«Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանը նոր վարիչ ունի: «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանի հրամանով Լևոն Մկրտչյանը նշանակվել է արգելոց-թանգարանի վարիչ: Մասնաճյուղի նորանշանակ ղեկավարին այսօր ներկայացրել են կոլեկտիվին:
«Մեծամորը մեծ ներուժ ունի և ՊՈԱԿ-ի տնօրինությունը իր առջև խնդիր է դրել առաջիկայում այն գիտակրթական լուրջ կենտրոն դարձնել: Բոլոր նախադրյալները կան, պետք է աշխատել: Հուսով եմ, որ մասնաճյուղի նոր վարիչը իր առջև դրված խնդիրները կյանքի կկոչի՝ ներդնելով եռանդ ու աշխատասիրություն», – իր խոսքում ասել է ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանը:
Լավ աշխատանքի համար ՊՈԱԿ-ի տնօրենը շնորհակալություն է հայտնել արգելոց-թանգարանի արդեն նախկին վարիչ Արտավազդ Զաքյանին ու նշել, որ հենց արդյունավետ աշխատանքի արդյունքում որոշում է կայացվել Ա. Զաքյանին տեղափոխել ՊՈԱԿ-ի Մշակութային միջոցառումների կազմակերպման և մարքեթինգի բաժին /վարիչի պաշտոնակատար է նշանակվել / մյուս արգելոց-թանգարանների հետ աշխատանքում փորձը կիրառելու համար:
Մեծամորը Անդրկովկասի ամենահաետաքրքիր հուշարձաններից է: Դա են փաստում նաև պեղումները: Այս համատեքստում ՊՈԱԿ-ի տնօրենը շեշտել է զբոսաշրջության ու հուշարձանի ենթակառուցվածների զարգացման խնդիրը և ակնկալել արգելոց-թանգարանի աշխատակազմի աջակցությունը՝ դրանց համատեղ ու միասնական ջանքերով լուծելու հարցում:
Հ.Գ. Լևոն Մկրտչյանը ավարտել է ԵՊՀ Պատմության ֆակուլտետը: Որպես հնագիտական արշավախմբի ղեկավար պեղումներ է իրականացրել Ափնայի սբ. Զորավոր, Արթիկի սբ. Աստվածածին, Մասիսի սբ. Աստվածածին եկեղեցիների տարածքներում: Մասնակցել է նաև /այլ արշավախմբերի կազմում/ հուշարձանների տարածքներում իրականացվող պեղումներին:

ЛЕВОМ МКРТЧЯН НАЗНАЧЕН ЗАВЕДУЮЩИМ МУЗЕЯ-ЗАПОВЕДНИКА «МЕЦАМОР»
В историко-археологическом музее-заповеднике «Мецамор» новый заведующий. Приказом директора ГНКО «Служба по охране окружающей среды и историко-культурных музеев-заповедников» Ара Тарвердяна Левон Мкртчян назначен заведующим музеем-заповедником «Мецамор». Новоназначенный заведующий филиала сегодня был представлен коллективу.
Представляя нового заведующего, Ара Тарвердян сказал: «Дирекция ГНКО поставила перед собой задачу превратить «Мецамор» в серьезный научно-образовательный центр. Для этого имеются все предпосылки, нужно работать. Надеюсь, что новый заведующий филиалом, приложив всю свою энергию и трудолюбие, претворит в жизнь, стоящие перед ним задачи».
Директор ГНКО выразил благодарность за хорошую работу Артавазду Закяну, уже бывшему заведующему музеем-заповедником и отметил, что именно в связи с продуктивной работой последний переводится в ГНКО, в отдел Организации культурных мероприятий и маркетинга (на должность исполняющего обязанности заведующего) для использования накопленного им опыта в работе с другими музеями-заповедниками.
«Мецамор» один из самых интересных памятников Закавказья. Это подтверждают и археологические раскопки. В этом контексте директор ГНКО подчеркнул стоящие перед коллективом задачи развития туризма и инфраструктуры памятника, а также выразил надежду на содействие и поддержку в решении этих задач общими усилиями коллектива музея-заповедника.
P.S. Левон Мкртчян закончил Исторический факультет ЕГУ. В качестве руководителя археологической экспедиции осуществлял раскопки на территориях церкви Сурб Зоравор в Апни, церквей Сурб Аствацацин в Артике и  Масисе. В составе экспедиций участвовал в раскопках на территориях других памятников.