ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Պատրիմոնիտո 2015» ծրագրի շրջանակներում ս/թ հուլիսի 15-ից «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղ «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում գործող ճամբար-կայանատեղիում արտերկրից ժամանած 15 կամավորների /Իտալիա, Կորեա, Իսպանիա, Թուրքիա, Ռուսաստան, Բելգիա, Չեխիա, Գերմանիա/ առօրյան բավական հետաքրքրական է անցնում: «Հայաստանի ուսանողական ջոկատներ» /ՀՈՒՋ/ կամավորական աշխատանքների ծառայության հանրապետական շտաբի օժանդակությամբ գործող ճամբար-կայանատեղիի կամավորները այլ միջոցառումների թվում մասնակցել են նաև ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցանկում ընդգրկված Զվարթնոցի տաճարի և շրջակա տարածքի սանիտարական մաքրման, բարեկարգման աշխատանքներին:
Օտարազգի կամավորների առօրյան առավել ուշագրավ դարձնելու նպատակով ՊՈԱԿ-ի մշակութային արժեքների և հավաքածուների կառավարման, զարգացման և մարքեթինգի բաժինը հուլիսի 20-ին «Զվարթնոցը մեր աչքերով» ծրագրի շրջանակում, տաճարի առջև գտնվող բացօթյա տարածքում նկարչության դաս էր կազմակերպել: ՊՈԱԿ-ի վերականգնման լաբորատորիայի վարիչ, նկարիչ Տիգրան Զաքյանը ներկայացրել է առաջադրանքի էությունը, ճամբարականներին տրամադրվել են նկարչության համար անհրաժեշտ պարագաներ: Կամավորները Զվարթնոցը ներկայացնել են իրենց աչքերով արդյունքում ստանալով գեղանկարի ուրույն տարբերակներ :

ХРАМ ЗВАРТНОЦ ГЛАЗАМИ ВОЛОНТЕРОВ
С 15 июль сего года в рамках программы ЮНЕСКО «Патримонито 2015» ГНО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников» организовало международный стационарный лагерь волонтеров в историко-культурном музее-заповеднике «Звартноц». Будни 15 волонтеров из Италии, Кореи, Испании, Турции, России, Бельгии, Чехии и Германии проходят достаточно интересно. При содействии республиканского штаба добровольных работ «Студенческих Отрядов Армении » / СОА / волонтеры стационарного лагеря, наряду с другими мероприятиями, приняли участие в санитарной очистке и благоустройстве территории храма Звартноц ,включенной в список Всемирного наследия ЮНЕСКО.
20 июля, отдел управления, развития и маркетинга культурных ценностей и коллекций ГНО в рамках проекта «Звартноц нашими глазами» организовала на открытой площадке перед храмом урок живописи для иностранных волонтеров. Заведующий реставрационной лабораторией ГНО, художник Тигран Закарян объяснил суть задания и предоставил необходимые принадлежности для живописи. Волонтеры в рисунках по-своему изобразили храм Звартноц.