Հայաստանում առաջին անգամ անցկացվելու է «Եվրոպական հնագիտական օրեր» խորագրով միջոցառում ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի հնագիտական արշավախմբերի անդամների և «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի մասնագետների մասնակցությամբ: Դուք կարող եք մասնակիցը դառնալ ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղ արգելոցներում և արգելոց-թանգարաններում կայանալիք միջոցառումների, ինչպես նաև ներկա գտնվելու ինտերակտիվ թեմատիկ դասախոսությունների:
Ձեզ ենք ներկայացնում՝ հունիսի 17-19 -ին «Եվրոպական հնագիտական օրեր» ծրագրի շրջանակներում կազմակերպվող միջոցառումների ցանկը.
Հունիսի 17-ին, ժամը 12:00-ին
ՀՀ Արմավիրի մարզ, Տարոնիկ համայնք.
«Մեծամոր» պ/հ ա/թ մասնաճյուղ ցուցահանդես՝ նվիրված հայ-լեհական միջազգային հնագիտական արշավախմբի գործունեությանը, որտեղ ներկայացվելու են հայտնաբերված հարուստ և եզակի գտածոներ:
Հունիսի 18-ին, ժամը 12:00-ին
ՀՀ Արագածոտնի մարզ, Աշտարակի տարածաշրջան.
«Ամբերդ ամրոց» պ/մ արգելոց մասնաճյուղում կազմակերպվող ցուցահանդեսում ներկայացվելու է հուշարձանի ուսումնասիրության պատմությունը՝ արխիվային լուսանկարների, անոտացիոն տեքստերի միջոցով:
ՀՀ Արագածոտնի մարզ (Ագարակի և Ոսկեհատի գյուղական համայնքների վարչական տարածք).
«Ագարակ» պ/մ արգելոցում ներկայացվելու է՝ կրթական ծրագիր, թեմատիկ էքսկուրսիա: Այցելուները տեղում պատրաստելու են հնագիտական պեղումների ժամանակ հայտնաբերված կավե արձանիկների կրկնօրինակները:

В РАМКАХ ПРОГРАММЫ «ЕВРОПЕЙСКИЕ АРХЕОЛОГИЧЕСКИЕ ДНИ» ОЖИДАЮТСЯ СЛЕДУЮЩИЕ МЕРОПРИЯТИЯ
В Армении впервые будет проведено мероприятие под названием “Европейские археологические дни» с участием членов археологических экспедиций Института археологии и этнографии НАН РА и специалистов ГНКО «Служба охраны».
Вы можете стать участником как мероприятий, проводимых в заповедниках и заповедниках-музеях – филиалах ГНКО, так и присутствовать на интерактивных тематических лекциях.
Представляем вам список мероприятий, организуемых в рамках программы «Европейские археологические дни» 17-19 июня:
17 июня в 12:00
Армавирский Марз (область) РА, община Тароник:
Филиал “Мецамор”: выставка, посвященная деятельности армяно-польской международной археологической экспедиции, где будут представлены богатые и уникальные находки.
18 июня в 12:00
РА, Арагацотнский Марз, Аштаракский регион:
На выставке, организуемой в филиале историко-культурного заповедника “Крепость Амберд”, будет представлена история изучения памятника с помощью архивных фотографий, аннотационных текстов.
Арагацотнский Марз (область) РА (административная территория сельских общин Агарак и Воскеат):
В историко-культурном заповеднике «Агарак» будет представлена образовательная программа, проведена тематическая экскурсия. Посетители на месте будут изготовлять копии глинянных статуэток.
19 июня в 10:30
Арагацотнский Марз (область) РА (административная территория сельских общин Агарак и Воскеат)
Тема: «Скальный комплекс Агарака». Цель мероприятия – представить памятник на месте и поговорить о значении священных территорий.
Араратский Марз (область) РА, община Хнаберд.
В историко-культурном заповеднике «Столица Двин» состоится выставка, будут проведены тематические экскурсии.