ԱՅՍՕՐ ՃԱՐՏԱՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՈՒՍՈՒՄՆԱՍԻՐՈՒԹՅԱՆ ՆՎԻՐՅԱԼ ԹՈՐՈՍ ԹՈՐԱՄԱՆՅԱՆԻ ԾՆՆԴՅԱՆ ՕՐՆ Է
«Մեր ճարտարապետները բանաստեղծներ են, որոնք իրենց կառուցածները միշտ կապում են հին, գեղեցիկ տեսարանների հետ», -Թորոս Թորամանյան:
«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ֆոնդերում  պահվում է հայկական ճարտարապետության ուսումնասիրության նվիրյալ Թորոս Թորամանյանի արխիվի զգալի մասը` չափագրություններ, ձեռագրեր, լուսանկարներ, նամակներ, գծանկարներ, գծագրեր և այլն։
Մարտի 18-ը անվանի ճարտարապետի ծննդյան օրն է։ Նա ծնվել է 1864 թ․,  մարտի 18-ին, Փոքր  Հայքի  Շապին-Կարահիսար  քաղաքում։ Թորամանյանը ծնողներին կորցրել է փոքր հասակում։ 1884 թ․ ազգականների օգնությամբ  մեկնել է Կոստանդնուպոլիս՝ ուսումը  շարունակելու։ Ուսանել է՝  Կոստանդնուպոլսի Կայսերական  գեղարվեստի  վարժարանի ճարտարապետության  բաժնում։
Թորոս Թորամանյանը ճամփորդել է տարբեր երկրներով՝ Պարսկաստան, Սիրիա, Թուրքիա, Եգիպտոս, Հունաստան, Իտալիա, Ֆրանսիա:
Մեր ճարտարապետության պատմության էջերում իր անգնահատելի տեղը ունեցող ճարտարապետը կյանքի 30 տարիները նվիրել է հայկական ճարտարապետական հուշարձանների ուսումնասիրությանը։ Թորամանյանի գիտական ամբողջ  ժառանգության մեջ  գերակշիռ տեղ է զբաղեցնում Հայաստանի V-VII դարերի ճարտարապետական հուշարձանների՝ Բավի Տեկոր, Երերույքի, Քասաղի, Էջմիածնի Մայր տաճարի և Զվարթնոցի մանրամասն ուսումնասիրությունը։ Նա զբաղվել է նաև սուրբ Հսիփսիմե և Գայանե եկեղեցիների, Ավանի, Պտղնիի Թալինի մեծ և փոքր, Արթիկի, և այլ հուշարձանների ուսումնասիրությամբ։ Առաջավոր գիտնական լինելուց բացի, Թորամանյանը նաև հասարակության ակտիվ անդամ էր, մեծ հայրենասեր և առաջադեմ մտավորական:
1903թ. նա չափագրել է Անիի մայր տաճարը և կատարել եկեղեցու վերակազմության նախագիծը: Մեկ տարի անց վարդապետ Խաչիկ Դադյանի հրավերով մասնակցել է Զվարթնոցի ս. Գրիգոր տաճարի պեղումներին։ Նիկողայոս Մառի ղեկավարած արշավախմբում էլ՝ Անիիում իրականացվող պեղումներին։ Թորամանյանը կատարել է եկեղեցու և ճարտարապետական բեկորների մանրամասն չափագրությունները:
Անգնահատելի է Թորամանյանի  դերը  Զվարթնոց տաճարի պեղումների,  նաև՝  հետագա գիտական ուսումնասիրություների գործում։ Զվարթնոցը վերակենդանացել է հենց այդ հետազոտությունների շնորհիվ։
«Զվարթնոցը ավերակ չէ, այլ մի շեն դպրոց, և անոր ամեն մի բեկորներն ու գեղաքանդակ քարերը՝ դարապատում ուսուցիչներ…»,-վստահ էր Թորոս Թորամանյանը:
Մահվանից մեկ ամիս առաջ՝ 1934 թ-ի փետրվարին նշվել է Թորոս Թորամանյանի  գիտական գործունեության 30 ամյակը և շնորհվել գիտության վաստակավոր գործչի պատվավոր կոչում։

TODAY IS THE BIRTHDAY OF TOROS TORAMANYAN, WHO REMAINED FAITHFUL TO THE STUDY OF ARCHITECTURE
“Our architects are poets, who always associate their creation with old and beautiful scenes,” Toros Toramanyan.
The large part of the archive of Toros Toramanyan, (measurements, manuscripts, photos, letters, drawings, etc.), is kept in the funds of the “Service for the Protection of Historical Environment and Cultural Museum-Reservations” SNCO.
The architect’s birthday is on the 18th of March. He was born in the town of Shapin-Garahisar of Lesser Armenia, on March 18, 1864. Toros Toramanyan lost his parents at an early age. In 1884, he left for Constantinople  to continue his studies with the help of his relatives. He studied in the Architectural  Department of the Empire Art School of Constantinople.
Toros Toramanyan travelled to different countries: Persia, Syria, Turkey, Egypt, Greece, Italy, France.
The architect, who has an invaluable role in our architectural history, dedicated 30 years of his life to the study of Armenian architectural monuments. The architecture of the 5th-8th centuries of Armenia dominates in Toramanyan’s entire scientific heritage: The detailed study of Bavi Tekor/The Church of St Sargis/, Yereruyk, Qasagh, Etchmiadzin Cathedral and Zvartnots, as well as  the churches of St Hripsime and Gayane, Katoghike Tsiranavor Church of Avan, Ptghni Church, Cathedral of Talin, St Astvatsatsin Church of Talin, St Gevorg Church of Artik and other monuments.
In addition to being a leading scientist, Toramanyan was also an active member of society, a great patriot and intellectual.
In 1903, he measured the Cathedral of Ani and carried out the project to rebuilt the church. A year later, at the invitation of Archimandrite Khachik Dadyan, he participated in the excavations of St Gregory Cathedral in Zvartnots, as well as in the expedition led by Nikokolai Marr to the excavations in Ani. Toramanyan made detailed measurments of the church and architectural fragments.
Toramanyan’s role in the excavations of Zvartnots Cathedral is invaluable, as well as further scientific studies. Zvartnots was revived thanks to those researches.
“Zvartnots is not a ruin, but a school building and all its fragments and sculptural stones-a history from the depths of centuries,” Toros Toramanyan was sure of it.
A month before his death, in February 1934, the 30th anniversary of Toros Toramanyan’s scientific activity was celebrated and he was awarded an Honored Science Worker of SSRA.