Լոռու ՊՄՊ մարզային ծառայության ենթակայությամբ գործող «Լոռի բերդ» քաղաքատեղի» պատմամշակութային արգելոցի նախաձեռնությամբ և Լոռի Բերդի համայնքապետարանի, գյուղի հիմնական դպրոցի հետ համատեղ անցկացվել են Հայրենական մեծ պատերազմի հաղթանակի 70 ամյակին նվիրված միջոցառումներ:
Համայնքի հիմնական դպրոցում տեղի է ունեցել Հայրենական մեծ պատերազմում ողջ մնացած վետերանների`Լոռի Բերդի բնակիչներ Վազգեն Բադալյանի և Սուրեն Պապիկյանի մեծարման ցերեկույթ: Վետերաններին ողջունել են նաև գյուղի հիմնական դպրոցի տնօրենը, «Զինվորի մայր» ՀԿ անդամ Ս. Մարտիրոսյանը, ելույթներով հանդես են եկել դպրոցի աշակերտները: Լոռի Բերդի համայնքապետ Խ. Բալայանը վետերաններին դրամական պարգևներ է հանձնել:
«Լոռի Բերդ» քաղաքատեղի» պատմամշակութային արգելոցի վարիչ Կ. Սերոբյանը հանդես է «Լոռի Բերդ համայնքի բնակիչների մասնակցությունը Մեծ Հայրենականին» թեմայով զեկուցումով: Միջոցառման ավարտին ելույթ է ունեցել 91 ամյա վետերան Վազգեն Բալայանը և հիշել պատերազմով անցած իր դժվարին ուղին:
Լոռի Բերդ համայնքի բնակիչների և արգելոցի աշխատակիցների ջանքերով մաքրվել ու բարեկարգվել են Լոռի Բերդի գերեզմանատանը հուղարկավորված պատերազմի 35 մասնակիցների գերեզմանների տարածքները:

УЧАСТНИКОВ ВЕЛИКОЙ ОТЕЧЕСТВЕННОЙ ВОЙНЫ ПОЧТИЛИ В ЛОРИ БЕРДЕ
По инициативе историко-культурного заповедника «Городище Лори Берд» региональной службы ОИС Лори и мунициполитета Лори Берда совместно с сельской школой были проведены мероприятия, посвященные 70-й годовщине победы в Великой Отечественной войне.
В школе почтили 2 оставшихся в живых ветеранов Великой Отечественной войны из Лори Берда – Вазгена Бадаляна и Сурена Папикяна . Ветеранов приветствовала директор школы, член ОО «Мать солдата» Л. Мартиросян, затем выступили учащиеся. Руководитель общины Лори Берда Х. Балаян вручил ветеранам денежные премии.
Руководитель историко-культурного заповедника «Городище Лори Берд» К. Серопян выступил с докладом «Участие жителей общины Лори Берд в Великой Отечественной войне». В завершении мероприятия 91-летний ветеран войны Вазгена Балаян поделился своими воспоминаниями о трудном военном пути.
Жители общины Лори Берд и сотрудники заповедника привели в порядок могилы 35 солдат, похороненных на кладбище Лори Берда.