«ՊԱՀՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅՈՒՆ» ՊՈԱԿ-Ը ՆԵՐԿԱՅԱՑՆՈՒՄ Է ՍԵՎԱՆԿԱՐՆԵՐԻ ՀԱՎԱՔԱԾՈՒՆ
Լուսանկարն  արվել է  Հայրենական մեծ պատերազմի հաղթանակի առթիվ Ավետիք Իսահակյանի մասնակցությամբ  Հայաստանի պատմության պետական թանգարանում կազմակերպված երեկոից հետո:
Լուսանկարում` թանգարանի կոլեկտիվը, կենտրոնում ` հայ մեծ բանաստեղծ, արձակագիր, գրական-հասարակական գործիչ, Հայաստանի ԳԱ ակադեմիկոս (1943),  ԽՍՀՄ գրողների միության անդամ (1936-ից) Ավետիք  Իսահակյանը, նրանից աջ` Կարո Ղաֆադարյանը (վիմագրագետ, հնագետ, 1940 թ. նշանակվել է ՀՊՊԹ -ի տնօրեն, պատմական գիտությունների դոկտոր (1953)),  ձախ`  Ստեփան Լիսիցյանը (1928-1947 թ-ին ղեկավարել է ՀՊՊԹ ազգագրության բաժինը, ազգագրագետ, հասարակական գործիչ, պատմաբան, թարգմանիչ, հրատարակիչ, պրոֆեսոր (1941), ՀԽՍՀ գիտությունների վաստակավոր գործիչ (1945)  և Բորիս Պիոտրովսկին (հնագետ, արևելագետ, պատմաբան, 1939-1971 թթ․ պեղումներ է կատարել Թեյշեբաինի բերդաքաղաքում, Ծովինարում, Ռեդկիգ-լագերում, Վանաձորում, Այգավանում (Արարատի շրջան), պատմական գիտությունների դոկտոր, ՀԽՍՀ ԳԱ (1968) և ԽՍՀՄ ԳԱ (1970) ակադեմիկոս, 1964 –ին նշանակվել է Էրմիտաժի տնօրեն)։

ГНКО “СЛУЖБА ПО ОХРАНЕ ИСТОРИЧЕСКОЙ СРЕДЫ И ИСТОРИКО-КУЛЬТУРНЫХ МУЗЕЕВ-ЗАПОВЕДНИКОВ” ПРЕДСТАВЛЯЕТ КОЛЛЕКЦИЮ ФОТОГРАФИЙ
2022-02-23T10:09:36+00:00 23/02/2022|Новостная лента|
Фото сделано после вечера организованного в Государственном историческом музее Армении (ГИМА) с участием Аветик  Исаакяна в связи с празднованием Дня победы в Великой Отечественной войне.
На снимке: коллектив музея, в центре – Аветик Исаакян, великий армянский поэт, писатель, общественный деятель, член Союза писателей Арм. ССР (с 1936 г.), академик АН Арм. ССР (1943); справа от него – Каро Кафадарян, археолог, специалист по расшифровке лапидарных надписей, с 1940 г. директор ГИМА, д.и.н. (1953); слева – Степан Лисицян, историк, этнограф, переводчик, издатель, общественный деятель, руководитель Отдела этнографии ГИМА (1928-1947), профессор (1941), заслуженный деятель науки Арм. ССР (1945) и Борис Пиотровский, историк, археолог, востоковед, д.и.н. (1953), директор Эрмитажа (с 1964 г.), академик (с 1968 г. АН Арм. ССР и с 1970 г. АН СССР).