Մշակութային ժառանգության ու պահպանության համար պատասխանատու ցանկացած կառույցի ամենահետաքրքիր օղակներից մեկը ֆոնդերն են՝ հիմնական ու նախնական: Միայն ֆոնդերի աշխատանքին ծանոթ մարդիկ կարող են ասել, թե ինչ աննկարագրելի հետաքրքիր աշխարհ է, ուր մեկտեղվում են ներկան ու անցյալը, ուր կարողանում ես շփվել դարերից եկած, մասամբ կամ ամբողջությամբ պահպանված մշակութային ժառանգության հետ:
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ֆոնդեր «հավքն իր թևով, օձն իր պորտով» չի կարող մտնել, բայց մեզ համար՝ բացառություն արվեց: Նախնական ֆոնդի նյութերը պահվում են երկու սենյակներում:
Լուսինե Ալեքսանյանը նախնական ֆոնդի ֆոնդապահն է: Մասնագիտությամբ հնագետ երիտասարդ աշխատակիցը ֆոնդը ընդունելուց հետո, առաջինը, որ արել է՝ իրեն վստահված մշակութային «հարստությունը» ուսումնասիրելն ու դասակարգելն է եղել / վաղ և միջին բրոնզի, երկաթի դարաշրջան, ուրարտու, միջնադար և այլն/:
Իմ խնդրանքով Լուսինեն խնամքով բացում է դարակներում տեղավորած արկղերը ու հանում հնագիտական նյութը՝ աղաման, խեցեղեն, սափորի բեկորներ և այլն:
Այստեղ՝ այս փոքրիկ սենյակում կան 1960-75 թթ.. Ջրահովիտի պեղումներից հայտնաբերված նյութեր: Հնագիտական արշավախմբի ղեկավարը դրանք ժամանակին չի հանձնել ֆոնդերին: Ասել է, թե դրանք մաքրման, դասակարգման, հաշվառման համարանիշի կարիք ունեն:
«Ջրահովիտ հուշարձանից հայտնաբերված Կուր-Արաքսից մինչև միջնադար հնագիտական նյութ կա ֆոնդում: Կուր-Արաքսի հնագիտական նյութերը՝ 1300 առարկա, նախորդ տարի հանձնել եմ հիմնական ֆոնդ: Բեկորային վիճակում են եղել, լվացել եմ, մաքրել, հետո՝ վերականգնման լաբորատորիայի գործընկերներիս հետ խմբավորել ենք: Դրանք հաշվառման համարանիշ են ստացել ու համալրել հնագիտության ֆոնդը», -ասում է նա:
Հնագիտական նյութի հետ աշխատել նշանակում է հնարավորինս ամբողջական ու շատ ինֆորմացիա ունենալ նյութի մասին: Լուսինեն անկեղծանում է. «Ջրահովիտի մասին փորձել եմ շատ տեղեկատվություն հավաքել, որ պատեկերացում կազմեմ նախ և առաջ հուշարձանի մասին: Պեղումների մասով էլ նայել եմ հնագիտական արշավախմբի ղեկավար Էմմա Խանզադյանի օրագրերը, որ փորձեմ նույնականացնել»:
Պարզվել է, որ Էմմա Խանզադյանի օրագրում այդ նյութերի մասին մասնակի տեղեկույթ կար և դրանցից շատերի մասով նույնականացում անել չհաջողվեց: Բացառություն էր մեկը, որ նաև դաշտային համար ուներ: Լուսինեն արկղից հանում է մեկ տասնյակից ավելի բեկորներ ու փորձում դրանցից ամբողջական պատկեր ստանալ:
«Սափորի մի մասն արդեն կա՝ բեկորներն էլ, եթե համադրենք, չի բացառվում, որ ամբողջական առարկա դառնա: Ընդհանրապես, հավանականություն կա, որ նախնական ֆոնդի այլ առարկաներ էլ կարող են ամբողջական դառնալ»,- նշում է նա:
Լուսինե Ալեքսանյանը հատուկ վերաբերմունք չունի ֆոնդային առարկաների հանդեպ, սիրելի առարկա կամ գտածո չի առանձնացնում: Չնայած անկեղծանում է՝ իրեն շատ է դուր գալիս միջնադարով թվագրվող աղամանը:
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի նախնական ֆոնդում նաև Լճափի բլուրի պեղումներից հայտնաբերված գտածոներ կան: Այստեղ տևական ժամանակ է «բնակություն» են հաստատել ու համերաշխ «հարևանություն» են անում՝ խորհրդային ժամանակներից մնացած հաշվիչը, գրամեքենան, ռադիոընդունիչն ու լուսանկարչական ապարատը:
Լուսինեն հերթով հանում է դրանք տուփերից, սրբում վրայի փոշին ու ասում, որ կհաշվառի ու կփոխանցի ազգագրության ֆոնդ: Նկարագրությունը կտան ազգագրագետները:
Մասնագիտությամբ հնագետը մասնակցել է Էրեբունիում, Կարմիր բլուրում և Մեծամորում իրականացված պեղումներին:
«Ամենատպավորիչը Էրեբունիում էր՝ պատի շարվածք էր բացվել, սկզբում մտածեցինք կլոր կացարան է: Հետո պարզվեց՝ սխալվել ենք: 2013 թ. էլ հետախուզական պեղումներ իրականացրինք Կարմիր բլուրի պեղավայրի մի հատվածում: Արդյունքում՝ դամբարանադաշտը սկսեց բացվել», -ասում է հնագետը:
Խոսելով Մեծամոր հնավայրի տարածքում իրականացված պեղումների մասին, նա հպարտությամբ ասում է՝ իմ առաջին ոսկյա գտածոն կիսալուսնաձև կախիկն է, որ գտել եմ Մեծամորում:
Նախնական ֆոնդի մեկ այլ «հարստություն» էլ՝ «Զորաց քարեր»-ի տարածքից հայտնաբերված 171 առարկաներն են:
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գիտնական քարտուղար Աշոտ Փիլիպոսյանի, տնօրենի տեղակալ Կարեն Փահլևանյանի գլխավորությամբ մի քանի տարի է պեղումներ են իրականացվում «Զորաց քարեր» բնակատեղի արգելոցի տարածքում: Հայտնաբերված հնագիտական նյութը՝ կճուճները, մետաղ Լուսինեն մշակել է, հաշվառման համարանիշ ու նկարագրություն տվել և պեղող հնագետի հետ միասին հանձնել ֆոնդեր:
Նախնական ֆոնդում նաև մեծ բեկորներ կան, դրանք այնքան ծանր են, որ բաձրացնելու փորձն անհաջող է ավարտվում:
«Միջնադարով թվագրվող կարասի մաս է, դեռ չեմ հասցրել ուսումնասիրել: Առաջին անգամ տեղաշարժեցի», -ժպիտով ասում է նա:
Աչքերը փայլում են, երբ զրուցելով գնում ենք ֆոնդերի մյուս փոքրիկ, բայց հնագիտական նյութով հարուստ սենյակը: Հիշում է. մի քանի տարի առաջ շինարարական աշախատանքների ընթացքում Գեղարքունիքի մարզի Հացառատ համայնքի բնակիչը մշակութային շերտի էր բախվել: ՊՈԱԿ-ի հնագետները գնացել, ուսումնասիրել ու պեղումների արդյունքում հետաքրքիր նյութ էին գտել. կճուճ, սափոր, զարդեր, ափսե ուրարատական ժամանակաշրջանով թվագրվող մետաղյա առարկաներ: Լուսինեն դրանց նկարագիրն ու համարանիշներն է տվել:
Նախնական ֆոնդում «աշխատելիս» մեզ է միանում հիմնական ֆոնդի աշխատակիցը: Մի պահ զրույցն ընդմիջվում է սահմանված կարգի համապատասխան հիմնական ֆոնդ է հանձնում՝ ապարանջան, դաշույնի, տեգերի բեկորներ, կճուճներ և այլն: Հետագայում դրանց հետ «կաշխատեն» վերականգնողները:
Երբ անջատել էի ձայնագրիչն ու վերջին շտրիխներն էի անում՝ զրուցակիցս անկեղծացավ. երազում է, որ պեղումներից հետո նյութը անմիջապես իրեն հանձնվի և առաջին ինֆորմացիան ինքը պատմի մյուսներին:
Ու քանի որ բոլոր երազանքներն էլ մի օր կատարվում են՝ կիրականանա նաև հնագետ, ֆոնդապահ Լուսինե Ալեքսանյանի երազանքը…

ОДНАЖДЫ ОСУЩЕСТВИТСЯ МЕЧТА ХРАНИТЕЛЯ ФОНДОВ, ПО СПЕЦИАЛЬНОСТИ АРХЕОЛОГА
Одним из интереснейших звеньев в любой ответственной организации культурного наследия и его охраны являются фонды: основной и предварительный. Лишь люди знакомые с работой фондов могут рассказать, насколько это интересный мир, где встречаются современность и прошлое, где можно соприкоснуться с пришедшим из глубины веков, частично или полностью сохранившимся культурным наследием. Для нас было сделано исключение и нам разрешили посетить фонды ГНКО «Служба по охране окружающей среды и историко-культурных музеев-заповедников».
Материалы предварительного фонда хранятся в двух комнатах. Его хранитель – Лусине Алексанян. Первое, что сделала после принятия фонда молодой сотрудник, по специальности археолог, она изучила доверенное ей «богатство» и хронологически систематизировала его на периоды ранней и средней бронзы, железного, урартского, средневекового и др. периодов.
По моей просьбе Лусине бережно открывает полки с хранящимися на них ящиками, коробками и показывает археологический материал: солонка, керамика, фрагменты сосудов и т.д.
Здесь, в этой маленькой комнатке хранится материал, обнаруженный в 1960-1975 гг. в процессе ведущихся в Джраовите раскопок. Руководитель археологической экспедиции в свое время не сдал его в фонды, считая, что он нуждается в чистке, систематизации и взятии на учет.
«В фондах хранится обнаруженный на территории памятника Джраовит  археологический материал датируемый куро-араксским периодом вплоть до средневековья. Материалы куро-араксской культуры, около 1300 предметов, в прошлом году были переданы в основной фонд. Сохранившиеся фрагменты после того как они были вымыты, вычищены, совместно с коллегами из реставрационной лаборатории были сгруппированы. Все они были взяты на учет и снабжены пронумерованными ярлычками», – рассказала хранитель фонда.
Работа с археологическим материалом означает владение, по возможности, полной информацией о нем. Лусине признается: «Для того, чтобы составить полное представление о памятнике, я постаралась собрать возможно полную информацию о Джраовите. А чтобы идентифицировать материал, изучила полевой дневник руководителя археологической экспедиции Эммы Ханзадян. Выяснилось, что в полевом дневнике Эммы Ханзадян были лишь неполные сведения о материале, и многое было невозможно идентифицировать, за исключением одного предмета, который имел полевой номер».
Лусине достала из ящика более одного десятка обломков и попыталась из них сложить целостный предмет.
Она отметила: «Сохранился фрагмент сосуда и, не исключено, если сопоставим обломки, то получим целостный предмет. Вообще, по всей вероятности, и другие предметы предварительного фонда могут получить целостный вид».
Лусине Алексанян ко всем материалам относится с одинаковым вниманием, не выделяя какой-либо из них. Однако, признается, что ей очень нравится солонка.
В предварительном фонде ГНКО «Служба по охране…» хранится и материал, обнаруженный в процессе раскопок на холме Лчапа. Здесь мирно соседствуют сохранившиеся с советских времен счетчик, печатная машинка, радиоприемник и фотоаппарат.
Лусине по очереди достает их из коробок, вытирает пыль и говорит, что возьмет их на учет и передаст в этнографический фонд. Описание дадут этнографы.
Будучи по специальности археологом, Лусине участвовала в раскопках ведущихся на территориях памятников Эребуни, Кармир блур, Мецамор.
Археолог рассказала: «Самыми впечатляющими были раскопки в Эребуни: кладка стены открылась и вначале мы решили, что это круглое жилище. Потом выяснилось, что  ошиблись.  В 2013 г. изыскательские раскопки осуществлялись на участке Кармир блура. В результате чего начал открываться некрополь».
Говоря о раскопках, осуществленных на территории древнего поселения Мецамор, она с гордостью сказала, что обнаружила свою первую находку в Мецаморе, это был серповидный кулон.
Другим «богатством» предварительного фонда является 171 предмет, обнаруженный на территории памятника «Зорац карер».
В течение нескольких лет под руководством ученого секретаря Ашота Пилипосяна и зам. директора ГНКО «Служба по охране…» Карена Пахлеваняна на территории заповедника «Поселение «Зорац карер» ведутся раскопки. Лусине обработала обнаруженный там археологический материал (кувшины, металл), прикрепила ярлык учета, описала находку и вместе с ведущим раскопки археологом сдала в фонды.
В предварительном отделе фонда хранятся и довольно тяжелые обломки, которые невозможно поднять.
«Этот фрагмент средневекового караса я еще не успела изучить. Первый раз его сдвинула», – с улыбкой сказала Лусине.
Ее глаза блестели, когда мы перешли в другую маленькую, но богатую археологическим материалом комнатку. Вспоминает, что несколько лет назад, в процессе строительных работ житель общины hАцарат марза Гегаркуник случайно открыл культурный слой. Археологи ГНКО отправились туда, изучили его и в результате раскопок обнаружили интересный материал: кувшин, сосуд, украшения, тарелка, металлические изделия, датируемые урартским периодом. Лусине их описала и взяла на учет.
К нам присоединилась сотрудница основного отдела фонда. На минуту разговор прерывается: согласно установленому порядку в основной фонд сдаются браслет, фрагменты кинжала дротика, кувшины и т.п. В дальнейшем с ними будут работать реставраторы. Когда было выключено звукозаписывающее устройство и были сделаны последние штрихи, собеседница призналась, что мечтает, чтобы после раскопок материал сразу был сдан ей, и первую информацию о находке предоставила бы она.
И поскольку все мечты когда-нибудь сбываются, сбудется и мечта археолога, хранителя фонда Лусине Алексанян…