Հարգելի՛ հայրենակիցներ.
Այսօր պատմականորեն կարևոր օր է մեզ համար, 1995թ. հուլիսի 5-ին ընդունվեց Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը, որը պատմության մեջ մտավ որպես պետական տոն: 2005թ. նոյեմբերի 27-ին և 2015թ. դեկտեմբերի 6-ին Սահմանադրությունը հանրաքվեների միջոցով ենթարկվեց փոփոխությունների:
Մայր օրենքը՝ Սահմանադրությունը ոչ միայն անկախ պետականության խորհրդանիշ է, այլև հիմնական օրենք նույն այդ պետության հետագա կառուցման, զարգացման, ամրապնդման նախագիծ:
«Հայաստանի Հանրապետությունում իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին»,-ասվում է ՀՀ Սահմանադրության 2-րդ հոդվածում, իսկ 3-րդ հոդվածում նշվում է,- «Մարդը, նրա արժանապատվությունը, հիմնական իրավունքները և ազատությունները բարձրագույն արժեքներ են»: Սահմանադրությունը պետք է գործի միայն ի շահ ժողովրդի, ի շահ քաղաքացու:
Շնորհավորում եմ այս կարևոր պետական տոնի կապակցությամբ, մաղթում եմ, որ կարողանանք պահպանել ու պաշտպանել սահմանադրությամբ ամրագրված քաղաքացու իրավունքներն ու ազատությունները։

Сегодня исторически важный день для нас, 5 июля 1995 г. была принята Конституция Республики Армения, которая вошла в историю как государственный праздник.
27 ноября 2005г. и 6 декабря 2015г. Конституция претерпела изменения посредством референдумов.
Основной закон – Конституция – не только символ независимой государственности, но и основной закон – проект дальнейшего строительства, развития, укрепления того же государства.
«Власть в Республике Армения принадлежит народу»,- говорится в статье 2 Конституции РА, а в статье 3 отмечается, – «Человек, его достоинство, основные права и свободы являются высшими ценностями».
Конституция должна действовать только в пользу народа, в пользу гражданина.
Поздравляю с этим важным государственным праздником, желаю, чтобы мы смогли сохранить и защитить закрепленные Конституцией права и свободы гражданина.