Երևանում մեկնարկել է Հնակենդանաբանության ասպրիանտական միջազգային 8-րդ համաժողովը: Առաջիկա երեք օրերի ընթացքում ոլորտի գիտնականները, ասպիրանտներն ու թեկնածուները կքննարկեն արդիական համարվող թեմաներ:
«Ուրախ եմ ողջունել Ձեզ Երևանում, 8-րդ համաժողովի անցկացումը կարող է մեկնարկային լինել ոլորտի զարգացման ու մասնագետների վերապատրաստման առումով: Շնորհակալ եմ մեր լավագույն բարեկամներ՝ Վարշավային համալսարանի Հնագիտության ինստիտուտի տնօրեն, պրոֆեսոր Քշիշտոֆ Յակուբյակին ու նույն համալսարանի գիտաշխատող Քինգա Բիգորային այս համաժողովը՝ մեր երկրում կազմակերպելու համար: Ակնկալում եմ, որ հետագա համագործակցությունը կլինի առավել բարձր մակարդակի վրա», -բացման խոսքում ասել է «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանը:
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գիտնական քարտուղար, պ. գ. դ. Աշոտ Փիլիպոսյանը ողջունելով մասնակիցներին, նշել է, որ կենդական աշխարհին նվիրված գիտաժողովը շատ կարևոր է այն առումով, որ միտված է գիտության այդ ճյուղի զարգացմանը և որին նվիրաբերում են իրենց գիտական ներուժը երիտասարդ գիտնականները: Համաժողովը կեզրափակվի հունիսի 23-ին: Մեկնումից առաջ հյուրերը կհասցնեն ծանոթանալ հայկական պատմամշակութային ժառանգության մի փոքրիկ մասին՝ կլինեն Գառնիում, Մեծամորում, Զվարթնոցում, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում:

CONFERENCE DEDICATED TO THE ANCIENT ZOOLOGY AS A TOOL FOR DEVELOPMENT OF THE SCIENCE
The 8th international post-graduate conference on ancient zoology started in Yerevan, Armenia. During the upcoming three days of the conference, scientists, post-graduates, and candidates will come together with the purpose of discussing important and relevant topics in the field.
In his opening remarks, Ara Tarverdyan, Director of the Service for the Protection of Historical Environment and Cultural Museum-Reservations, SNCO, said: “It is my pleasure to welcome You in Yerevan. I believe that the forum would be a starting point for both further development of the field and training of specialists. I would like to express my gratitude to our best friends, Prof. Krzysztof Jakubiak, Director of the Institute of Archeology, University of Warsaw, and researcher of the same institution Kynga Bygora for organizing this important event in our country. I expect even higher level of cooperation for the future.”
While welcoming the participants, the secretary scientist of the organization Dr. Ashot Piliposyan noted that the symposium dedicated to the animal world is a very important step towards the development of this particular field of studies. He also stressed the importance of the input that the young scientist had and are continuing to have in the process.
The conference will end on June 23. Before departure, all the guests and the participants of the forum will get an opportunity to get acquainted with a small part of the cultural-historical heritage of Armenia by visiting places such as Garni, Metsamor, Zvartnots, and Mother See of Holy Etchmiadzin.