Նաթանիել Էրբ-Սատուլլոն առաջիկա մեկ շաբաթվա ընթացքում իր հայ գործընկերոջ՝ «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գիտնական-քարտուղար Աշոտ Փիլիպոսյանի հետ կաշխատի կազմակերպության մասնաճյուղ՝ «Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանում: Նա կուսումնասիրի Մեծամորի հնավայրի տարածքից հայտնաբերված ուշ բրոնզի ու երկաթե դարաշրջաններով թվագրվող խարամները: Մետաղի լաբորատոր ուսումնասիրությունը Ն. Էրբ-Սատուլլոյի նեղ մասնագիտացումն է: Հնագիտական նյութն ավելի խորը ուսումնասիրելու համար, հետագայում դրանք կուղարկվեն Օքսֆորդի համալսարանի հետազոտական լաբորատորիա:
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանի հետ այսօր կայացած հանդիպմանը քննարկվել է գործակցության ու դրա հետագա զարգացմանն առնչվող հարցեր: Օտարերկրացի հյուրը ՊՈԱԿ-ի տնօրենին ներկայացրել է իր գիտական գործունեության ոլորտը, իրականացվելիք աշխատանքների ծավալը, շրջանակը:
Արա Թարվերդյանն էլ խոսել է կազմակերպության կառուցվածքի, գործառույթների և իրավասությունների մասին՝ նշելով, որ ՊՈԱԿ-ի պահպանության տակ է գտնվում պետական սեփականություն համարվող և օտարման ոչ ենթակա 19. 000-ից ավելի հուշարձան:
Անդրադառնալով Մեծամորի հնավայրին, Ա. Թարվերդյանը շեշտել է հուշարձանի բացառիկությունը, նաև նշել, որ պեղումները շարունակական են: Կազմակերպության ղեկավարի խոսքով հայտնաբերված նյութը գիտական աշխարհի համար նոր բացահայտումներ անելու և Մեծամորի՝ ժամանակի մետաղագործական լուրջ կենտրոն լինելու փաստն աշխարհին նորովի ներկայացնելու հնարավորություն կտա:
Նշենք, որ հայ-լեհական արշավախումբը Մեծամորում պեղումները կսկսի առաջիկայում: Արշավախմբի համաղեկավար, պատմական գիտությունների դոկտոր-պրոֆեսոր Աշոտ Փիլիպոսյանի խոսքով չի բացառվում, որ Ն. Էրբ-Սատուլլոյի այս տարվա լաբորատոր աշխատանքի արդյունքը՝ հնագիտական նյութը /մետաղը/ տեղ գտնի թանգարանի հաջորդ տարվա ժամանակավոր ցուցադրությունում:

В течение следующей недели заведующий Научно-исследовательской лабораторией Оксфордского университета Натаниэль Ибн-Сатулло совместно со своим армянским коллегой Ашотом Пилипосяном, ученым секретарем ГНКО “Служба по охране окружающей среды и историко-культурных музеев-заповедников”, будет работать на территории филиала ГНКО историко-археологического музея-заповедника “Мецамор”. Он изучит обнаруженные на территории древнего поселения Мецамор шлаки, датируемые периодами поздней бронзы и железа. Лабораторные исследования являются узкой специализацией Н. Ибн-Сатулло. С целью более глубокого изучения археологический материал будет отправлен в исследовательскую лабораторию Оксфордского университета.
Сегодня состоялась встреча Н. Ибн-Сатулло с директором ГНКО “Служба по охране…” Ара Тарвердяном, в процессе которой были обсуждены вопросы сотрудничества и дальнейшего развития взаимоотношений. Иностранный гость представил директору ГНКО “Служба по охране…” сферу своей научной деятельности, объем и круг предстоящей работы.
Ара Тарвердян познакомил гостя со структурой, функциями и правомочиями подведомственной ему организации, отметил, что под охраной ГНКО находятся более 19 тысяч являющихся государственной собственностью и не подлежащих отчуждению памятников.
Говоря о древнем поселении Мецамор, Ара Тарвердян подчеркнул исключительность памятника и отметил, что раскопки ведутся постоянно. По словам руководителя организации, обнаруженный в процессе раскопок материал откроет для научного мира факт существования в свое время серьезного металлургического центра и позволит по-новому преподнести миру древнее поселение Мецамор.
Отметим, что вскоре в Мецаморе продолжит раскопки армяно-польская экспедиция. Соруководитель экспедиции, доктор исторических наук, профессор Ашот Пилипосян не исключает, что результат лабораторных исследований археологического материала (металла) Н. Ибн-Сатулло, найдет место во временной экспозиции будущего года.