«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ում ամփոփել են 2021 թ․ տարեկան աշխատանքների արդյունքները։ Հաշվետություններն ընդունել են ՊՈԱԿ-ի տնօրենի տեղակալ՝ Արկադի Օսիպովը /հանձնաժողովի նախագահ/, գլխավոր ֆոնդապահ Լիանա Գևորգյանը /հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ/:
Արգելոց-թանգարանների, արգելոցների ու մարզային ծառայությունների, ՊՈԱԿ-ի բաժինների պատասխանատուները խոսելով 2021 թ․ ընթացքում կատարած աշխատանքների մասին նշել են, որ ՊՈԱԿ-ը կազմակերպել է թվով ինը ցուցադրություն։ Մասնավորապես՝ «Ցլի գլուխը», «Հայկական ժողովրդական և դեկորատիվ-կիրառական արվեստ»-ը, գեղանկարիչ Հովհ․ Շարամբեյանի 95-ամյակին նվիրված՝ «Ավանդականի, արարման ու գույնի նվիրյալը» և այլն։
ՊՈԱԿ-ը իր գործառույթների շրջանակում իրականացրել է հուշարձանների պահպանությանը, հանրահռչակմանը, ուսումնասիրմանը միտված աշխատանքներ, հուշարձանների տարածքների մաքրման, բարեկարգման աշխատանքներ։ Կազմակերպվել են գիտակրթական միջոցառումներ, բաց դասեր, էքսկուրսիաներ` հուշարձանների տարածքներ։
Հաշվետվությունները ներկայացնելիս ստորաբաժանումների պատասխանատուներն առանձնացրել են խնդիրները, որոնց առավել հաճախ են հանդիպում աշխատանքի ընթացքում։ Դրանք են՝ պահպանական գոտիների բացակայությունը, անճշտությունները, ենթակառուցվածքների զարգացումը։ Զբոսաշրջության զարգացմանը միտված կարևոր նախադրյալներից է հենց ենթակառուցվածքների ապահովումը։
2020 թ․ սեպտեմբերի 27-ին՝ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի հետևանքով անմահացած հերոսների հիշատակը հավերժացնող խաչքարեր կամ հուշակոթողներ են տեղադվրել ԵԱԶ հուշարձանների տարածքներում։ Մ/ծ պատասխանատուները հանդիպել են ՏԻՄ մարմինների ղեկավարներին ու խնդրել խաչքարերը տեղադրել ԵԱԶ հուշարձանի պահպանական գոտու տարածքից դուրս։
Մ/Ծ պատասխանատուները խոսել են նաև հուշարձանների տարածքներում արձանագրվող իրավախախտումների՝ գանձախուզությունների, գանձագողությունների, անօրինական թաղումների, ինքնակամ շինությունների մասին: Նշվել է, որ իրավախախտումների փաստերով ՊՈԱԿ-ը դիմել է ոստիկանություն։ 2021 թ․ արձանագրվել է իրավախախտման՝ 128 դեպք։
Ներկայացվել են նաև ՊՈԱԿ-ի Ֆոնդերի, Վերականգնման լաբորատոիայի, Գիտահետազոտական, Իրավաբանական, Մարքեթինգի և զարգացման ծրագրերի, Գիտամշակութային ցուցադրությունների և միջոցառումների կազմակերպման, Լրատվության, հրատարակչության և դիզայնի, նաև՝ ՊՈԱԿ-ի վարչական մասնաշենքի անվտանգության ՔՊ և ԱԻ բաժինները։ Մասնավորապես նշվել է, որ գիտահետազոտական բաժինը Մշակութային արժեքների էլեկտրոնային տեղեկատվական շտեմարանում» մուտքագրել է 2826 թանգարանային առարկայի տվյալ։
Վերականգնման լաբորատորիայի բաժինը «Հնագիտության» ֆոնդից մաքրել և ամրակայել է՝ 80, վերականգնել` 26 հնագիտական առարկա: Մաքրել, ամրակայել ու վերականգնել են նաև՝ 2016 թ. Մեծամորի պեղումներից հայտնաբերված 2839 միավոր առարկա։
ՊՈԱԿ-ի ֆոնդերը համալրվել են 1672 միավոր առարկայով, հիմնական ֆոնդ ընդունված 1672 միավոր առարկայի համար կազմվել է 16 ընդունման ակտ։ Գիտաօժանդակ ֆոնդ է ընդունվել 45 միավոր առարկա և այլն։ ՊՈԱԿ-ի ֆոնդերից «Հայկական գանձարան» տեղեկատվական շտեմարանը լրացվել է 11․ 021 միավոր թ․ա․ վերաբերյալ տեղեկույթով։
Ամփոփելով 2021 թ. տարեկան հաշվետվությունները հանձնաժողովի նախագահ, ՊՈԱԿ-ի տնօրենի տեղակալ Արկադի Օսիպովը նշել է, որ ենթակա ստորաբաժանումների ղեկավարներին հանձնարականները կտրվեն գրավոր:

The “Service for the Protection of Historical Environment and Cultural Museum-Reservations” SNCO summed up the results of the annual work of 2021. The reports were received by Arkadi Osipov, the Deputy Director of the SNCO / the chairman of the committee/, Liana Gevorgyan, Chief Stock keeper /Deputy Chairman of the Committee/.
The Heads of Historical-Cultural Museum-Reservations, Historical-Architectural Reservations and Historical Environment Preservation Regional Services, the depatrments of the SNCO spoke about the work which had been done in 2021, besides, they noted that the “Service for the Protection of Historical Environment and Cultural Museum-reservations” SNCO organized 9 /nine/ exhibitions. “The Head of the Bull”, “Armenian Folk and Decorative-Applied Art” which is especially dedicated to the 95th anniversary of painter Hovhannes Sharambeyan,”Adherent to the Tradition, Creation and Color”, etc.
The “Protection Service” SNCO within the framework of its functions carried out works which were aimed at the protection, popularization, study of monuments, cleaning, restoring and improvement of monument areas. Besides, scientific-educational events, cognitive lassons, excursions to monument areas were organized.
Submitting the reports, the Heads of Subdivisions singled out the problems which they often encountered during their work. They were as follows: the lack of the protection zones, inaccuracies, the development of infrastructure. The provisions of infrastructure is just one of the important preconditions for the development of tourism.
Khachkars or monuments were erected in the territory of the monuments of the victims of the Second World War, in commemoration of the heroes who were killed during the Armenian-Azerbaijani war taken place on September 27, 2020. The Heads of Regional Services met with the Local self-government bodies asked to place khachkars outside the protection zone of the monument of World War II.
The Heads of Regional Services also spoke about the offences registered in the areas of the monuments: theft, seeking buried treasure, illegal burials, ets. They also mentioned that “Protection Service” SNCO applied to the police with the facts of offences. 128 cases of offence were registered in 2021.
Funds, Museum Items Restoratory Department-Laboratory, Scientific-Research Department, Law Department, Marketing Department, Scientific-Cultural Exhibitions and Events Organization Department, Media, Publishing and Design Department, Security, Civil and Emergency Department of the “Protection Service” SNCO were also submitted their speeches. It was mentioned that data of 2826 artefacts have been posted in the “Electronic Detabase of Cultural Values”.
Restoration-Laboratory Department have cleaned and fixed 80, restored 26 artefacts from “Archeology” fund. 2839 artefacts found during excavations in Metsamor have been also cleaned, fixed and restored.
The funds of the SNCO were replenished with 1672 artefacts, 16 admission acts were drawn up for the 1672 artefacts received to the main fund. 45 artefacts were received for the scientific-auxiliary fund , etc. The “Armenian Treasury” information database was supplemented with the information on 11.021 artefacts of museum values from the funds of the SNCO.
Arkadi Osipov, Deputy Director of the “Protection Service” SNCO, the chairman of the Committee has summed up the annual reports for 2021 and has noted that the Heads of Subdivisions will be given their tasks in written.