Ս. թ. մայիսի 9-ին Արարատի ՊՄՊ մարզային ծառայության և Մասիս համայնքի հիմնական դպրոցի հետ համատեղ, Հայրենական Մեծ պատերազմի հաղթանակի 70 ամյակին ընդառաջ, բաց դաս է անցկացվել պատերազմում զոհվածների հիշատակը հավերժացնող հուշարձանի տարածքում: Բացման խոսքով հանդես է եկել ՊՄՊ մարզային ծառայության պետ Ռոման Կարապետյանը, պատերազմին նվիրված ծավալուն դասախոսությամբ՝ պետի տեղեկալ Անահիտ Դալլաքյանը: Միջոցառման գեղարվեստական մասն ապահովել են համայնքի կրթօջախի աշակերտները /մանկավարժներ՝ Լ. Լազարյանի և Ա. Միսակյանի աջակցությամբ/: Ներկա է եղել համայնքի ղեկավարի տեղակալ Ս. Դավթյանը: Միջոցառման ավարտին ներկաները ծաղիկներ են խոնարհել Մեծ հայրենականի զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձանին:
Բաց դասը եզրափակել է ՊՄՊ մարզային ծառայության պետ Ռ. Կարապետյանը: Նա խոսել է Շուշիի հերոսական ազատագրման մասին և պատանիներին հիշեցրել մայիսի 9-ի եռատոնի մասին:

9 мая сего года у мемориала погибшим в войне региональная служба ОИС Арарата совместно со средней школой общины Масиса провели открытый урок, посвященный 70-летию победы в Великой Отечественной войне. Со вступительной речью выступил начальник региональной службы ОИС Роман Карапетян. Заместитель начальника Анаит Даллакян в своей лекции подробно осветила военную тему. Художественную часть мероприятия подготовили учащиеся школы под руководством педагогов Л. Лазарян и А. Мисакян. На уроке присутствовал заместитель руководителя общины С. Давтян. После мероприятия участники возложили цветы к памятнику погибшим в Великой Отечественной войне.
В завершении урока с речью выступил начальник региональной службы ОИС Р. Карапетян. Он рассказал о героической освобождении Шуши и отметил день 9 мая как тройной праздник.