«ԶՎԱՐԹՆՈՑ» ՊԱՏՄԱ-ՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԱՐԳԵԼՈՑ-ԹԱՆԳԱՐԱՆ
ստեղծումը պայմանավորված է 1900-1907 թթ. Էջմիածնի միաբան Խաչիկ վարդապետ Դադյանի նախաձեռնությամբ և 1904 թ. ճարտարապետ Թորոս Թորամանյանի ղեկավարությամբ պեղումներով բացված Զվարթնոց կամ Սբ. Գրիգոր Լուսավորիչ տաճարի (կառուցված 641-652 թթ.) և հարակից շինությունների ավերակների պատմաճարտարապետական բացառիկ նշանակությամբ և պատմահնագիտական գտածոների արժեքով:
ՀԽՍՀ Լուսժողկոմատի 1923 թ. մարտի 20-ի №1138 հրամանով ստեղծվել է Զվարթնոց հնագիտական վայրի և կալվածքի վարչություն, կառավարիչ է նշանակվել անվանի բանահավաք, հնագետ Խաչիկ վարդապետ Դադյանը: ՀԽՍՀ Լուսժողկոմատի 1924 թ. ապրիլի 17-ի №141 հրամանով Զվարթնոց հնագիտական վայրն ընդգրկվել է Հայաստանի հնությունների պահպանման կոմիտեի կազմում:
1924-1944 թթ. արգելավայրը գործել է որպես «Զվարթնոցի» հնագիտական վայր, 1944-1986 թթ.` «Զվարթնոց» հուշարձան թանգարան, 1986-1989 թթ.` «Զվարթնոց» պատմաճարտարապետական թանգարան, 1990-2003 թթ.` «Զվարթնոց» պատմաճարտարապետական արգելոց-թանգարան: Այն 2003 թ. հունիսից գործում է ՀՀ մշակույթի նախարարության «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի կազմում` «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարան մասնաճյուղ անվանումով: Գտնվում է Արմավիրի մարզում, Էջմիածին քաղաքի Զվարթնոց թաղամասում, Երևան-Էջմիածին մայրուղու ձախ կողմում` Երևանից 15 կմ դեպի արևմուտք: Արգելոց-թանգարանի անմիջապես մուտքի առջև, բարձր պատվանդանի վրա տեղադրված է արծվի հուշակոթող: Մուտքը վճարովի է: Արգելոց-թանգարանի երկու` «Պահպանման և շահագործման» ու «Հանրահռչակման, գիտահետազոտական և ֆոնդային աշխատանքների» բաժիններն ունեն 20 աշխատողներ: Թանգարանային շենքում անձնակազմի համար նախատեսված են աշխատասենյակներ: Արգելոց-թանգարանում այցելուների սպասարկման համար անցկացվում են էքսկուրսիաներ հայերեն, ռուսերեն և անգլերեն լեզուներով:
1957թ. ՀԽՍՀ կառավարության որոշմամբ հուշարձանի տարածքում վերականգնվել է VII դարի բնապատմական միջավայրը, կատարվել է տարածքի կանաչապատում, ստեղծվել բնապատմական միջավայր և այգեպուրակային համալիր: Տաճարային համալիրում ստեղծված են համապատասխան պայմաններ հաշմանդամների և կույրերի սպասարկման համար: VivaCell MTS-ի աջակցությամբ տաճարի տարածքում տեղադրվել են տեղեկատվական վահանակներ (հինգ լեզուներով) և կույրերի համար նախատեսված բրայլյան համակարգով կազմված վահանակ: 2012 թ. գարնանից հուշարձանում գործումէ գիշերային սպասարկում, հուշարձանը այցելուներին ներկայանում է գեղարվեստական լուսավորության և ձայնային էֆեկտների գեղեցիկ համադրությամբ:
Զվարթնոց տաճարի հարավային կողմում 1936-1937 թթ. ճարտարապետ Նիկողայոս Բունիաթյանի նախագծով և հնագետ Կարո Ղաֆադարյանի ղեկավարությամբ կառուցվել է Զվարթնոց թանգարանային շենքը, որի բացումը կատարվել է 1937 թ. նոյեմբերիր 7-ին: Սկզբում այն ունեցել է փոքր ցուցադրություն` ձևավորված մեկ սրահի մեջ` 80 քմ մակերեսով: 1988 թ. ճարտարապետ Լ.Սադոյանի նախագծով սկսվել են թանգարանային շենքի ընդարձակման աշխատանքները և այն գրեթե քառապատկվել է, իսկ 2003 թ. ավարտին է հասցվել թանգարանային շենքի հարդարման աշխատանքները: Այժմ ցուցադրության համար թանգարանն ունի 3 սրահներ`երկուսը մշտական, իսկ մեկը` ժամանակավոր և շրջիկ ցուցադրությունների կազմակերպման համար: Թանգարանի հիմնական և գիտաօժանդակ ֆոնդերում, ինչպես նաև բաց ցուցադրությունում կան 10 հազարից ավելի միավոր նյութեր, որոնցից առավել ամբողջականները տեղ են գտել մշտական ցուցադրության մեջ:
Թանգարանում 1937 թ. կազմակերպված առաջին մշտական ցուցադրության հեղինակը եղել է հնագետ Կարո Ղաֆադարյանը, իսկ 1981թ. մայիսին կազմակերպված երկրորդ մշտական ցուցադրության հեղինակը` Վարդան Հարությունյանը: Այժմ ավարտական փուլում է գտնվում երրորդ մշտական` արդի թանգարանագիտական չափանիշներին համապատասխանող գիտական ցուցադրության ձևավորման աշխատանքները: Ցուցադրությունում տեղ են գտել պեղումների ժամանակ Զվարթնոցի տարածքից հայնաբերված միջնադարյան կավե 2 կարասները (յուրաքանչյուրը 500 լ տարողությամբ), հայատառ գրությամբ արևային բոլորակ ժամացույցը, Ներսես Գ կաթողիկոսի թողած «Ներսեսն է կառուցել, հիշեցե՛ք» հունատառ արձանագրությունը, «Յոհան» մակագրությամբ շինարար վարպետի բարձրաքանդակը, ինչպես նաև տաճարից մնացած այլ զարդաքանդակ բեկորներ: Ցուցադրվելու է ոչ միայն տաճարական համալիրի ճարտարապետությունը, այլև պեղածո նյութեր. բազմերանգ խեցեղենի և զարդերի նմուշներ, մետաղյա գործիքներ, գամեր և խոփեր:
Զվարթնոց տաճարում վերականգնման աշխատանքներ են կատարվել 1945, 1958, 1962, 1966-1967 թթ: 1980-90-ական թթ. ճարտարապետ Լ.Սադոյանի նախագծով վերականգնվել են խորանների սյունաշարերը, արծվախոյակ սյուները, տաճարի առաջին աստիճանի պատերի ստորին մասը: 2000-2003 թթ. ճարտարապետ Մ.Դանիելյանի նախագծով վերականգնվել է հարավային կամարաշարը և արևմտյան շքամուտքը:
Բացօթյա ցուցադրությունում ցուցադրվում են Զվարթնոց տաճարի ավերակների ամրակայած և մասնակի վերականգնած պատերի մնացորդներ, սյուների խարիսխներ, բներ, զամբյուղախոյակ և արծվախոյակ սյունաշարեր, կամարներ, բարավորների քիվեր, թաղակապ ծածկերի կրաշաղախե խոշոր զանգվածքներ, մկրտության ավազան, ջրհոր, տաճարից պահպանված զարդաքանդակներ, տաճարի հարավ-արևմտյան մասում գտնվող կաթողիկոսական պալատը, վանականների խցերը, բաղնիքը, 4-5րդ դարի բազիլիկ եկեղեցու մնացորդները և գինու հնձանը, ինչպես նաև պեղումների ընթացքում համալիրի տարածքից հայտնաբերված մ.թ.ա. 2-1-ին հազարամյակներով թվագրվող կլոր սալաքարը (չորս տարբեր փոսիկներով և առվակով), նախաքրիստոնեական շրջանի պաշտամունքային ֆալլոտիպ կոթողը, ինչպես նաև ուրարտական Ռուսա 2-րդ արքայի (Ք. ա. 685-645թթ.) սեպագիր արձանագրությունը:
Սկսած 1937 թ. արգելոց-թանգարանում կազմակերպված բաց և փակ ցուցադրությունների հիմնական նպատակը ոչ միայն Զվարթնոցի պատմության և ճարտարապետության ներկայացումն է եղել, այլև պատկերացում տալ հայկական ճարտարապետության ակունքների, նրա ավանդույթների և, ընդհանրապես, հայ ճարտարապետության վրա Զվարթնոց տաճարի թողած ազդեցության և հայ մշակույթի պատմության մեջ նրա խաղացած դերի մասին:
2000 թվականից ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության կենտրոնի որոշմամբ, Զվարթնոցն Էջմիածնի Մայր տաճարի և Վաղարշապատի մյուս եկեղեցիների հետ գրանցվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցանկում։

“ZVARTNOTS” HISTORICAL-CULTURAL MUSEUM-RESERVATION
The foundation of Zvartnots Reservation in 1900‒1907 is determined by the initiative of Ejmiatsin’s friar Khachik Archimandrite Dadyan. It is also determined by the exceptional historical-architectural role of the ruins of Zvartnots or St. Gregory the Illuminator Church (constructed in 641‒652) and the adjacent constructions, and by the value of the historical-archeological finds. Zvartnots or St. Gregory the Illuminator Church and the adjoining structures were revealed during the excavations headed by architect Toros Toramanyan, in 1904.
On March 20 of 1923 the Board of Zvartnots Archeological Site and Estate was established by the order of the Board of Education of SSRA. The famous folklorist, archeologist, Archimandrite Khachik Dadyan was appointed as director of the newly established board. According to order N 141, signed by the Board of Education of SSRA on April 17 of 1924, the archeological site of Zvartnots was included in the Committee of Antiquities Preservation of Armenia.
In 1924‒1944 the reservation worked as the archeological site of Zvartnots, in 1944‒1986 as “Zvartnots” Monument-Museum, in 1986‒1989 as “Zvartnots” Historical-Architectural Museum, in 1990‒2003 as “Zvartnots” Historical-Architectural Museum-Reservation. The latter has been working in the structure of the “Service for the Protection of Historical Environment and Cultural Museum-Reservations” SNCO of the Ministry of Culture of Armenia, by the name Branch of “Zvartnots” Historical-Architectural Museum-Reservation, since the June of 2003. It is located in the Province of Armavir, in Zvartnots District of town Ejmiatsin, on the left side of the highway Yerevan‒Ejmiatsin, 15 km. to the west of Yerevan. Directly in front of the entrance of the museum-reservation has been placed a memorial of an eagle, on a high pedestal. The entrance requires payment. The two departments (“Department of Preservation and Exploitation” and “Department of Propagation, Scientific Research and Fund Works”) of the museum-reservation have 20 employees. There are separate studies for the employees in the building of the museum. Excursions in Armenian, Russian and English are organized for visitors in the museum-reservation.
In 1957, according to the decision of the Government of SSRA, the natural-historical environment of the VII c. was restored, the territory was greened, natural-historical environment and a complex of parks were created. Proper conditions for serving the invalid and the blind were created in the territory of the church complex. Reference tableaux (in five languages) as well as a tableau made up in Braille system have been placed in the territory of the monument, by the support of VivaCell MTS. From the spring of 2012 there will be a night service in the monument complex; the monument will appear before the visitors with a beautiful combination of artistic illumination and sound effects.
In 1936‒1937, at the southern side of Zvartnots Church, the museum building of Zvartnots was constructed, by the project of architect Nikoghayos Buniatyan and under the supervision of archeologist Karo Ghafadaryan. The building of the museum was opened on November 7 of 1937. At the beginning it had a small exhibition, formed in one hall which has a surface of 80 square meters. In 1988 the works of enlarging the museum building started, by the project of architect L. Sadoyan. The territory of the building was enlarged almost four times and the decoration works of the museum building ended in 2003. Nowadays the museum has three galleries for exhibition: two galleries are for permanent exhibitions and the one for organizing temporary and mobile exhibitions. In the main and subsidiary scientific funds of the museum, as well as in open exhibitions found their place more than 10 000 units of materials. The most complete materials have found their place in the permanent exhibition.
The author of the first permanent exhibition, organized in the museum in 1937, was archeologist Karo Ghafadaryan, and the author of the second permanent exhibition, organized in the May of 1981, was Vardan Harutyunyan. At the moment, the works of the formation of the third permanent scientific exhibition, corresponding to the criteria of contemporary museum management studies, are in the final stage. Two medieval clay jars (each with a capacity of 500 liters), a round sundial with an Armenian inscription, the inscription “Nerses built it, remember” in Greek letters, left by Catholicos Nerses III, the high-relief of the builder-master with the inscription “Johan”, as well as other ornamented fragments of the church, revealed in the territory of Zvartnots during excavations, found their place in the exhibition. Not only the architecture of the church complex but also excavated materials: multi-colored pottery and examples of jewelry, metal tools, nails and ploughshares are to be exhibited.
Restoration works were fulfilled in Zvartnots in 1945, 1958, 1962, 1966-1967. In 1980-90th the pillar rows of the apses, the pillars with eagle-sculptured capitals, the lower part of the first storey walls of the church were restored by the project of architect L. Sadoyan. In 2000-2003 the southern blind arcade and the western portal were restored by the project of architect M. Danielyan.
In the open-air exhibition are displayed remnants of reinforced and partially restored walls of the ruins of Zvartnots Church, also bases of pillars, shafts, a basket-shaped capital and pillar rows with eagle-sculptured capitals, arches, cornices of lintels, big mortar masses of vaulted overhead covers, a basin for baptism, a well, ornaments left from the church, the palace of the Catholicos, located in the south-western part of the church, the cells for monks, the bath-house, the remnants of the basilica church of the IV‒V cc. and the wine-press, as well as a round slab (with four different small pits and rivulets), found in the territory of the complex during the excavations and dated at II‒I millenniums B.C., the cult phallic-type monument of pre-Christian period, also the cuneiform record of Urartian King Russa II (685-645 B.C.).
The principal purpose of open-air and close exhibitions, organized in the museum-reservation from 1937, was not only the presentation of the history and architecture of Zvartnots, but also giving an idea of the sources of Armenian architecture, its traditions and generally of the influence that Zvartnots Church left on Armenian architecture and about its role in the history of Armenian culture.
Since 2000, by the decision of the Center of World Heritage of UNESCO, Zvartnots, along with the Mother Church of Ejmiatsin and other churches of Vagharshapat, has been included in the list of World Heritage of UNESCO.