/Պետ. Ցուցիչ` 2.1.2.16./
Վաղ քրիստոնեական շրջանի եռանավ բազիլիկ եկեղեցիների շարքում Ծիրանավոր եկեղեցին հայ ճարտարապետական մտքի կարևորագույն հուշարձաններից մեկն է հանդիսանում: Այն գտնվում է Արագածոտնի մարզի Աշտարակ քաղաքում: Հիմնադրման վերաբերյալ մատենագրական, վիմագրական աղբյուրները մեզ հստակ որևէ տվյալ չեն հաղորդում մինչդեռ, ճարտարապետաշինարարական և հորինվածքային առանձնահատկություններից ելնելով, ուսումնասիրողները այն թվագրում են IV-V դարերով:
Համաձայն գոյություն ունեցող տվյալների` մինչ եկեղեցու կառուցումը այն հանդիսացել է վիշապապաշտության, այսինքն` Աժդահակի պաշտամունքային տաճարը: Քրիստոնեության ընդունումից հետո տաճարը, արժանանալով մյուս հեթանոսական շինությունների ճակատագրին, ևս քանդվել է և նրա հիմքերի վրա կառուցվել է ուղղանկյուն հիմքով եկեղեցի:
Եկեղեցու աղոթասրահը երկու զույգ մույթերի շնորհիվ բաժանված էր մեկ կենտրոնական և երկու եզրային մասերի: Ծածկը է եղել փայտաշեն` քառալանջ եղանակով: V դարում եկեղեցին վերակառուցվում է եռանավ բազիլիկ եկեղեցու: Երկու զույգ մույթերը փոխարինվում են ավելի հզոր երեք զույգ մույթերի: Վերջիներիս շնորհիվ փայտաշեն տանիքը վերափոխվում է թաղածածկի՝ պահպանելով սկզբնական քառալանջ հորինվածքը: Միաժամանակ ավագ խորանի երկու կողմերում կառուցվել էին ավանդատներ: Արևմտյան ճակատին բացվում էին լուսամուտներ, իսկ հարավային և հյուսիսային մասերում` մուտքեր:
XI-XII րդ դարերում՝ սելջուկների դեմ պայքարի տարիներին, Զաքարյանները, պաշտպանական նկատառումներից ելնելով, եկեղեցու հյուսիսային և արևմտյան ճակատները կրկնապատկելով ամրացնում են` այն վերածվելով պաշտպանական հզոր շինության:
XVIII-XIX դարերում եկեղեցին ամբողջապես վերածվում է ամրոցի: Մասնավորապես հարավային պատի վերևվի հատվածում բացվում են հրակնատային լուսամուտներ՝ պաշտպանված քարե «սաղավարդներով»:
1827 թ. երկրաշարժից հետո, եկեղեցին մեզ է հասել կիսավեր վիճակում: Հիմնականում փլուզված են տանիքը և հյուսիսային կողմի մույթերը:
1962 թ. պահպանական նշանակության և փլատակների մաքրման աշխատանքներ են կատարվել, իսկ 1988 թ.կազմակերպվել են պեղումներ, որի արդյունքում հեռացվել է արևմտյան ճակատի կրկնապատը, որն էլ հնարավորություն տվեց բացահայտել Գագիկ Ա Բագրատունու (990-1020 թթ.)1013 թ. արձանագրությունը:
Համաձայն ավանդազրույցի` Աշտարակում ապրող երեք քույրեր սիրահարվում են Սարգիս անունով մի երիտասարդի: Ավագ երկու քույրերը որոշում են իրենց զոհաբերել կրտսերին երջանկություն պարգևելու համար և, ծիրանագույն ու կարմիր զգեստ հագնելով, իրենց նետում են անդնդախոր ձորը: Այս լուրն իմանալով` իրենց փոքր քույրը, սպիտակ զգեստ հագնելով, իրեն ևս ձորն է նետում, իսկ Սարգիսն այս անհաղթահարելի վշտից դառնում է ճգնավոր: Հետագայում ձորի եզրին երեք եկեղեցիներ են հայտնվում՝ Ծիրանավորը, Կարմրավորը և Սպիտակավորը:

2022-01-11T13:47:59+00:00 11/01/2022|Monuments of Aragatsotn, Recent News|
Tsiranavor Church is one of the most important monuments of Armenian architecture  among the three-nave basilica churches of the early Christian period. It is located in Ashtarak town of Aragatsotn region. Bibliographic and lithographic sources do not give us any definite information about its foundation, however, due to architectural and constructional features, researchers date it to the 4th-5th centuries.
According to the existing data, before the construction of the church, it was a place of worship for dragon, that is, the Temple of Ajdahak.  After the adoption of Christianity, the temple having the same fate as other pagen buildings, was demolished and a rectangular plan church was built on its fondation.
The prayer hall of the church was divided into one central and two edge parts by two pairs of pylons. It had wooden and four-sloped roof. The church was rebuilt into a three-aisled basilica in the 5th century. Two pairs of pylons were replaced by three more powerful pairs pylons. Thanks to the latter, the wooden roof was transformed into a vault, preserving the original quadrangular composition. Sacristies were built on both sides of the main tabernacle at the same time. The windows were opened on the western parts of the façade and the entrances on the southern and northern parts.
In the 11th-12th centuries, during the years of the struggle against the Seljuks, the Zakaryans doubled the northern and western facades of the church, turning it into a strong defensive structure.
The church was completely turned into a fortress in the 18th-19th centuries. The embrasure windows were  opened, particularly in the upper part of the southern wall,  which were protected by stone so called “helmets”.
After the earthquake of 1827, the church kept in a dilapidated state. The roof and the north side pylons were mostly collapsed.
Defensive work and cleaning of the ruins were carried out in 1962 and excavations were organized in 1988, as a result of which the double wall of the western façade  was removed, which made it possible to reveal the 1013 (990-1020) inscription of Gagik I Bagratuni.
According to the legend, three sisters living in Ashtarak fell in love with a young man named Sargis. The two elder sisters decided to sacrifice themselves to bring happiness to the younger sister and threw themselves into the abyss dressed in an apricot and red dress. On hearing this news, their little sister dressed in a white dress, threw herself into the gorge and Sargis became a hermit from this insurmountable sorrow. Later three churches appeared on the edge of the gorge: Tsiranavor, Karmravor and Spitakavor.