Ս.թ. մայիսի 7-ին ՊՄՊ Լոռու մարզային ծառայության, Վանաձորի Վետերանների միության, Վանաձորի N զորամասի և N 8 հիմնական դպրոցի համատեղ ջանքերով, կրթօջախում անցկացվել է «Անցյալի սխրանքները հիշելով և արժևորելով կառուցում ենք ներկան» խորագրով միջոցառում` նվիրված Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 70 և Շուշիի ազատագրման 23 ամյակներին: Բացման խոսքով հանդես են եկել կրթօջախի տնօրեն Կարինե Ստեփանյանը, զինղեկ Գագիկ Քարհանյանը, փոխմարզպետ Տիգրան Բադոյանը: Այնուհետև աշակերտները գեղարվեստական համարներով անդրադարձել են պատերազմի դժվարին օրերին, ժողովուրդների միասնությունը, պայքարին ու հաղթանակին: N զորամասի հետախույզներն էլ ցուցադրել են իրենց մարտավարական հնարքներն ու հմտությունները:
Վերջում հնչել են ազգային-ազատագրական երգեր և, որպես բանակի ու ժողովրդի միասնության խորհրդանիշ, աշակերտների ու զինվորների համատեղ կատարմամբ միջոցառումը եզրափակվել է «Բերդ» պարով: Բազմամարդ միջոցառմանը ներկա են եղել Լոռու փոխմարզպետը, այլ պաշտոնատար անձինք, Արցախյան հերոսամարտի մասնակիցներ, մտավորականներ, մանկավարժներ, ծնողներ:

МЕРОПРИЯТИЕ В МАРЗЕ ЛОРИ, ПОСВЯЩЕННОЕ ПОБЕДАМ 9 МАЯ.
7 мая сего года в средней школе N 8 прошло мероприятие под дивизом «Вспоминая и оценивая прошлые подвиги, строим настоящее», посвященное 70-летию победы в Великой Отечественной войне и 23-летию освобождения Шуши. Мероприятие организовали региональная служба ОИС марза Лори, Союз ветеранов Ванадзора, воинская часть Ванадзора и средняя школа N 8. Со вступительным словом выступили директор школы Карине Степанян, военрук Гагик Kаранян и заместитель марзпета Тигран Бадоян. Учащимися были показаны художественные номера о трудных войнных годах, о единстве народов в борьбе за победу. Разведчики воинской части продемонстрировали тактические навыки и приемы.
В конце прозвучали национально-освободительное песни, а мероприятие завершил танец «Берд», как символ единства армии и народа, подготовленный совместно учащимися школы и солдатами. На мероприятии присутствовали заместитель марзпета Лори и другие должностные лица, участники Арцахской войны, представители интеллигенции, педагоги и родители.