ՆՈՐԱՎԱՆՔԻ ԿԱՌՈՒՑՈՒՄՆ ՈՒ ՎԱՐՊԵՏ ՄՈՄԻԿԻ ՍԻՐՈ ԼԵԳԵՆԴԸ
Միջնադարյան հայտնի վանական համալիրը` Նորավանքը գտնվում է Պատմական Հայաստանի Մեծ Հայքի Սյունիք նահանգի Վայոց ձոր գավառում (ներկայում` Վայոց ձորի մարզում)։ Հայոց պատմության մեջ այս գավառի քաղաքական դերը բարձրանում է հատկապես 13-14-րդ դարերում։ Սյունիքում` Օրբելյանների օրոք, ծաղկում են ճարտարապետությունը, արվեստը և գիտությունը։ Ձևավորվում են միջնադարյան հայտնի կենտրոններ, որոնք նշանակալից են ոչ միայն պատմական այդ ժամանակաշրջանի, այլև ամբողջ Հայոց պատմության համար: Վայոց ձորում հիմնադրվում են հատկապես նոր եկեղեցիներ, վանական համալիրներ, որոնցից, անշուշտ, ամենանշանակալին Ամաղուի Նորավանքն է։
Ենթադրվում  է, որ մեզ հայտնի Նորավանքը կառուցվել է միջնադարյան մենաստանի տեղում։ Նախքան Օրբելյանները Նորավանքում վանական միաբանության հիմնադրման մասին են խոսում պատմական բազմաթիվ փաստեր։ Երբ 1211թ.-ին հայ-վրացական միացյալ բանակն ազատագրում է Վայոց ձորը, այստեղ հաստատվում են Օրբելյանները և նրանց իշխանությանն է հանձնվում Վայոց ձորի գավառն ու Նորավանքը։ Ամաղու Նորավանքի հիմնադրման տարեթիվը համարվում է 1221 թ.-ը։
Արենիի Ս.Աստվածածինն ավարտելուց անմիջապես հետո, Օրբելյան իշխանների հանձնարարությամբ, Մոմիկն սկսում է վերակառուցել երկրաշարժից տուժած Նորավանքի գլխավոր եկեղեցու արևմտյան գավիթը, որտեղ էլ տեղադրված են հեղինակի անձեռակերտ պատկերաքանդակները: Մեր օրերում ևս շարունակում է մեծ հռչակ վայելել գավթի մուտքի բարավորի Հայր Աստծու պատկերաքանդակը` իր փառահեղ մորուքով, խոշոր, ձվաձև աչքերով, գանգուր մազերով, աջ ձեռքը օրհնության համար վեր բարձրացրած, իսկ ձախով` կրծքի մակարդակին ադամորդու գլուխը պահած: Մասնագետներից ոմանք գտնում են, որ դա Ադամի ստեղծման տեսարանն է: Հայր Աստծո մարդակերպ պատկերագրությունը ևս աննախադեպ է և հենց դրանով էլ առավելապես ընդգծվում է գավթի քանդակագործի անկրկնելի տաղանդը: Մոմիկն, իր ամբողջ հմտությունը և փորձը գործի դնելով, փաստորեն կառուցում է նոր գավիթ` այն զարդարելով մեծարժեք քանդակներով:
Իտալացի ճարտարապետ, արվեստի պատմաբան, պրոֆեսոր Ադրիանո Ալպագո Նովելոն հատուկ ուշադրություն է դարձրել Նորավանքի գլխավոր մուտքերից մեկի ճակատային զարդաքանդակին՝ այն համարելով բացառիկ տեսարանային լուծումներ ունեցող հատված, ինչը հատուկ է Վայոց ձորի ճարտարապետական դպրոցին։
Անդրադառնալով Վայոց ձորում գտնվող Նորավանքին, Նովելլոն գտնում էր, որ այդ վանական համալիրը կարծես առանձնացած մի կառույց է, որը գտնվում է ամայի ձորի հարավային լանջերին, գրեթե ձուլված այն շրջապատող բնությանը՝ չկորցնելով իր վեհությունն ու շքեղությունը։ Այդպես հաճախ է հանդիպում հայկական ճարտարապետության մեջ․ մարդու կառուցածը, միանալով բնության ստեղծածին, «բնական» ճարտարապետությունը դարձնում է ավելի ամբողջական ու կատարյալ։
Մոմիկը մահացել և թաղվել է Նորավանքում: Նրա աշակերտները համեստ մի խաչքար են կանգնեցրել իրենց մեծատաղանդ վարպետի գերեզմանին։

THE CONSTRUCTION OF NORAVANQ AND MASTER MOMIK’S LOVE LEGEND
Famous medieval monastic complex Noravanq is located in Historical Armenia’s Syuniq region’s Vayoc dzor province (now Vayoc dzor region). In the history of Armenia the political role of this province reached its pinnacle especially in 13-14th centuries. In Syuniq during the reign of Orbelyans architecture, art and science flourished. Famous medieval centers were formed, which are significant not only for that historical period but for the whole history of Armenia. Especially new churches, monasteries were founded in Noravanq, among which the most significant one is Noravanq.
It is suggested that Noravanq was constructed on the place of what used to be a medieval convent. When in 1211 Armenian-Georgian united army liberated Vayoc dzor, Vayoc dzor province and Noravanq were given to the authority of Orbelyans. The year of Noravanq’s foundation is 1221.
After finishing the construction of Areni’s Holy Astavatsatsin,  by the commission of Orbelyans, Momik started reconstructing the western courtyard of Noravanq’s main church, where the great sculptures of the author are placed. In our days as well, the sculpture of Father Lord with his magnificent beard, large, oval eyes, wavy hear, right hand raised for blessing, and the left keeping the head of the earthling on the lintel enjoys great fame. Some specialists believe that is the scene of Adam’s creation. The iconography of Father Lord is also incredible and it highlights the inimitable talent of the sculptor. Putting all his talent and experience Momik built a new courtyard, ornamenting it with valuable sculptures.
Italian architecture, art historiographer Adriano Alpago Novello, paid special attention to the front ornamental pattern of Noravanq’s main entrances, considering it exceptional part which is typical to the architectural school of Noravanq.
Novello believed that Noravanq is like a separated building which is situated on the southern slopes of isolated canyon that has not lost its magnificence and grandeur. It’s very common in Armenian architecture, the construction of human being is united with nature making “natural” architecture more complete and perfect.
Momik died and was buried in Noravanq. There is a khachqar on the grave of the talented master erected by his pupils.