Նաթանիել Էրբ-Սատուլլոն առաջիկա մեկ շաբաթվա ընթացքում իր հայ գործընկերոջ՝ «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գիտնական-քարտուղար Աշոտ Փիլիպոսյանի հետ կաշխատի կազմակերպության մասնաճյուղ՝ «Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանում: Նա կուսումնասիրի Մեծամորի հնավայրի տարածքից հայտնաբերված ուշ բրոնզի ու երկաթե դարաշրջաններով թվագրվող խարամները: Մետաղի լաբորատոր ուսումնասիրությունը Ն. Էրբ-Սատուլլոյի նեղ մասնագիտացումն է: Հնագիտական նյութն ավելի խորը ուսումնասիրելու համար, հետագայում դրանք կուղարկվեն Օքսֆորդի համալսարանի հետազոտական լաբորատորիա:
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանի հետ այսօր կայացած հանդիպմանը քննարկվել է գործակցության ու դրա հետագա զարգացմանն առնչվող հարցեր: Օտարերկրացի հյուրը ՊՈԱԿ-ի տնօրենին ներկայացրել է իր գիտական գործունեության ոլորտը, իրականացվելիք աշխատանքների ծավալը, շրջանակը:
Արա Թարվերդյանն էլ խոսել է կազմակերպության կառուցվածքի, գործառույթների և իրավասությունների մասին՝ նշելով, որ ՊՈԱԿ-ի պահպանության տակ է գտնվում պետական սեփականություն համարվող և օտարման ոչ ենթակա 19. 000-ից ավելի հուշարձան:
Անդրադառնալով Մեծամորի հնավայրին, Ա. Թարվերդյանը շեշտել է հուշարձանի բացառիկությունը, նաև նշել, որ պեղումները շարունակական են: Կազմակերպության ղեկավարի խոսքով հայտնաբերված նյութը գիտական աշխարհի համար նոր բացահայտումներ անելու և Մեծամորի՝ ժամանակի մետաղագործական լուրջ կենտրոն լինելու փաստն աշխարհին նորովի ներկայացնելու հնարավորություն կտա:
Նշենք, որ հայ-լեհական արշավախումբը Մեծամորում պեղումները կսկսի առաջիկայում: Արշավախմբի համաղեկավար, պատմական գիտությունների դոկտոր-պրոֆեսոր Աշոտ Փիլիպոսյանի խոսքով չի բացառվում, որ Ն. Էրբ-Սատուլլոյի այս տարվա լաբորատոր աշխատանքի արդյունքը՝ հնագիտական նյութը /մետաղը/ տեղ գտնի թանգարանի հաջորդ տարվա ժամանակավոր ցուցադրությունում:

METAL SUBSTANCE DISCOVERED IN METSAMOR TO BE STUDIED AT OXFORD
Nathaniel Erb-Satullo, alongside with his Armenian colleague Ashot Piliposyan, scientific secretary of the Service for the Protection of Historical Environment and Cultural Museum-Reservations, SNCO, will work at one of the branches of the organization: “Metsamor” Historical-Archeological Museum Reservations for a duration of one week. He will study slags found on the territory of Metsamor, dated back to Bronze and Iron Ages. Laboratory study of metal is the specialty of Dr. N. Erb-Satullo.  With the purpose of carrying out a detailed review of the archeological material, the subject-matter would be transferred to the research laboratory of the University of Oxford.
During a meeting with the Director of the Service for the Protection of Historical Environment and Cultural Museum Reservations Ara Tarverdyan, a number of topics related to prospects and opportunities for future cooperation were discussed. The honorable guest introduced Mr. Tarverdyan to all the details about his field of scientific study.
In his turn, Ara Tarverdyan talked about the structure, function, and jurisdiction of the organization by mentioning the fact that there more than 19.000 monuments under the control of the SNCO, which are considered state property and are not eligible for alienation.
While talking about the archeological site of Metsamor, A. Tarverdyan stressed the exclusiveness of the monument by also mentioning that the excavation process is still in progress. According to the head of the organization, the discovered material would both become a valuable and unique opening for the scientific world, and also, would provide an opportunity for the world a better view of Metsamor and its potential of being a large metallurgical center.
It is noteworthy that the Armenian-Polish expedition will start excavations in the territory of Metsamor soon. According to Ashot Piliposyan, leader of the expedition, doctor-professor of historical sciences, it is possible that the outcome of N. Erb-Satullo’s laboratory study, the metal, would find its unique place in the museum’s temporary expedition next year.