«Հայաստանի ուսանողական ջոկատներ» (ՀՈՒՋ) կազմակերպության և «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի համագործակցության շնորհիվ, աշխարհի տարբեր անկյուններից ժամանած 15 կամավորներ իրենց ամառային հանգիստն են անցկացրել «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի տարածքում գործող ճամբարում:
Կամավորները հյուրընկալվել էին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Համաշխարհային ժառանգության կամավորներ» ծրագրի շրջանակում: Հայաստանից, Ֆրանսիայից, Մեքսիկայից, Իսպանիայից, Սերբիայից, Սլովենիայից, Ռուսաստանի Դաշնությունից, Թայվանից Հարավային Կորեայից և Դանիայից մեր երկիր այցելած կամավորների համար երկշաբաթյա հագեցած ու հետաքրքիր ծրագիր էր կազմվել:
Երիտասարդները ծանոթացել են «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց թանգարանի գործունեությանը, մշտական ցուցադրությանը: Նրանք եղել են Մատենադարանում, «Գառնի» պատմաշակութային արգելոց-թանգարանում, Գեղարդավանքում, Մայր Աթոռ սուրբ Էջմիածնում, Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշահամալիրի տարածքում, Հայոց ցեղասպանության թանգարան ինստիտուտում, Հայաստանի Պատմության թանգարանում, հասցրել հիանալ՝ կապուտակ Սևանի գեղեցկությամբ:
Ծրագրի շրջանակում, արգելոց-թանգարանի տարածքում, ճամբարականները նաև սանիտարական մաքրման աշխատանքներ են իրականացրել: «Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանի աշխատակիցների հետ միասին մաքրել են նաև պղնձաձուլարանի խոտածածկ տարածքը:
Օտարերկրացի հյուրերը այս ընթացքում նաև մինյանց նիստ ու կացին են ծանոթացել, ազգային խոհանոցներին, երգ ու պարին: Նրանք հայ կամավորների շնորհիվ հայերեն բառեր էին սովորել:
Հայաստանից ստացած տպավորությունները կամավորները հանձնել են թղթին՝ նշելով, որ տպավորված են հայկական մշակույթով, մարդկանց հյուրասիրությամբ ու ջերմ վերաբերմունքից:
Մեկնումից առաջ ՀՈՒՋ ղեկավար Ստեփան Ստեփանյանը և «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանը կամավորներին պատվոգրեր են հանձնել:

ВОЛОНТЕРЫ ОТБЫЛИ С ПРЕКРАСНЫМИ ВОСПОМИНАНИЯМИ ОБ АРМЕНИИ
Благодаря сотрудничеству организации “Армянские студенческие отряды” (АСО) и ГНКО “Служба по охране окружающей среды и историко-культурных музеев-заповедников”, прибывшие из различных уголков мира 15 волонтеров провели свой летний отдых в лагере, действующем на территории историко-культурного музея-заповедника “Звартноц”.
Волонтеры  прибыли в рамках программы ЮНЕСКО “Волонтеры всемирного наследия”. Для посетивших нашу страну волонтеров из Франции, Мексики, Испании, Сербии, Словении, Российской федерации, Таиланда, Южной Кореи и Дании, а также волонтеров из Армении, была составлена насыщенная и интересная двухнедельная программа.
Молодежь познакомилась с деятельностью историко-культурного музея-заповедника “Звартноц”, с его постоянной экспозицией, побывала в Матенадаране, в историко-культурном музее-заповеднике “Гарни”, посетила монастырь Гегард, Кафедральный собор Сурб Эчмиадзин, музей-институт Геноцида армян, музей Истории Армении, успела полюбоваться красотой лазурного Севана.
В рамках программы на территории музея-заповедника волонтеры осуществили санитарные работы. Совместно с сотрудниками историко-археологического музея-заповедника “Мецамор” очистили от зарослей медеплавильную территорию заповедника.
За это время иностранные гости познакомились с бытом различных стран, национальной кухней, песнями и танцами. Благодаря армянским волонтерам, они выучили несколько армянских слов.
Свои впечатления об Армении они записали, отметив, что они впечатлены армянской культурой, гостеприимством и теплым отношением людей.
Перед отъездом руководитель АСО Степан Степанян и директор ГНКО “Служба по охране окружающей среды и историко-культурных музеев-заповедников” Ара Тарвердян вручили волонтерам Почетные грамоты.