Բրոնզե առարկաներ, խեցեղեն, ճենապակի, թուղթ, մագաղաթ… Երևանի Մ. Մաշտոցի անվան Մատենադարանում ցուցադրվել են վերջին տարիներին հայ մասնագետների վերականգնած հնագիտական, ազգագրական, մատենագրական նյութերը: «Վերականգնումը Հայաստանում» ցուցահանդեսի նպատակն է՝ մշակութային հարուստ նյութերը ցույց տալ մինչև վերականգնումը և վերականգնումից հետո:
Արա Հայթայան «Վերականգնումը Հայաստանում» ցուցահանդեսի համադրող – Այս ցուցադրությունով խնդիր է դրվել, որ սովորական մարդը տեսաֆիլմի ձևով առնչվի վերականգնողի հետ, տեսնի վերականգնողի խոհանոցը և տեսնի իրը՝ մինչ վերականգնումը ու վերականգնումից հետո։ Ներկայացված է մոտ 5000 տարվա մշակութային կտրվածք և երբեմն միտումնավոր փորձել են զուգահեռներ տանել տարբեր դարաշրջանների միջև տեսնելու համար, որոնք են այն ընդհանուր գծերը, որով կարող են Մեծամորը միացնել վաղ միջնադարին, վաղ միջնադարը ուշ միջնադարին ընդհուպ մինչև Սարյան։
Ցուցադրված նյութը մեծ ժամանակագրություն ունի. Ներառում է վաղ բրոնզեդարից մինչև 20-րդ դարի կեսեր՝ օրինակ բրոնզից արձանիկներ,սև և կարմիր խեցեղեն, գործվածք, թուղթ, մագաղաթ, յուղանկար: Լայն է նաև աշխարհագրական ընդգրկվածությունը՝ Կոստանդնուպոլիս, Մադրաս, Ռուսաստան, Նոր Ջուղա, Սիրիա, պատմական Հայաստան, Հայաստանի Հանրապետություն:
Ցուցահանդեսին մասնակցում էին՝ «Մատենադարան» Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտ»-ը, «Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը, «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը, «Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարան» ՀՈԱԿ-ը, «Հայաստանի պատմության թանգարան» ՊՈԱԿ-ը, «Հայաստանի ազգային պատկերասրահ» ՊՈԱԿ-ը, «Հայաստանի ազգային արխիվ» ՊՈԱԿ-ը և Էջմիածնի Մայր Տաճարի թանգարանը։
«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ – ը ցուցադրության է ներկայացրել թվով 15 առարկա՝ ձիասանձի մաս (լկամ), դաշույն, կախիկներ, Գնդեվանքի հավաքածուից՝ քշոց, 2014թ․ «Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանի տարածքից հայ-լեհական արշավախմբի կողմից հայտնաբերված կարաս և «Հնագիտության» ֆոնդում պահվող այլ առարկաներ։

Бронзовые предметы, керамика, фарфор, бумага, пергамент…
В Матенадаране им. Месропа Маштоца в Ереване были выставлены археологические, этнографические, библиографические материалы, восстановленные армянскими специалистами в последние годы.
Ара Айтаян, куратор выставки «Реставрация в Армении»։
– Этим показом была поставлена задача, чтобы обычный человек посредством видеофильма оазался в контакте с реставратором, увидел кухню реставратора и увидел предмет до и после реставрации. Представлено около 5000 лет культурной жизни, и иногда намеренно пытались провести параллели между различными эпохами, чтобы увидеть, какие общие черты могут соединить Мецамор с ранним средневековьем, ранним средневековьем с поздним средневековьем вплоть до Сарьяна.
Показанный материал имеет большую хронологию. Включает статуэтки от раннего бронзового века до середины 20 века, например, бронзовые статуэтки, черную и красную керамику, ткань, бумагу, пергамент, масляную живопись. Географический охват также широк: Константинополь, Мадрас, Россия, Новая Джуга, Сирия, историческая Армения, Республика Армения.
В выставке приняли участие: Научно-исследовательский институт древних рукописей имени Месропа Маштоца «Матенадаран», ГНКО «Научно-исследовательский центр историко-культурного наследия», ГНКО «Служба по охране историко-культурных музеев-заповедников и исторической среды», ОНКО «Историко-археологический музей-заповедник «Эребуни», ГНКО «Музей истории Армении», ГНКО «Национальная галерея Армении», ГНКО «Национальный архив Армении» и музей Эчмиадзинского собора.
ГНКО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев – заповедников» представила на выставку 15 предметов: часть удил, кинжал, подвески, из коллекции Гндеванка – липида, пифос, обнаруженный в 2014 году армяно-польской экспедицией с территории историко-археологического музея-заповедника «Мецамор» и другие предметы, хранящиеся в фонде «Археология».