ՊՈԱԿ-ի լաբորատորիայում վերականգնվել են Հառիճից բերված կավանոթները
Հառիճի  վանական  համալիրի  (VII-XIII դդ)  տարածքում  տարիներ  առաջ  պեղված հնագիտական նյութի զգալի մասը  գտնվում է «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի  ֆոնդերում։
Գտածոները Կազմակերպություն են տեղափոխել  շուրջ  20 տարի առաջ՝ Շիրակի մարզի  Հառիճ գյուղում գտնվող  թանգարանի լուծարումից հետո (09․08․1990 թ․ Սովմինի որոշմամբ Հառիճավանքը Մայր աթոռ սուրբ Էջմիածնին հանձնելու կապակցությամբ Հառիճ գյուղի եկեղեցում պահվող առարկաները տեղափոխվել են)։
ՊՈԱԿ-ի  ֆոնդային առարկաների վերականգնման հանձնաժողովի  որոշմամբ՝  դրանցից  մի քանիսը  վերականգնելու  առաջնային անհրաժեշտություն է առաջացել։  Մեծ  ու փոքր  կավանոթների  բեկորները  վերականգնման լաբորատորիայի աշխատակիցները  մաքրել ու  ամրակայել  են,  բացակա մասերն  էլ՝  լրացրել  գիպսով։

В лаборатории ГНКО “Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников” отреставрировали керамическую посуду , перевезенную из села Арич (село в Ширакской области Армении).
Большая часть археологического материала, обнаруженного много лет назад на территории монастырского комплекса Арич (VII-XIII вв.), хранится в фондах ГНКО. Эти находки были переданы после закрытия музея в 1990 году, когда по решению Совета министров Армянской ССР Аричаванк был передан Первопрестольному Святому Эчмиадзину.
По решению реставрационной комиссии ГНКО предметы были переданы на реставрацию. Большие и маленькие фрагменты керамики были очищены и законсервированы сотрудниками реставрационной лаборатории, а недостающие части восттановлены гипсом.
По окончании реставрационных работ сосуды, получившие новую жизнь, будут возвращены на хранение в фонды ГНКО.