Մշակութային ժառանգության ու պահպանության համար պատասխանատու ցանկացած կառույցի ամենահետաքրքիր օղակներից մեկը ֆոնդերն են՝ հիմնական ու նախնական: Միայն ֆոնդերի աշխատանքին ծանոթ մարդիկ կարող են ասել, թե ինչ աննկարագրելի հետաքրքիր աշխարհ է, ուր մեկտեղվում են ներկան ու անցյալը, ուր կարողանում ես շփվել դարերից եկած, մասամբ կամ ամբողջությամբ պահպանված մշակութային ժառանգության հետ:
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ֆոնդեր «հավքն իր թևով, օձն իր պորտով» չի կարող մտնել, բայց մեզ համար՝ բացառություն արվեց: Նախնական ֆոնդի նյութերը պահվում են երկու սենյակներում:
Լուսինե Ալեքսանյանը նախնական ֆոնդի ֆոնդապահն է: Մասնագիտությամբ հնագետ երիտասարդ աշխատակիցը ֆոնդը ընդունելուց հետո, առաջինը, որ արել է՝ իրեն վստահված մշակութային «հարստությունը» ուսումնասիրելն ու դասակարգելն է եղել / վաղ և միջին բրոնզի, երկաթի դարաշրջան, ուրարտու, միջնադար և այլն/:
Իմ խնդրանքով Լուսինեն խնամքով բացում է դարակներում տեղավորած արկղերը ու հանում հնագիտական նյութը՝ աղաման, խեցեղեն, սափորի բեկորներ և այլն:
Այստեղ՝ այս փոքրիկ սենյակում կան 1960-75 թթ.. Ջրահովիտի պեղումներից հայտնաբերված նյութեր: Հնագիտական արշավախմբի ղեկավարը դրանք ժամանակին չի հանձնել ֆոնդերին: Ասել է, թե դրանք մաքրման, դասակարգման, հաշվառման համարանիշի կարիք ունեն:
«Ջրահովիտ հուշարձանից հայտնաբերված Կուր-Արաքսից մինչև միջնադար հնագիտական նյութ կա ֆոնդում: Կուր-Արաքսի հնագիտական նյութերը՝ 1300 առարկա, նախորդ տարի հանձնել եմ հիմնական ֆոնդ: Բեկորային վիճակում են եղել, լվացել եմ, մաքրել, հետո՝ վերականգնման լաբորատորիայի գործընկերներիս հետ խմբավորել ենք: Դրանք հաշվառման համարանիշ են ստացել ու համալրել հնագիտության ֆոնդը», -ասում է նա:
Հնագիտական նյութի հետ աշխատել նշանակում է հնարավորինս ամբողջական ու շատ ինֆորմացիա ունենալ նյութի մասին: Լուսինեն անկեղծանում է. «Ջրահովիտի մասին փորձել եմ շատ տեղեկատվություն հավաքել, որ պատեկերացում կազմեմ նախ և առաջ հուշարձանի մասին: Պեղումների մասով էլ նայել եմ հնագիտական արշավախմբի ղեկավար Էմմա Խանզադյանի օրագրերը, որ փորձեմ նույնականացնել»:
Պարզվել է, որ Էմմա Խանզադյանի օրագրում այդ նյութերի մասին մասնակի տեղեկույթ կար և դրանցից շատերի մասով նույնականացում անել չհաջողվեց: Բացառություն էր մեկը, որ նաև դաշտային համար ուներ: Լուսինեն արկղից հանում է մեկ տասնյակից ավելի բեկորներ ու փորձում դրանցից ամբողջական պատկեր ստանալ:
«Սափորի մի մասն արդեն կա՝ բեկորներն էլ, եթե համադրենք, չի բացառվում, որ ամբողջական առարկա դառնա: Ընդհանրապես, հավանականություն կա, որ նախնական ֆոնդի այլ առարկաներ էլ կարող են ամբողջական դառնալ»,- նշում է նա:
Լուսինե Ալեքսանյանը հատուկ վերաբերմունք չունի ֆոնդային առարկաների հանդեպ, սիրելի առարկա կամ գտածո չի առանձնացնում: Չնայած անկեղծանում է՝ իրեն շատ է դուր գալիս միջնադարով թվագրվող աղամանը:
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի նախնական ֆոնդում նաև Լճափի բլուրի պեղումներից հայտնաբերված գտածոներ կան: Այստեղ տևական ժամանակ է «բնակություն» են հաստատել ու համերաշխ «հարևանություն» են անում՝ խորհրդային ժամանակներից մնացած հաշվիչը, գրամեքենան, ռադիոընդունիչն ու լուսանկարչական ապարատը:
Լուսինեն հերթով հանում է դրանք տուփերից, սրբում վրայի փոշին ու ասում, որ կհաշվառի ու կփոխանցի ազգագրության ֆոնդ: Նկարագրությունը կտան ազգագրագետները:
Մասնագիտությամբ հնագետը մասնակցել է Էրեբունիում, Կարմիր բլուրում և Մեծամորում իրականացված պեղումներին:
«Ամենատպավորիչը Էրեբունիում էր՝ պատի շարվածք էր բացվել, սկզբում մտածեցինք կլոր կացարան է: Հետո պարզվեց՝ սխալվել ենք: 2013 թ. էլ հետախուզական պեղումներ իրականացրինք Կարմիր բլուրի պեղավայրի մի հատվածում: Արդյունքում՝ դամբարանադաշտը սկսեց բացվել», -ասում է հնագետը:
Խոսելով Մեծամոր հնավայրի տարածքում իրականացված պեղումների մասին, նա հպարտությամբ ասում է՝ իմ առաջին ոսկյա գտածոն կիսալուսնաձև կախիկն է, որ գտել եմ Մեծամորում:
Նախնական ֆոնդի մեկ այլ «հարստություն» էլ՝ «Զորաց քարեր»-ի տարածքից հայտնաբերված 171 առարկաներն են:
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գիտնական քարտուղար Աշոտ Փիլիպոսյանի, տնօրենի տեղակալ Կարեն Փահլևանյանի գլխավորությամբ մի քանի տարի է պեղումներ են իրականացվում «Զորաց քարեր» բնակատեղի արգելոցի տարածքում: Հայտնաբերված հնագիտական նյութը՝ կճուճները, մետաղ Լուսինեն մշակել է, հաշվառման համարանիշ ու նկարագրություն տվել և պեղող հնագետի հետ միասին հանձնել ֆոնդեր:
Նախնական ֆոնդում նաև մեծ բեկորներ կան, դրանք այնքան ծանր են, որ բաձրացնելու փորձն անհաջող է ավարտվում:
«Միջնադարով թվագրվող կարասի մաս է, դեռ չեմ հասցրել ուսումնասիրել: Առաջին անգամ տեղաշարժեցի», -ժպիտով ասում է նա:
Աչքերը փայլում են, երբ զրուցելով գնում ենք ֆոնդերի մյուս փոքրիկ, բայց հնագիտական նյութով հարուստ սենյակը: Հիշում է. մի քանի տարի առաջ շինարարական աշախատանքների ընթացքում Գեղարքունիքի մարզի Հացառատ համայնքի բնակիչը մշակութային շերտի էր բախվել: ՊՈԱԿ-ի հնագետները գնացել, ուսումնասիրել ու պեղումների արդյունքում հետաքրքիր նյութ էին գտել. կճուճ, սափոր, զարդեր, ափսե ուրարատական ժամանակաշրջանով թվագրվող մետաղյա առարկաներ: Լուսինեն դրանց նկարագիրն ու համարանիշներն է տվել:
Նախնական ֆոնդում «աշխատելիս» մեզ է միանում հիմնական ֆոնդի աշխատակիցը: Մի պահ զրույցն ընդմիջվում է սահմանված կարգի համապատասխան հիմնական ֆոնդ է հանձնում՝ ապարանջան, դաշույնի, տեգերի բեկորներ, կճուճներ և այլն: Հետագայում դրանց հետ «կաշխատեն» վերականգնողները:
Երբ անջատել էի ձայնագրիչն ու վերջին շտրիխներն էի անում՝ զրուցակիցս անկեղծացավ. երազում է, որ պեղումներից հետո նյութը անմիջապես իրեն հանձնվի և առաջին ինֆորմացիան ինքը պատմի մյուսներին:
Ու քանի որ բոլոր երազանքներն էլ մի օր կատարվում են՝ կիրականանա նաև հնագետ, ֆոնդապահ Լուսինե Ալեքսանյանի երազանքը…

ONE DAY, THE ARCHEOLOGIST-STOCK KEEPER’S DREAM WILL COME TRUE
Stocks, both preliminary and primary, are considered as one of the most interesting sections of any institution responsible for the preservation of cultural heritage. Only those who are familiar with all works and responsibilities related to the stocks can tell about the incredibly exciting world they get to work in, where past and the present come together, where one gets a chance to interact with partially and fully preserved cultural heritage coming from ancient times.
Despite the strict restriction on entering the stocks of the Service for the Protection of Historical Environment and Cultural Museum-Reservations, SNCO, we were provided with an opportunity to be an exception. Materials of the preliminary stocks are being kept in two rooms.
Lusine Aleksanyan is the keeper of the preliminary stock. The young employee, who is specialized in archeology, after receiving the stock, turned to the important work of studying and classifying the cultural pride she was provided with (i.e. Early and Middle Bronze ages, Iron age, Urartu, Middle ages,etc. )
With my request, Lusine carefully opens the boxes from the shelves and takes out the archeological material: a saltcellar, an earthenware, fragments of amphora, etc.
In this small room, materials discovered during excavations in Jrahovit from 1960-1975 are being kept. The head of the archeological expedition did not submit them to the stocks by saying that there is a need for cleaning, classification, registration, and numbering of materials.
“There is a wide range of archeological material starting from Kur-Araks ending with Middle Ages, discovered during the excavation process. Last year, I submitted 1300 items from Kur-Araks to the primary stock. They were in a fragmentary condition. I washed them, cleaned them up, and classified them along with my co-workers from recovery laboratories. After the registration process, the materials replenished the archeological stock,” Lusine said.
Working with an archeological material means having a maximum amount information about the items as much as possible. As Lusine honestly puts it, “I tried to collect as much information on Jrahovit as possible, in order to, first of all, get a full image and understanding of the Monument itself. And in terms of excavations, I tried to examine the diary of Emma Khanzadyan, the head of the archeological expedition, in order to identify and fully understand all the perceived information on the subject.”
As Lusine was destined to find out, there was piece of incomplete information in Emma Khanzadyan’s diary about the materials, and it was impossible to fulfill and get complete information on the subject. But one particular material was an exception. Lusine takes out more than a dozen pieces of fragments from the box and tries to get a complete picture out of them.
“We already have part of the amphora, and if we bring together the fragments and pieces, there is a chance that we would get a complete item. Also, there is a possibility that other items from the preliminary stock would become complete items as well.”
Lusine Aleksanyan does not have a special feeling towards a particular item from the stock, but she says that she likes the medieval saltcellar a lot.
In the preliminary stock of the organization, a number of items discovered during excavations in the hill of Lchap are also being kept: the calculator from the Soviet era, the typewriter, the radio set, and the camera.
Lusine, one by one, takes them out of the box, cleans the dust off of them, and says that after registration, she will transfer them to the Ethnography stock. The description of the items would be given by the ethnographers.
As a specialist in archeology, she participated in excavations organized in Erebuni, Karmir Blur, and Metsamor.
“The most impressive one was in Erebuni. The setting of the wall was opened, and at first we thought that it was a round shelter. After, we found out that that was not the case. In 2013, we carried out excavations in some parts of Karmir Blur. As a result, the tomb field began to open,” says the archeologist.
While speaking about the excavations organized in the territory of Metsamor, the archeologist proudly says that the very first golden item that she herself found was a half-moonlike hanger from Metsamor.
Another treasure of the preliminary stock is 171 items found in the territory of Zorats Karer.
Under the supervision of the secretary scientist of the Service for the Protection of Historical Environment and Cultural Museum-Reservations, SNCO, Ashot Piliposyan, and the deputy director Karen Pahlevanyan, for a couple of years, excavations are being carried out in the territory of Zorats Karer. All the discovered materials such as crocks were cultivated and registered by Lusine, who, after giving descriptions to them, sent them to the stocks with the help of the excavating archeologist.
Also, there are many enormous materials, items, and fragments in the stock that are so heavy that one would be unable to lift them from the ground.
“It’s a piece of a pitcher from middle ages that I did not get an opportunity to study yet. This is the first time I am moving it,” says Lusine with a smile on her face.
Her eyes are shining when we are walking to the next small stock room full of archeological materials. As she remembers, a few years ago, during a construction work, a resident of Hatsarat community, Gegharkunik province, came across a cultural strip. The archeologist of the SNCO, after studying the space, found a huge number of interesting materials: a crock, an amphora, jewelry, plates, and metal items coming from the times of Urartu. Lusine gave the description to the items and numbered them.
As we continue to study the items in the room, a staff member from the primary stock comes in. For a while, the conversation stops, because as usual, a number of items such as a bracelet, fragments of daggers and crocks are being handed to the primary stock. As I found out, the future responsibility for the items was on the shoulders of the staff of recovery laboratories.
When I turned the recorder off, my interviewee got even more honest. She said that her dream is to have an opportunity to be the first person receiving the material immediately after excavations so that she would be the one to tell all the perceived information to others.
And as dreams have a habit of coming true, one day, the dream of archeologist-stock keeper Lusine Aleksanyan will become a reality as well…