շիրակի և Կոտայքի մարզերում: Ֆինանսավորման նպատակով «Դի-Վի-Վի» Ինթերնեյշնլը դիմել է Եվրամիությանը: Նախատեսվում է մշակույթի ոլորտում մեդիա նախագծեր իրականացնել մի շարք թանգարաններում: Կառույցի գործընկեր` «Թանգարանների աշխատողների և բարեկամների ասոցիացիա»-ի տնօրեն, «Թանգարանային կրթության կենտրոն»-ի համակարգող Հայկ Մկրտչյանը, «Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոն»-ի ծրագրերի մենեջեր Արշալույս Մուրադյանը և «Լրատուն» նախագծի ղեկավար Վահրամ Մարտիրոսյանը «Պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ում էին:
Կազմակերպության մասնաճյուղերից ընտրվել է «Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանը, որտեղ նախատեսվում է մուլտիմեդիա նախագիծ իրականացնել: Մասնավորապես ՊՈԱԿ-ի տնօրինության առաջարկով մուլտիմեդիա նախագծում կընդգրկվեն այցելուներին քիչ հայտնի ենթահուշարձանները: Յուրօրինակ մոտեցմամբ` աուդիո և վիդեո տարբերակներով դրանք կներկայացվեն զբոսաշրջիկներին, կարող է կազմակերպվել նաև ժամանակավոր շրջիկ ցուցադրություն:
«Նախաձեռնության նպատակը հուշարձանի հանրահռչակումն է` հետևաբար հետաքրքիր ու մատչելի ներկայացվող նյութը միանգամից կգրավի այցելուին: Զբոսաշրջիկները ցավոք քիչ են տեղեկացված արգելոց-թանգարանի ամենագեղեցիկ ենթահուշարձաններից`ուրարտական արձանագրությամբ Վիշապաքարի, արգելոցի մուտքի մոտ տեղադրված Տրդատ Ա արքայի հունարեն արձանագրության, ինչպես նաև` Գառնի տաճարի մոտ գտնվող Ս. Սիոն եկեղեցու մասին: Կարծում եմ այդ ենթահուշարձանները կարող են ընդգրկվել մուլտիմեդիոն ծրագրում», – ասել է ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանը:
«Թանգարանների աշխատողների և բարեկամների ասոցիացիա»-ի տնօրեն Հայկ Մկրտչյանի խոսքով նախագիծը խոստանում է լինել տպավորիչ: «Գառնի» արգելոց-թանգարանի այցելուները մոտ ապագայում արդեն հնարավորություն կունենան արքունական բաղնիքում էքսկուրսիան մեկտեղել մուլտիմեդիոն ներկայացմամբ` տեսնել խճանկարը, լսել ջրի ձայնը և այլն: Յուրօրինակ մոտեցում կցուցաբերվի նաև մյուս հուշարձանների նկատմամբ:
ՊՈԱԿ-ի ղեկավարությունը առաջարկությունների փաթեթը կամբողջացնի և արդեն գալիք տարվա հունվարին կներկայացնի «Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոն»-ում նախանշված եռօրյա սեմինարի ընթացքում: Միացյալ նահագներից ժամանած մասնագետների հետ քննարկումների ու խորհրդատվությունների արդյունքում վերջնական տարբերակի հիման վրա ծրագիրը կներկայացվի Եվրամիություն` դրամաշնորհի համար:

В результате исследований, проведенных армянским офисом организации «Ди-Ви-Ви Интернешнл», в трех областях республики – Гегаркуникской, Ширакской и Котайкской, будет осуществлен ряд проектов по развитию сферы туризма и культуры. С целью финансирования проектов организации «Ди-Ви-Ви Интернешнл» обратилась в Европейский Союз. Планируется осуществить медиапроекты в ряде музеев. Один из партнеров организации – директор «Ассоциации работников и друзей музеев», координатор «Центра музейного образования» Айк Мкртчян, менеджер программ «Центра медиа инициатив» Аршалуйс Мурадян и руководитель проекта «Лратун» Ваграм Мартиросян побывали в ГНО «Служба охраны исторической среды».
Среди филиалов организации были выбран историко-культурный музей-заповедник «Гарни», где планируется осуществить мультимедийный проект. В частности, по предложению руководства ГНО в проект будут включены наимее известные посетителям памятники. С уникальным подходом – аудио и видео версиями , они будут представлены туристам. Вероятно, также будет организована временная передвижная выставка.
«Цель инициативы – популяризация памятника, следовательно, интересно и доступно предоставленный материал сразу привлечет внимание посетителей. Туристы, к сожалению, менее осведомлены о самых красивых подпамятниках музея-заповедника – Вишапакар с урартской надписью, греческая надпись царя Трдата I, установленная у входа в заповедник, а также церковь Св. Сиона, расположенная рядом с храмом Гарни. Я думаю, что эти подпамятники могут быть включены в мультимедийный проект», – отметил директор ГНО Ара Тарвердян.
По словам директора «Ассоциации работников и друзей музеев» Айка Мкртчяна, проект обещает быть впечатляющим. Посетители музея-заповедника «Гарни» в ближайшем будущем получат возможность совместить экскурсию в царской бане с мультимедийной презентацией – увидеть мозаику, слушать шум воды и многое другое. По отношению к остальным памятникам также будет применен особый подход.
Руководство ГНО завершит разработку пакета предложений и, уже в январе месяце следующего года, представит их во время запланированного трехдневного семинара в «Центре медиа инициатив». В результате совместных обсуждений и консультаций с прибывшими из США специалистами, на основании окончательной версии проект будет представлен в Европейский Союз для получения гранта.