«ԶՎԱՐԹՆՈՑ» ՊԱՏՄԱ-ՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԱՐԳԵԼՈՑ-ԹԱՆԳԱՐԱՆ
ստեղծումը պայմանավորված է 1900-1907 թթ. Էջմիածնի միաբան Խաչիկ վարդապետ Դադյանի նախաձեռնությամբ և 1904 թ. ճարտարապետ Թորոս Թորամանյանի ղեկավարությամբ պեղումներով բացված Զվարթնոց կամ Սբ. Գրիգոր Լուսավորիչ տաճարի (կառուցված 641-652 թթ.) և հարակից շինությունների ավերակների պատմաճարտարապետական բացառիկ նշանակությամբ և պատմահնագիտական գտածոների արժեքով:
ՀԽՍՀ Լուսժողկոմատի 1923 թ. մարտի 20-ի №1138 հրամանով ստեղծվել է Զվարթնոց հնագիտական վայրի և կալվածքի վարչություն, կառավարիչ է նշանակվել անվանի բանահավաք, հնագետ Խաչիկ վարդապետ Դադյանը: ՀԽՍՀ Լուսժողկոմատի 1924 թ. ապրիլի 17-ի №141 հրամանով Զվարթնոց հնագիտական վայրն ընդգրկվել է Հայաստանի հնությունների պահպանման կոմիտեի կազմում:
1924-1944 թթ. արգելավայրը գործել է որպես «Զվարթնոցի» հնագիտական վայր, 1944-1986 թթ.` «Զվարթնոց» հուշարձան թանգարան, 1986-1989 թթ.` «Զվարթնոց» պատմաճարտարապետական թանգարան, 1990-2003 թթ.` «Զվարթնոց» պատմաճարտարապետական արգելոց-թանգարան: Այն 2003 թ. հունիսից գործում է ՀՀ մշակույթի նախարարության «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի կազմում` «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարան մասնաճյուղ անվանումով: Գտնվում է Արմավիրի մարզում, Էջմիածին քաղաքի Զվարթնոց թաղամասում, Երևան-Էջմիածին մայրուղու ձախ կողմում` Երևանից 15 կմ դեպի արևմուտք: Արգելոց-թանգարանի անմիջապես մուտքի առջև, բարձր պատվանդանի վրա տեղադրված է արծվի հուշակոթող: Մուտքը վճարովի է: Արգելոց-թանգարանի երկու` «Պահպանման և շահագործման» ու «Հանրահռչակման, գիտահետազոտական և ֆոնդային աշխատանքների» բաժիններն ունեն 20 աշխատողներ: Թանգարանային շենքում անձնակազմի համար նախատեսված են աշխատասենյակներ: Արգելոց-թանգարանում այցելուների սպասարկման համար անցկացվում են էքսկուրսիաներ հայերեն, ռուսերեն և անգլերեն լեզուներով:
1957թ. ՀԽՍՀ կառավարության որոշմամբ հուշարձանի տարածքում վերականգնվել է VII դարի բնապատմական միջավայրը, կատարվել է տարածքի կանաչապատում, ստեղծվել բնապատմական միջավայր և այգեպուրակային համալիր: Տաճարային համալիրում ստեղծված են համապատասխան պայմաններ հաշմանդամների և կույրերի սպասարկման համար: VivaCell MTS-ի աջակցությամբ տաճարի տարածքում տեղադրվել են տեղեկատվական վահանակներ (հինգ լեզուներով) և կույրերի համար նախատեսված բրայլյան համակարգով կազմված վահանակ: 2012 թ. գարնանից հուշարձանում գործումէ գիշերային սպասարկում, հուշարձանը այցելուներին ներկայանում է գեղարվեստական լուսավորության և ձայնային էֆեկտների գեղեցիկ համադրությամբ:
Զվարթնոց տաճարի հարավային կողմում 1936-1937 թթ. ճարտարապետ Նիկողայոս Բունիաթյանի նախագծով և հնագետ Կարո Ղաֆադարյանի ղեկավարությամբ կառուցվել է Զվարթնոց թանգարանային շենքը, որի բացումը կատարվել է 1937 թ. նոյեմբերիր 7-ին: Սկզբում այն ունեցել է փոքր ցուցադրություն` ձևավորված մեկ սրահի մեջ` 80 քմ մակերեսով: 1988 թ. ճարտարապետ Լ.Սադոյանի նախագծով սկսվել են թանգարանային շենքի ընդարձակման աշխատանքները և այն գրեթե քառապատկվել է, իսկ 2003 թ. ավարտին է հասցվել թանգարանային շենքի հարդարման աշխատանքները: Այժմ ցուցադրության համար թանգարանն ունի 3 սրահներ`երկուսը մշտական, իսկ մեկը` ժամանակավոր և շրջիկ ցուցադրությունների կազմակերպման համար: Թանգարանի հիմնական և գիտաօժանդակ ֆոնդերում, ինչպես նաև բաց ցուցադրությունում կան 10 հազարից ավելի միավոր նյութեր, որոնցից առավել ամբողջականները տեղ են գտել մշտական ցուցադրության մեջ:
Թանգարանում 1937 թ. կազմակերպված առաջին մշտական ցուցադրության հեղինակը եղել է հնագետ Կարո Ղաֆադարյանը, իսկ 1981թ. մայիսին կազմակերպված երկրորդ մշտական ցուցադրության հեղինակը` Վարդան Հարությունյանը: Այժմ ավարտական փուլում է գտնվում երրորդ մշտական` արդի թանգարանագիտական չափանիշներին համապատասխանող գիտական ցուցադրության ձևավորման աշխատանքները: Ցուցադրությունում տեղ են գտել պեղումների ժամանակ Զվարթնոցի տարածքից հայնաբերված միջնադարյան կավե 2 կարասները (յուրաքանչյուրը 500 լ տարողությամբ), հայատառ գրությամբ արևային բոլորակ ժամացույցը, Ներսես Գ կաթողիկոսի թողած «Ներսեսն է կառուցել, հիշեցե՛ք» հունատառ արձանագրությունը, «Յոհան» մակագրությամբ շինարար վարպետի բարձրաքանդակը, ինչպես նաև տաճարից մնացած այլ զարդաքանդակ բեկորներ: Ցուցադրվելու է ոչ միայն տաճարական համալիրի ճարտարապետությունը, այլև պեղածո նյութեր. բազմերանգ խեցեղենի և զարդերի նմուշներ, մետաղյա գործիքներ, գամեր և խոփեր:
Զվարթնոց տաճարում վերականգնման աշխատանքներ են կատարվել 1945, 1958, 1962, 1966-1967 թթ: 1980-90-ական թթ. ճարտարապետ Լ.Սադոյանի նախագծով վերականգնվել են խորանների սյունաշարերը, արծվախոյակ սյուները, տաճարի առաջին աստիճանի պատերի ստորին մասը: 2000-2003 թթ. ճարտարապետ Մ.Դանիելյանի նախագծով վերականգնվել է հարավային կամարաշարը և արևմտյան շքամուտքը:
Բացօթյա ցուցադրությունում ցուցադրվում են Զվարթնոց տաճարի ավերակների ամրակայած և մասնակի վերականգնած պատերի մնացորդներ, սյուների խարիսխներ, բներ, զամբյուղախոյակ և արծվախոյակ սյունաշարեր, կամարներ, բարավորների քիվեր, թաղակապ ծածկերի կրաշաղախե խոշոր զանգվածքներ, մկրտության ավազան, ջրհոր, տաճարից պահպանված զարդաքանդակներ, տաճարի հարավ-արևմտյան մասում գտնվող կաթողիկոսական պալատը, վանականների խցերը, բաղնիքը, 4-5րդ դարի բազիլիկ եկեղեցու մնացորդները և գինու հնձանը, ինչպես նաև պեղումների ընթացքում համալիրի տարածքից հայտնաբերված մ.թ.ա. 2-1-ին հազարամյակներով թվագրվող կլոր սալաքարը (չորս տարբեր փոսիկներով և առվակով), նախաքրիստոնեական շրջանի պաշտամունքային ֆալլոտիպ կոթողը, ինչպես նաև ուրարտական Ռուսա 2-րդ արքայի (Ք. ա. 685-645թթ.) սեպագիր արձանագրությունը:
Սկսած 1937 թ. արգելոց-թանգարանում կազմակերպված բաց և փակ ցուցադրությունների հիմնական նպատակը ոչ միայն Զվարթնոցի պատմության և ճարտարապետության ներկայացումն է եղել, այլև պատկերացում տալ հայկական ճարտարապետության ակունքների, նրա ավանդույթների և, ընդհանրապես, հայ ճարտարապետության վրա Զվարթնոց տաճարի թողած ազդեցության և հայ մշակույթի պատմության մեջ նրա խաղացած դերի մասին:
2000 թվականից ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության կենտրոնի որոշմամբ, Զվարթնոցն Էջմիածնի Մայր տաճարի և Վաղարշապատի մյուս եկեղեցիների հետ գրանցվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցանկում։

ИСТОРИКО-КУЛЬТУРНЙ МУЗЕЙ-ЗАПОВЕДНИК “ЗВАРТНОЦ”
Создание историко-культурного музея-заповедника “Звартноц” связано с открытием во время раскопок, ведущихся в 1900-1907 гг. по инициативе эчмиадзинского монаха архимандрита Хачика Дадяна и в 1904 г. архитектора Тороса Тораманяна, исключительными по своему значению и историко-научной ценности развалин храма Звартноц или Св. Григория Просветителя (641-652 гг.) и окрестных строений.
По приказу Нарпросветкомитета Арм. ССР за N1138 от 20 марта 1923 г. были созданы археологическая местность Звартноц и управление поместьем. Управляющим был назначен известный собиратель народного творчества архимандрит Хачик Дадян. По приказу Нарпросветкомитета Арм. ССР за N141 от 17 aпреля 1924 г. археологическая местность Звартноц была включена в списки Комитета по охране древностей Армении.
В 1924-1944 гг. заповедник действовал в качестве археологической местности, в 1944-1986 гг. – памятника-музея “Звартноц”, 1986-1989 гг. – историко-архитектурного музея “Звартноц”, 1990-2003 гг. – историко-архитектурного музея-заповедника. С 2003 г. он действует в качестве филиала “Службы по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников” ГНО под названием “Историко-культурного музея-заповедника “Звартноц”.
Музей-заповедник находится в районе Звартноц города Вагаршапат, по левую сторону магистрали Ереван – Вагаршапат, в 15 км западнее Еревана. Непосредственно перед входом в музей-заповедник установлена стела с скульптурой орла. Вход платный. В двух отделах (“Охрана и эксплуатация” и “Пропаганда, научно-исследовательские работы и фонды”) музея-заповедника работают 20 сотрудников. В здании музея имеются предназначенные для сотрудников кабинеты. Для обслуживания посетителей музея-заповедника экскурсии ведутся на армянском, русском и английском языках.
В 1957 г. по решению правительства Арм. ССР на территории памятника была восстановлена природо-историческая среда VII в.: проведено озеленение территории и создан садово-парковый комплекс. В храме созданы условия для обслуживания инвалидов и слабовидящих. При содействии VivaCell MTS на территории памятника установлены справочные щиты (на пяти языках и системы Брайля). С весны 2012 г. на территории памятника начнет действовать сочетание эффектов ночного художественного освещения и радиофикационного обслуживания.
В южной части храма Звартноц в 1936-1937 гг. по проекту Николая Буниатова и под руководством археолога Каро Кафадаряна было построено здание музея, открытие которого было приурочено к 7 ноября 1937 г. В начале небольшая экспозиция была расположена в одном большом зале площадью в 80 кв. м. В 1988 г. по проекту архитектора Л. Садояна начались работы по расширению здания (оно увеличилось почти в четыре раза), а в 2003 г. были закончены работы по убранству музея. Ныне в музее имеется 3 зала: два для постоянной и один для временной и передвижной экспозиции. В постоянном и вспомогательном фондах, как и в открытой экспозиции, насчитывается более 10 тыс. наименований материалов, из коих наиболее целостные нашли место в постоянной экспозиции.
Автором первой экспозиции 1937 г. был археолог Каро Кафадарян, а автором второй, организованной в 1981 г. – Вардан Арутюнян. Ныне на заключительном этапе оформления находится третья постоянная выставка, отвечающая современным требованиям научной экспозиции. Среди экспонатов нашли место обнаруженные в процессе раскопок 2 средневековых глиняных караса (емкостью в 500 л), круглые солнечные часы с армянской надписью, греческая надпись католикоса Нерсеса III: “Помните, построил Нерсес”, подписанный мастером-строителем Ованом барельеф, а также скульптурные обломки храма. Экспонируется не только архитектура храмового комплекса, но и археологический материал, цветная керамика, образцы украшений, металлические орудия, гвозди, лемехи.
Реставрационные работы на территории храма Звартноц проводились в 1945, 1958, 1962, 1966-1967 гг. В 1980-1990-х гг. по проекту Липарита Садояна были восстановлены аркада апсид, колонны с скульптурой орла, нижняя часть первой ступени стилобата. В 2000-2003 гг. по проекту архитектора Мери Даниелян были отреставрированы южная аркада и западный портал.
В экспозиции под открытым небом представлены остатки укрепленных и частично восстановленных стен, базы колонн, капители колонн аркады в виде корзин и с барельефом орла, карнизы тимпанов, крупные массивы арочных перекрытий, баптистерий, колодец, скульптурный декор храма, остатки базилики IV-V вв., дворец католикоса в юго-восточной части храма, монашеские кельи, баня, давильня для винограда , обнаруженные в процессе раскопок на территории комплекса круглая плита II-I тысячелетия до н.э., фаллосовидная стела дохристианского периода, а также клинописная надпись урартского царя Русы II (685-645 гг. до Р.Х.).
Начиная с 1937 г. основной целью открытой и закрытой экспозиций является не только ознакомление с историей и архитектурой Звартноца, но и стремление дать представление об истоках армянской архитектуры, ее традиций и о влиянии храма Звартноц на армянскую архитектуру и культуру.
В 2000 г. по решению центра Всемирного наследия ЮНЕСКО храм Звартноц вместе с Кафедральным собором Эчмиадзин и другими церквами г. Вагаршапат был внесен в списки Всемирного наследия ЮНЕСКО.