Սիսիանի մեծահասակների կրթության կենտրոնի նախաձեռնությամբ, Սիսիանի պետական քոլեջի տուրիզմի բաժնի ուսանողները և «Զորաց քարեր» բնակատեղի» պատմամշակույթային արգելոցի վարիչ Աշոտ Ավագյանը քննարկել են պատմական հուշարձանի շրջակայքի աղտոտվածության խնդիրները, համայնքում զբոսաշրջության զարգացման հնարավորությունները:
Սիսիանի մեծահասակների կրթության կենտրոնի ղեկավարությունը ողջունել է ուսանողների առաջարկը և պատրաստակամություն հայտնել՝ օգնել նրանց արգելոցի տարածքում շաբաթօրյակ կազմակերպելու հարցում:
Սիսիանի պետական քոլեջի տուրիզմի բաժնի ուսանողները արգելոցի վարիչի հետ քննարկել են նաև հուշարձանի տարածքը չաղտոտելու մասին ցուցանակներ պատրաստելու ու տեղադրելու իրենց առաջարկը:

СТУДЕНТЫ ПРОВЕДУТ СУББОТНИК НА ТЕРРИТОРИИ ПАМЯТНИКА «ЗОРАЦ КАРЕР».
По инициативе Сисианского Центра образования взрослых, студенты отделения туризма Сисианского государственного колледжа и заведующий историко-культурным заповедником «Зорац карер» Ашот Авагян обсудили проблему загрязнения окрестностей памятника и возможности развития туризма в общине.
Руководство Сисианского Центра образования взрослых приветствовало предложение студентов и выразило готовность оказать помощь в организации субботника на территории заповедника.
Студенты отделения туризма Сисианского государственного колледжа совместно с заведующим заповедником также обсудили предложение об изготовлении и установке табличек запрещающих загрязнение территории памятника.