ՊՄՊ Կոտայքի մարզային ծառայության և ՊՈԱԿ-ի մշակութային միջոցառումների կազմակերպման և մարքեթինգի բաժնի համատեղ նախաձեռնությամբ, Կոտայքի տարածաշրջանային քոլեջում անցկացվել է բաց դաս՝ «Ճանաչենք, ժառանգենք, պահպանենք և փոխանցենք սերունդներին» խորագրով։ Բաց դասի ընթացքում ուսանողները ներկայացրել են մարզի պատմական հուշարձաններին և զբոսաշրջությանը նվիրված շարադրություններ, որոնցից նախապես ընտրվել էին վեց լավագույնները և ներկայացվել մրցույթի: Շարադրությունների հեղինակները իրենց աշխատանքները ընթերցել են «Զբոսաշրջության ծառայությունների կազմակերպում օտար լեզուների խորացված ուսուցմամբ» մասնագիտական թեքումով առաջինից չորրորդ կուրսի ուսանողների համար և համատեղ քվեարկությամբ ընտրվել են երեք լավագույնները։ Առաջին տեղը զբաղեցրել է առաջին կուրսի ուսանողուհի Տաթև Սեդրակյանը, երկրորդը՝ դարձյալ առաջին կուրսի և երրորդ տեղը զբաղեցրել է երրորդ կուսի ուսանողուհի։
Հաղթող շարադրությունների հեղինակները և Կոտայքի տարածաշրջանային քոլեջը՝ ակտիվ համագործակցության համար, ՊՈԱԿ-ի կողմից նվեր են ստացել պատմամշակութային հուշարձաններին վերաբերող գրքեր: Միջոցառման վերջում ներկաները դիտել են ՊՈԱԿ-ի նախաձեռնությամբ ստեղծված «Գլաձորի համալսարան» տեսաֆիլմը:
Միջոցառման ավարտին կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել շարունակելու համագործակցությունը և հետագայում համատեղ միջոցառումներ կազմկերպել հուշարձանների տարածքներում։

По совместной инициативе регионльной службы региональной службы ОИС Котайка и Отдела по организации культурных мероприятий и маркетинга ГНО, в Котайкском областном колледже был проведен открытый урок под названием «Познаем, унаследуем, сохраним и передадим следующим поколениям». В ходе открытого урока студенты представили свои сочинения, посвященные историческим памятникам области и туризму. Предварительно были отобраны шесть лучших работ и представлены на конкурс. Авторы сочинений представили свои работы студентам 1-4 курсов с профессиональным уклоном «Организация туристических услуг с углубленным изучением иностранных языков». В результате совместного голосования были отобраны три лучших участника. Первое место заняла студентка 1-го курса Татев Седракян, второе – снова студентка 1-го курса, а третье – студентка 3-го курса.
Авторы победивших сочинений и Котайкский областной колледж, за активное сотрудничество, получили в подарок от ГНО книги о историко-культурных памятниках. К концу мероприятия участники посмотрели фильм «Университет Гладзора», созданный по инициативе ГНО.
В конце мероприятия стороны договорились продолжить сотрудничество и в дальнейшем организовывать на территориях памятников совместные мероприятия.