ԿՈՄԻՏԱՍ (ՍՈՂՈՄՈՆ ՍՈՂՈՄՈՆՅԱՆ, 1869-1935ԹԹ.)
«Կոմիտասը ապացուցեց հայ երաժշտության ինքնուրույն գոյությունը` բխած հայ ժողովրդի հոգուց և դարերի միջով մեզ հասած: Նա դիմեց հայ երգի ակունքին` հայ շինականի, գեղջուկի, աշխատավորի երգին: …Նրա երգով մեր ժողովուրդը ավելի գիտակցաբար զգաց իրեն, ավելի կապվեց իրար հետ, ինքնաճանաչվեց»: Ա. Իսահակյան
Կոմպոզիտոր, երաժշտագետ, երգիչ, խմբավար, մանկավարժ, հայկական ազգային կոմպոզիտորական դպրոցի հիմնադիր Կոմիտասը ծնվել է 1869թ. սեպտեմբերի 28-ին Քյոթահիայում: 1881թ. որբացած պատանուն տեղափոխում են Էջմիածին և ուսման տալիս Գևորգյան ճեմարանում, որտեղ աչքի է ընկնում ինչպես իր գեղեցիկ ձայնով, այնպես էլ և երաժշտական փայլուն ունակություններով: 1893թ. Կոմիտասը նշանակվել է երաժշտության ուսուցիչ և Մայր տաճարում խմբավար: 1895թ. ստացել է վարդապետի աստիճան և կոչվել Կոմիտաս: 1896-1899թթ. ուսումը շարունակել է Բեռլինում` Ռ. Շմիդտի մասնավոր երաժշտանոցում և համալսարանում, մշակել ձայնը, սովորել նվագել դաշնամուր և երգեհոն: Միջազգային երաժշտական ընկերության հիմնադիր անդամներից է եղել: Իր աշխատանքներում Կոմիտասը բացահայտել է ժողովրդական երաժշտության տեսական հիմքերը, նկարագրել է երգաստեղծագործության բուն գործընթացը, վերլուծել հայ ժողովրդական երգի տեսակներն ու հորինվածքային հատկանիշները, բնութագրել դրանց գեղագիտական արժանիքները:
1915թ. ապրիլի 24-ին Օսմանյան կառավարության կազմակերպած Մեծ Եղեռնը ընդհատեց Կոմիտասի բեղմնավոր գործուներությունը:
Հայկական երաժշտական մշակույթի գանձարանում անփոխարինելի մնացին Կոմիտասի «Պատարագ», «Կռունկ», «Մոկաց Միրզա», «Անտունի», «Գարուն ա», «Քելեր ցոլեր», «Ծիրանի ծառ», «Կաքավի Երգը», «Լոռու գութաներգը» և մյուս ստեղծագործությունները:
Պետական կոնսերվատորիայի մերձակա պուրակում 1988թ. հունվարի 8-ին բացվել է Կոմիտասի արձանը: Արձանի նյութը` բրոնզ և գրանիտ, բարձրությունը` 3 մետր: Քանդակագործն է Արա Հարությունյանը, ճարտարապետը` Ֆ. Դարբինյանը:

КОМИТАС (СОГОМОН СОГОМОНЯН, 1869-1935)
«Комитас доказал самобытность армянской музыки, созданной духом армянского народа и дошедшей до нас сквозь века. Он обратился к истокам армянской песни: песням армянского селянина, крестьянина, труженика.. Его песней наш народ лучше осознал себя, сильнее обЪединился, познал себя». А. Исаакян
Комитас, композитор, музыковед, певец, хореограф, педагог, основатель армянской национальной композиторской школы, родился 28 сентября 1869 г. в Кютании (Турция). В 1881 г. осиротевший юноша продолжил учебу в Геворгяновской семинарии Эчмиадзина, где выделялся как красивым голосом, так и блестящим музыкальным дарованием. В 1883 г. он был назначен педагогом и хормейстером Кафедрального собора. В 1895 г. получил сан вардапета (архимандрита) и имя Комитас. В 1896-1899 гг. продолжил учебу в Берлине в частной консерватории Р. Шмидта и в университете. Комитас был одним из основателей Международного музыкального общества. Он выявил теоретическую основу народной музыки, описал процесс ее создания, анализировал виды армянской народной песни и ее композиционные особенности, охарактеризовал ее художественную ценность.
Геноцид армян 1915 г. в Османской империей прервал его плодотворную деятельность. Произведения Комитаса неизменно остаются в сокровищнице армянской музыкальной культуры.
8 января 1988 г. в Ереване, в сквере перед консерваторией был открыт памятник Комитасу работы скульптора А. Арутюняна и архитектора Ф. Дарбиняна. Высота памятника 3 м, материал: бронза, гранит.