ՊՄՊ Կոտայքի մարզային ծառայության նախաձեռնությամբ և Եղվարդի քաղաքապետարանի աջակցությամբ քաղաքի Բազիլիկ եկեղեցու տարածքում /պետ. ցուցիչ 6.4.6/ իրականացվել են սանմաքրման և խնամքի աշխատանքներ: Մաքրման աշխատանքներին մեծ ակտիվությամբ մասնակցել են նաև եկեղեցու հարևանությամբ ապրող Եղվարդի Համլետ Թադևոսյանի անվան թիվ 2 հիմնական դպրոցի աշակերտները, օգնել են նաև հարևանությամբ ապրող մյուս բնակիչները՝ տրամադրելով մաքրման համար անհրաժեշտ գործիքներ:
Ամբողջությամբ մաքրվել է Եղվարդի Բազիլիկ եկեղեցու ներսը, արևմտյան և արևելյան հատվածները, հավաքվել է մոտ մեկ բեռնատար բուսածածկույթ և կենցաղային աղբ: Եկեղեցու պահպանական գոտու հյուսիսային և հարավային հատվածների մի մասում աշխատանքներ չեն կատրվել՝ ջրատարից առաջացած ցեխաջրերի պատճառով: Այդ հատվածներում աշխատանքները կշարունակվեն տարածքների չորանալուց, կամ ոռոգման շրջանը փակվելուց հետո: Վերջում ՊՄՊ ծառայության պետը ակտիվ աշխատանքի համար շնորհակալություն է հայտնել բոլոր մասնակիցներին, իսկ դպրոցականները խոստացել են այսուհետև անձամբ հետևել տարածքի մաքրությանը:

По инициативе региональной службы ОИС Котайка и при содействии муниципалитета города Егварда были проведены работы по санитарной очистке и уходу территории церкви Базилик /гос. индекс 6.4.6/. Активное участие в работе по сан. очистке приняли учащиеся средней школы № 2 им. Гамлета Тадевосяна г. Егварда, а также жители, проживающиe по соседству обеспечили необходимым инвентарем для очистки.
Полностью очистили внутреннюю, западную и восточную части церкви Базилик и вывезли целый грузовик мусора. В некоторых местах северной и южной части церкви очистительной работе помешало скопление воды. Работа по очистке будет продолжена после осушения или окончания оросительного сезона. В завершении начальник региональной службы поблагодарил всех участников за активную работу, а учащиеся пообещали впредь следить за чистотой территории.