Ս. թ. ապրիլի 28-ին ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, նախարարի տեղակալ Արև Սամուելյանն աշխատանքային այցով եղել են «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ենթակայությամբ գործող «Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանում` դիտել ցուցադրությունը, շրջել բնակատեղիում, ծանոթացել արգելոց-թանգարանի խնդիրներին: ՊՈԱԿ-ի տնօրենի՝ գիտական աշխատանքների գծով տեղակալ Աշոտ Փիլիպոսյանը ներկայացնելով գործող ցուցադրությունը նշել է, որ հուշարձանի տարածքից պեղված առարկաները վերաբերում են վաղ բրոնզից մինչև ուշ միջնադարին, ներկայացված են նաև հնագույն Մեծամորի արհեստներն ու ծեսերը, իսկ հատուկ զետեղարանում՝ ուշ բրոնզե դարի և վաղ երկաթե դարաշրջանի ոսկե, արծաթե, սաթե, կիսաթանկարժեք քարերից, մածուկից պատրաստված եզակի մշակութային արժեքներ: Նախարարը ծանոթացել է նաև մշակման փուլում գտնվող և ժամանակավոր ցուցադրությունների սրահում պահվող գտածոներին, որոնք հայտնաբերվել են հուշարձանի տարածքում հայ-լեհական արշավախմբի կողմից անցած տարի իրականացված պեղումերի արդյունքում:
Նախարարին ներկայացվել են խնդիրները, որոնց լուծումը կնպաստի զբոսաշրջիկների առավել ակտիվ հոսքին, մասնավորապես՝ դեպի թանգարան տանող ճանապարհի նորոգումը:
Մշակույթի նախարար Հ. Պողոսյանը նկատել է, որ արգելոց-թանգարանը ցուցադրության հարուստ նյութ ունի, ինչը պետք է անպայման հասու դարձնել այցելուներին: Ըստ նախարարի, «Մեծամոր» արգելոց թանգարանը շենքային պայմանների բարելավման ու ցուցադրության արդիականացման կարիք ունի: Քննարկվել են նաև այլ խնդիրներ, դրանց լուծման ուղիները:
Նշենք, որ այս տարի լրանում է հուշարձանի տարածքում պեղման աշխատանքներ սկսելու 50 և թանգարանի հիմնադրան 45 ամյակը:

МИНИСТР К УЛЬТУРЫ РА АСМИК ПОГОСЯН ПОСЕТИЛА ИСТОРИКО-АРХЕОЛОГИЧЕСКИЙ МУЗЕЙ-ЗАПОВЕДНИК “МЕЦАМОР”
28 апреля министр к ультуры РА Асмик Погосян и заместитель министра Арев Самуэлян посетили историко-археологический музей-заповедник “Мецамор” “Службы по охране” ГНО. Они осмотрели экспозицию музея и территорию памятника, а также ознакомились с проблемами музея. Заместитель директора ГНО по научной части Ашот Пилипосян отметил, что археологические находки датируются начиная с раннего бронзового века до позднего средневековья. В музее представлены ремесла и обряды Мецамора, а в специальном хранилище находятся золотые, серебряные, янтарные и полудрагоценные камни и уникальные предметы из пасты конца бронзового и раннего железного веков. Министр также ознакомилась с находками, которые еще находятся в стадии обработки и хранятся в зале временных выставок. Эти предметы были найдены в прошлом году в результате раскопок на территории памятника армяно-польской экспедицией.
Министр была проинформирована о проблемах, решения которых будут способствовать росту потока туристов, в частности, это ремонт дороги, ведущей к музею.
Министр культуры А. Погосян отметила, что музей-заповедник имеет богатую экспозицию, которая должна быть доступна для посетителей. Со слов министра, музей-заповедник “Мецамор” нуждается в улучшении и модернизации. Были обсуждены также другие проблемы и пути их решения.
Следует отметить, что в этом году исполняется 50 лет начала раскопок на территории памятника и 45 лет со дня основания музея.