ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ ԿԱՆՑԿԱՑՎԻ «ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԼԵՌՆԱՇԽԱՐՀԻ ՊԱՏՄԱՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԺԱՌԱՆԳՈՒԹՅՈՒՆԸ» ԹԵՄԱՅՈՎ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԳԻՏԱԺՈՂՈՎ
2022-04-05T16:04:04+00:00 05/04/2022|Լրահոս|
ՀԱՅԿԱԿԱՆ  ԼԵՌՆԱՇԽԱՐՀԻ  ՊԱՏՄԱՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ  ԺԱՌԱՆԳՈՒԹՅՈՒՆԸ» ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԳԻՏԱԺՈՂՈՎ․ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 10-12, 2022 Թ., ԵՐԵՎԱՆ
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը 2022 թ. հոկտեմբերի 10-12-ը հրավիրում է Երևանում մասնակցելու «Հայկական լեռնաշխարհի պատմամշակութային ժառանգությունը» խորագրով միջազ­գային գիտաժողովին:
• Պատմություն
• Հնագիտություն
• Հնամարդաբանություն
• Ազգագրություն
• Բանահյուսություն
• Վիմագրություն
• Ճարտարապետություն
• Արվեստաբանություն
• Մշակութաբանություն
• Թանգարանագիտություն
• Ժառանգության պահպանում և հանրահռչակում
• Հուշարձանների պահպանություն և զբոսաշրջություն
Գիտաժողովին մասնակցելու համար մինչև հունիսի 15-ը ուղարկել զեկուցումների վերնագրերն ու ու ամփոփագրերը (300 բառ) հայերեն, ռուսերեն կամ անգլերեն լեզուներով՝ [email protected] հասցեին և լրացնել անհրաժեշտ ձևաթուղթը https://forms.gle/RhL9WYGcBEKqRBCT8:
Կազմկոմիտեի կողմից ընտրված հայտերի մասին կտեղեկացվեն մինչև հուլիսի 15-ը: Գի­տաժողովի աշխատանքային լեզուներն են՝ հայերենը, ռուսերենը և անգլերենը:

THE INTERNATIONAL CONFERENCE ON “HISTORICAL AND CULTURAL HERITAGE OF THE ARMENIAN HIGHLAND” WILL BE HELD IN YEREVAN
2022-04-05T16:04:04+00:00 05/04/2022|Recent News|
The “Service for the Protection of Historical Environment and Cultural Museum-Reservations” SNCO of the Ministery of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia invites you to participate in the regular international conference, intitled “Historical and Cultural Heritage of the Armenian Highland”, which will take place in Yerevan from 10 to 12 October, 2022.
The main topics are as follows.
• Culturology
• Preservation of Cultural Heritage
• Protection of Monuments and Tourism
To participate in the conference, send the titles and abstracts of the reports (300 words) in Armenian, Russian or English to armmonuments@gmail.com till June 15 and fill in the required form https://forms.gle/RhL9WYGcBEKqRBCT8.
Applications selected by the organizing committee will be notified till July 15. The working languages of the conference are Armenian, Russian and English.
It will be possible to participate in the conference online.
The selected reports will be published in the next issue of the collection of “Historical and Cultural Heritage”.