ՏԵՂԵՐԻ ՎԱՆԱԿԱՆ ՀԱՄԱԼԻՐ
Գտնվում է Բյուրականից հյուսիս, Տեղեր գյուղում, անդնդախոր կիրճի աջափնյա եզրին: Ըստ գավթի արևմտյան մուտքի բարավորին պահպանված շինարարական արձանագրության`վանքը կառուցել է իշխան Վաչե Վաչուտյանի կինը` Մամախաթունը, 1213-1232 թթ.: Վանքի ճարտարապետն է Աղբայրիկ վարդպետը: Հուշարձանը կառուցվել է մոխրագույն բազալտ քարով: Միջնադարյան Հայաստանի նշանավոր եկեղեցական կառույցներից է: Բաղկացած է Ս. Աստվածածին եկեղեցուց և գավթից:
Ս. Աստվածածին եկեղեցի -ըստ գմբեթի թմբուկի հարավայի նկողի վրա պահպանված արձանագրության կառուցվել է 1213 թ.: Պատկանում է գմբեթավոր սրահատիպ եկեղեցիների տիպին: Ունի ներքուստ խաչաձև, չորս անկյուններում երկհարկ ավանդատներով, արտաքուստ ուղղանկյուն հորինվածք: Եկեղեցին առանձնանում է ճարտարապետական զուսպ ոճով:
Գավիթ-կից է եկեղեցուն արևմտյան կողմից: Ըստ գավթի հարավարևելյան սյան խոյակի վրա պահպանված արձանագրության` կառուցել է Աղբայրիկ ճարտարապետը 1221 թ.: Պատկանում է քառասյուն գավիթների տիպին: Գավիթն ուշագրավ է իր ծավալատարածական հորինվածքով և առանձնահատուկ տեղ է գրավում նույնատիպ գավիթների շարքում: Գավթի հյուսիսարևմտյան և հարավարևմտյան անկյունների տանիքի վրա տեղադրված են մատուռանման երկու փոքր եկեղեցիներ, որոնք արտաքուստ ուղղանկյուն, արևելյան կողմից փոքր խորանով կենտրոնագմբեթ կառույցներ են: Մատուռների մուտքը դեպի գավիթ տանիքից են: Աղբայրիկ ճարտարապետի այս ինքնատիպ լուծումը կառույցին տալիս է վեհ ու սլացիկ կերպարանք:
Պաշտպանական նկատառումներից ելնելով`վանքը պարսպապատվել է: 1468 թ. Սարգիս Բյուրականցու կողմից վերակառուցվել է, XVIII դ. վերջում վերանորոգվել է:
Վանքը մեծապես վնասվել է 1949 թ. երկրաշարժից: Նոր վերանորոգումներ են կատարվել 1950-1953 թթ. և 1975-1976 թթ. :

THEGHER MONASTIC COMPLEX
Thegher monastic complex is situated on the north from Byurakan village, at Thegher village, on the right edge of precipitous gorge. According to the building inscription on the lintel of western entrance of the court, the monastery was built by Vache Vachutyan and his wife Mamakhatun in 1213-1232. The architect of the monastery is Aghbayrik vardapet. The monument was built of gray basalt stones. It is one of the significant clerical buildings of Medieval Armenia. It includes St. Astvatsatsin church and narthex (gavit).
St. Astvatsatsin church:According to the inscription kept on the southern cut of the drum of the dome, St Astvatsatsin church was built in 1213. The church is of domed hall type. From inside it is cruciform with two-story annexes in the four corners. The church is notable for having architectural retrained style.
Narthex (gavit) -is adjacent to the church from west. According to the inscription kept on the capital of north-eastern column, the church was built by Aghbayrik in 1221. It is of four-column dome type. Narthex (gavit) is notable for its spatial design and occupies a special place among other identical narthexes (gavits). Two small chapel-like churches are on the north-eastern and south-eastern corners of the roof. These are constructions with right-angled outward appearance having center-domed small sacristy. The entrance from the chapels to the narthex (gavit) is from the roof. The original compositional solution made by Aghbayrik makes the construction more majestic and slim/lank.
The monastery was enclosed for defensive reasons in 1468. It was renovated in the end of 18th century.
The monastery was considerably damaged from earthquake in 1949. Ne reconstructions were done in 1950-1953 and 1975-1974: