ՆՈՐԱՎԱՆՔԻ ԿԱՌՈՒՑՈՒՄՆ ՈՒ ՎԱՐՊԵՏ ՄՈՄԻԿԻ ՍԻՐՈ ԼԵԳԵՆԴԸ
Միջնադարյան հայտնի վանական համալիրը` Նորավանքը գտնվում է Պատմական Հայաստանի Մեծ Հայքի Սյունիք նահանգի Վայոց ձոր գավառում (ներկայում` Վայոց ձորի մարզում)։ Հայոց պատմության մեջ այս գավառի քաղաքական դերը բարձրանում է հատկապես 13-14-րդ դարերում։ Սյունիքում` Օրբելյանների օրոք, ծաղկում են ճարտարապետությունը, արվեստը և գիտությունը։ Ձևավորվում են միջնադարյան հայտնի կենտրոններ, որոնք նշանակալից են ոչ միայն պատմական այդ ժամանակաշրջանի, այլև ամբողջ Հայոց պատմության համար: Վայոց ձորում հիմնադրվում են հատկապես նոր եկեղեցիներ, վանական համալիրներ, որոնցից, անշուշտ, ամենանշանակալին Ամաղուի Նորավանքն է։
Ենթադրվում  է, որ մեզ հայտնի Նորավանքը կառուցվել է միջնադարյան մենաստանի տեղում։ Նախքան Օրբելյանները Նորավանքում վանական միաբանության հիմնադրման մասին են խոսում պատմական բազմաթիվ փաստեր։ Երբ 1211թ.-ին հայ-վրացական միացյալ բանակն ազատագրում է Վայոց ձորը, այստեղ հաստատվում են Օրբելյանները և նրանց իշխանությանն է հանձնվում Վայոց ձորի գավառն ու Նորավանքը։ Ամաղու Նորավանքի հիմնադրման տարեթիվը համարվում է 1221 թ.-ը։
Արենիի Ս.Աստվածածինն ավարտելուց անմիջապես հետո, Օրբելյան իշխանների հանձնարարությամբ, Մոմիկն սկսում է վերակառուցել երկրաշարժից տուժած Նորավանքի գլխավոր եկեղեցու արևմտյան գավիթը, որտեղ էլ տեղադրված են հեղինակի անձեռակերտ պատկերաքանդակները: Մեր օրերում ևս շարունակում է մեծ հռչակ վայելել գավթի մուտքի բարավորի Հայր Աստծու պատկերաքանդակը` իր փառահեղ մորուքով, խոշոր, ձվաձև աչքերով, գանգուր մազերով, աջ ձեռքը օրհնության համար վեր բարձրացրած, իսկ ձախով` կրծքի մակարդակին ադամորդու գլուխը պահած: Մասնագետներից ոմանք գտնում են, որ դա Ադամի ստեղծման տեսարանն է: Հայր Աստծո մարդակերպ պատկերագրությունը ևս աննախադեպ է և հենց դրանով էլ առավելապես ընդգծվում է գավթի քանդակագործի անկրկնելի տաղանդը: Մոմիկն, իր ամբողջ հմտությունը և փորձը գործի դնելով, փաստորեն կառուցում է նոր գավիթ` այն զարդարելով մեծարժեք քանդակներով:
Իտալացի ճարտարապետ, արվեստի պատմաբան, պրոֆեսոր Ադրիանո Ալպագո Նովելոն հատուկ ուշադրություն է դարձրել Նորավանքի գլխավոր մուտքերից մեկի ճակատային զարդաքանդակին՝ այն համարելով բացառիկ տեսարանային լուծումներ ունեցող հատված, ինչը հատուկ է Վայոց ձորի ճարտարապետական դպրոցին։
Անդրադառնալով Վայոց ձորում գտնվող Նորավանքին, Նովելլոն գտնում էր, որ այդ վանական համալիրը կարծես առանձնացած մի կառույց է, որը գտնվում է ամայի ձորի հարավային լանջերին, գրեթե ձուլված այն շրջապատող բնությանը՝ չկորցնելով իր վեհությունն ու շքեղությունը։ Այդպես հաճախ է հանդիպում հայկական ճարտարապետության մեջ․ մարդու կառուցածը, միանալով բնության ստեղծածին, «բնական» ճարտարապետությունը դարձնում է ավելի ամբողջական ու կատարյալ։
Մոմիկը մահացել և թաղվել է Նորավանքում: Նրա աշակերտները համեստ մի խաչքար են կանգնեցրել իրենց մեծատաղանդ վարպետի գերեզմանին։

СТРОИТЕЛЬСТВО НОРАВАНКА И ЛЕГЕНДА ЛЮБВИ МАСТЕРА МОМИКА
Знаменитый средневековый монастырский комплекс Нораванк находится в провинции Вайоц Дзор Сюникской области Мец Айка Исторической Армении (в нынешнем марзе Вайоц Дзор). Политическая роль этой провинции в армянской истории особенно возросла в XIII-XIV вв. В Сюнике, в период Орбелянов, процвели архитектура, искусствo и наука. Формируются знаменитые средневековые центры, которые имели большое значение не только для исторического периода, но и для всей истории Армении. В Вайоц Дзоре, , в частности,  были созданы новые церкви и монастырские комплексы, из которых, конечно же, самыми важным является Амагу Нораванк.
Предполагается, что известный нам Нораванк был построен на месте средневекового монастыря. Еще до Орбелянов об основании монашеского ордена в Нораванке многочисленные исторические факты. Когда в 1211 г. объединенная армяно-грузинская армия освободила Вайоц Дзор, здесь утвердились Орбеляны и под их власть были переданы провинция  Вайоц Дзор и Нораванк.  Датой основания Амагу Нораванка считается 1221 г.
Сразу после завершения строительства церкви Сурб Аствацацин (Святой Борогородицы) Арени, по поручению князей Орбелянов, Момик начинает реконструкцию пострадавшего от землетрясения западного гавита (притвор) главной церкви Нораванка где и размещены нерукотворные барельефы автора. В наши дни особое внимание продолжает привлекать также барельеф на притолоке входа в гавит с изображением Бога-Отца: с пышной бородой, крупными овальными глазами, вьющимися волосами, правая рука приподнята для благословления, а левой рукой придерживает на уровне груди голову человеческого существа. Некоторые эксперты считают, что это сцена создания Адама. Иконографическое изображение Бога-Отца в человеческом обличье также уникально в своем роде и тем самым подчеркивает неповторимый талант скульптора гавита. Момик, вложил все свои навыки и опыт, фактически строит новый гавит, украсив его изысканными скульптурами.
Итальянский архитектор, историк искусства, профессор Адриано Альпаго-Новелло особое внимание обратил на фасадную декорацию одного из главных входов монастыря Нораванк, рассматривая ее как часть с исключительными живописными решениями, что характерно для архитектурной школы Вайоц Дзора.
Относительно монастыря Нораванк в Вайоц Дзоре, Новелло считал, что этот монастырский комплекс выглядит как отдельное строение, которое расположено на южных склонах пустынного ущелья и почти сливается с окружающей природой, не теряя своего величия и роскоши. Такое часто всречается в армянской архитектуре: то, что было построено человеком, слившись с тем, что создано природой, делает «естественную» архитектуру еще более целостной и совершенной.
Момик умер и был похоронен в Нораванке. Его ученики возвели скромный хачкар на могиле высокоталантливого мастера со следующей надписью: «Да упомянет Христос душу Момика и смилостивится над ним»․