ԱՅՍՕՐ ՃԱՐՏԱՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՈՒՍՈՒՄՆԱՍԻՐՈՒԹՅԱՆ ՆՎԻՐՅԱԼ ԹՈՐՈՍ ԹՈՐԱՄԱՆՅԱՆԻ ԾՆՆԴՅԱՆ ՕՐՆ Է
«Մեր ճարտարապետները բանաստեղծներ են, որոնք իրենց կառուցածները միշտ կապում են հին, գեղեցիկ տեսարանների հետ», -Թորոս Թորամանյան:
«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ֆոնդերում  պահվում է հայկական ճարտարապետության ուսումնասիրության նվիրյալ Թորոս Թորամանյանի արխիվի զգալի մասը` չափագրություններ, ձեռագրեր, լուսանկարներ, նամակներ, գծանկարներ, գծագրեր և այլն։
Մարտի 18-ը անվանի ճարտարապետի ծննդյան օրն է։ Նա ծնվել է 1864 թ․,  մարտի 18-ին, Փոքր  Հայքի  Շապին-Կարահիսար  քաղաքում։ Թորամանյանը ծնողներին կորցրել է փոքր հասակում։ 1884 թ․ ազգականների օգնությամբ  մեկնել է Կոստանդնուպոլիս՝ ուսումը  շարունակելու։ Ուսանել է՝  Կոստանդնուպոլսի Կայսերական  գեղարվեստի  վարժարանի ճարտարապետության  բաժնում։
Թորոս Թորամանյանը ճամփորդել է տարբեր երկրներով՝ Պարսկաստան, Սիրիա, Թուրքիա, Եգիպտոս, Հունաստան, Իտալիա, Ֆրանսիա:
Մեր ճարտարապետության պատմության էջերում իր անգնահատելի տեղը ունեցող ճարտարապետը կյանքի 30 տարիները նվիրել է հայկական ճարտարապետական հուշարձանների ուսումնասիրությանը։ Թորամանյանի գիտական ամբողջ  ժառանգության մեջ  գերակշիռ տեղ է զբաղեցնում Հայաստանի V-VII դարերի ճարտարապետական հուշարձանների՝ Բավի Տեկոր, Երերույքի, Քասաղի, Էջմիածնի Մայր տաճարի և Զվարթնոցի մանրամասն ուսումնասիրությունը։ Նա զբաղվել է նաև սուրբ Հսիփսիմե և Գայանե եկեղեցիների, Ավանի, Պտղնիի Թալինի մեծ և փոքր, Արթիկի, և այլ հուշարձանների ուսումնասիրությամբ։ Առաջավոր գիտնական լինելուց բացի, Թորամանյանը նաև հասարակության ակտիվ անդամ էր, մեծ հայրենասեր և առաջադեմ մտավորական:
1903թ. նա չափագրել է Անիի մայր տաճարը և կատարել եկեղեցու վերակազմության նախագիծը: Մեկ տարի անց վարդապետ Խաչիկ Դադյանի հրավերով մասնակցել է Զվարթնոցի ս. Գրիգոր տաճարի պեղումներին։ Նիկողայոս Մառի ղեկավարած արշավախմբում էլ՝ Անիիում իրականացվող պեղումներին։ Թորամանյանը կատարել է եկեղեցու և ճարտարապետական բեկորների մանրամասն չափագրությունները:
Անգնահատելի է Թորամանյանի  դերը  Զվարթնոց տաճարի պեղումների,  նաև՝  հետագա գիտական ուսումնասիրություների գործում։ Զվարթնոցը վերակենդանացել է հենց այդ հետազոտությունների շնորհիվ։
«Զվարթնոցը ավերակ չէ, այլ մի շեն դպրոց, և անոր ամեն մի բեկորներն ու գեղաքանդակ քարերը՝ դարապատում ուսուցիչներ…»,-վստահ էր Թորոս Թորամանյանը:
Մահվանից մեկ ամիս առաջ՝ 1934 թ-ի փետրվարին նշվել է Թորոս Թորամանյանի  գիտական գործունեության 30 ամյակը և շնորհվել գիտության վաստակավոր գործչի պատվավոր կոչում։

СЕГОДНЯ ДЕНЬ РОЖДЕНИЯ ТОРОСА ТОРАМАНЯНА ПОСВЯТИВШЕГО ВСЮ ЖИЗНЬ ИЗУЧЕНИЮ АРХИТЕКТУРЫ
«Наши архитекторы – поэты, которые всегда связывают свое построенное со старыми, красивыми эпизодами», – Торос Тораманян:
В фондах ГНКО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников» хранится значительная часть архива Тороса Тораманяна, выдающегося исследователя армянской архитектуры: метрологии, рукописи, фотографии, письма, рисунки, чертежи и др.
18 марта – День рождения выдающегося архитектора. Он родился 18 марта 1864 года в городе Шапин-Карахисар Малого Айка (ныне – временно тер. Турции). Тораманян потерял родителей в детстве. В 1884 году с помощью родственников он отправился в Константинополь, чтобы продолжить учебу. Учился в отделе архитектуры императорской художественной гимназии Константинополя.
Торос Тораманян путешествовал по разным странам – Персии, Сирии, Турции, Египта, Греции, Италии, Франции.
Архитектор, имеющий неоценимое место в истории нашей архитектуры, посвятил 30 лет жизни изучению армянских архитектурных памятников. Во всем научном наследии Тораманяна архитектура Армении 5-8 веков занимает доминирующее место.
Подробное изучение храма Бави Текор, Ереруйка, Касаха, Эчмиадзинского кафедрального собора и Звартноца осуществил Тораманян. Он занимался также изучением церквей Св.Рипсиме и Св.Гаяне, большого и малого Авана, Птгни, Талина, Артика, и других памятников. Во всем научном наследии Тораманяна преобладающее место занимает изучение архитектурных памятников Армении V-VII веков.
В 1903г. он произвел замеры Анийского кафедрального собора и подготовил проект его перестройки. Год спустя, по приглашению вардапета (архимандрита) Хачика Дадяна, он принял участие в раскопках храма Св. Григория Звартноца. А в экспедиции во главе с Николаем Марром принял участие в раскопках в Ани. Тораманян выполнил подробные замеры церкви и архитектурных обломков.
Неоценима роль Тораманяна в раскопках храма Звартноц, а также в дальнейших научных исследованиях. Звартноц возродился именно благодаря этим исследованиям.
«Звартноц-не развалина, а совершенное здание школы, и каждый его осколок и фигурные камни – учителя в пустыне…», – был уверен Торос Тораманян.
За месяц до смерти, в феврале 1934 года, было отмечено 30-летие научной деятельности Тороса Тораманяна и присвоено ему почетное звание заслуженного деятеля науки.