«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի Գիտահետազոտական բաժնի և Երևանի ՊՄՊ մարզային ծառայության նախաձեռնությամբ, բաց դաս է անցկացվել Երևանի Ռուբեն Միրոյանի անվան թիվ 77 միջնակարգ դպրոցի բարձր դասարանների աշակերտների համար: «Հայրենական մեծ պատերազմի զոհերին նվիրված հուշարձանները Հայաստանում» թեմայով զեկուցումով հանդես է եկել «Գիտահետազոտական բաժնի» գիտաշխատող Մենուա Գևորգյանը: Դպրոցականներին ներկայացրել է ՊՈԱԿ-ի պահպանության տակ գտնվող հուշարձանները, խոսել դրանց պատմական և մշակութային արժեքի մասին:
«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի պահպանության ներքո են գտնվում Հայրենական մեծ պատերազմի զոհերի հիշատակը հավերժացնող 626 հուշարձաններ /ավելի քան 500-ն ընդգրկված է պետական ցուցակներում/:
«Հայրենական մեծ պատերազմի զոհերի հիշատակին նվիրված մեծ թվով հուշարձաններ` հուշաղբյուրներ համալիրներ, արձաններ կան: Դա վկայում է Երկրորդ աշխարհամարտին հայ ժողովրդի համընդգրկուն մասնակցության ու Խորհրդային պետության կողմից իրականացրած քարոզչական քաղաքականության մասին: Ինչպես ողջ Խորհրդային Միությունում, այնպես էլ` Խորհրդային Հայաստանում հուշարձանները սկսեցին կառուցել պատերազմի ավարտից անմիջապես հետո, հազվագյուտ դեպքերում` նաև պատերազմի տարիներին», -իր խոսքում նշել է զեկուցողը: Նրա փոխանցմամբ, այդ հուշարձանների ստեղծմանը մասնակցել են Խորհրդային Հայաստանի ամենահայտնի ճարտարապետները և քանդակագործները:
Մ.Գևորգյանը խոսել է նաև մայրաքաղաքի ամենահայտնի հուշարձանի` Երևանի «Հաղթանակ» զբոսայգում «Մայր Հայաստան»-ի մասին:
«Հայրենական մեծ պատերազմի զոհերին նվիրված հուշարձանները Հայաստանում» թեմայով բաց դասեր կանցկացվեն նաև Կոտայքի, Արմավիրի, Արագածոտնի ու Արարատի մարզերի դպրոցներում:

МЕМОРИАЛЬНЫЕ ПАМЯТНИКИ АРМЕНИИ, ПАМЯТИ ПАВШИМ В ВЕЛИКОЙ ОТЕЧЕСТВЕННОЙ ВОЙНЕ: ОТКРЫТЫЙ УРОК В ЕРЕВАНЕ
2015-05-15T15:01:33+00:00 14/05/2015|Новостная лента|
Ереванской средней школе № 77 имени Рубена Мирояна по инициативе научно-исследовательского отдела ГНО «Служба по охране» и региональной службы ОИС Еревана был проведен открытый урок. Научный сотрудник научно-исследовательского отдела Менуа Геворгян выступил с докладом «Мемориальные памятники Армении, памяти павшим в Великой Отечественной войне». Учащимся были представили памятники, находящиеся под охраной ГНО и даны сведения об их историком и культурном значении.
Под охраной ГНО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников» находятся 626 памятников, посвященных жертвам Великой Отечественной войны (более 500 памятников включены в государственный список).
Есть также значительное число родников-памятников и статуй, посвященных данному событию. Это свидетельствует о всеобщем участии армянского народа во Второй мировой войне и успешной политической пропаганде советского государства. «Так же как в Советский Союзе, в Советской Армении памятники начали строить сразу после войны, а в редких случаях даже во время войны», – заметил докладчик в своем выступлении. Было отмечено, что в создании памятников приняли участие самые известные архитекторы и скульпторы Советской Армении.
M. Геворгян говорил также о знаменитом памятнике «Майр Айастан» в парке «Ахтанак».
Открытые уроки на тему «Мемориальные памятники Армении, памяти павших в Великой Отечественной войне» пройдут также в школах марзов Котайк, Арагацот и Арарат.