ՀՀ Անկախության տոնին ընդառաջ` Կոտայքի ՊՄՊ մարզային ծառայությունը, եռակողմ համագործակցության շրջանակներում, միջոցառումների շարք է անցկացրել:
Փոքր Մհեր» կրթահամալիրում անկախությանը նվիրված զեկույցով հանդես է եկել ՊՄՊ մարզային ծառայության գիտաշխատող Ա. Սեդրակյան, իսկ պատմամշակութային ժառանգության անխաթար պահպանության վերաբերյալ ելույթով` մարզային ծառայության հուշարձանների պահապան Հ. Մարգարյանը, ապա ցուցադրվել են հատվածներ «Խոնարհված հերոսներ» տեսաֆիլմից: Միջոցառման ավարտին Կոտայքի ՊՄՊ մարզային ծառայության կողմից կրթահամալիրը նվիրվեր է ստացել այդ տեսաֆիլմի երեք խտասկավառակները և «Արցախյան պատերազմ» տարեգրություն- ֆիլմը: Միջոցառմանը ներկա են եղել նաև զինծառայողներ:
Քանաքեռավանի «Հուշակոթող երկրորդ աշխարհամարտի հաղթանակի 40-ամյակիին» հուշարձանի /պետ. ցուցիչ 6.64.4/ տարածքում, բանակ-կրթություն-մշակույթ եռակողմ համագործակցության շրջանակներում, իրականացվել են սանմաքրման և խնամքի աշխատանքներ: Միջոցառմանը մեծ ակտիվությամբ են մասնակցել Քանաքեռի N զորամասի 11 զինծառայողներ` կապիտան Կ. Սիմոնյանի գլխավորությամբ, Երևանի «Արգենտինայի հանրապետություն» թիվ 76 դպրոցի 25 աշակերտ` զինղեկ Ս. Ղազարյանի գլխավորությամբ, Քանաքեռավանի դպրոցի բարձր դասարանցիներ` զինղեկի ղեկավարությամբ և Կոտայքի ՊՄՊ մարզային ծառայության պետ Կ. Հակոբյանը, պահապաններ Վ. Կարապետյանը, Մ. Հարությունյանը: Ընդհանուր առմամբ հուշարձանի տարածքի մաքրմանը մասնակցել է շուրջ 45 մարդ:
Մրգաշենի «Հուշարձան երկրորդ աշխարհամարտի հաղթանակի 40-ամյակին» / պետ. ցուցիչ 6.46.1/ և արցախյան պատերազմի զոհվածների հիշատակը հավերժացնող խաչքարի շարջակայքում իրականացվել են սանմաքրման և խնամքի աշխատանքներ: Միջոցառումն անցկացվել է Կոտայքի ՊՄՊ մարզային ծառայության և Քանաքեռի N զորամասի նախաձեռնությամբ, որին մեծ ակտիվությամբ մասնակցել են 10 զինծառայողներ` գնդապետ Ն. Աղագուլյանի գլխավորությամբ, Երևանի Ս. Զորյանի անվան թիվ 56 դպրոցի մոտ 20 աշակերտ` զինղեկ փոխգնդապետ Մ. Միքայելյանի ղեկավարությամբ, Մրգաշենի դպրոցի աշակերտները` զինղեկ Հովհաննիսյանի ղեկավարությամբ և ՊՄՊ ծառայության երեք աշխատակիցներ: Բուսածածկույթի մաքրման աշխատանքներին մեծ աջակցություն է ցուցաբերել համայնքի բնակիչ Ն. Խաչիկբաբյանը` իր խոտհնձիչով: Մաքրման աշխատանքներին ներգրավվել է շուրջ մոտ 40 մարդ: Նախաձեռնությունն ավարտվել է Մրգաշենի դպրոցում` տոնական միջոցառմամբ:
Ավարտին անկախության 24-րդ տարեդարձի առթիվ շնորհավորական ելույթով հանդես է եկել ՊՄՊ մարզային ծառայության պետը, ապա շնորհակալություն հայտնել` հուշարձանների տարածքներում կատարված սանմաքրման ու խնամքի բարեխիղճ աշխատանքի համար:
Տոնական միջոցառում է իրականացվել նաև Հրազդանի թիվ 13 ավագ դպրոցում, որին մասնակցել են 10-12-րդ դասարանի սաները, Կոտայքի փոխմարզպետ Մ. Գարեգինյանը, ՊՄՊ մարզային ծառայության աշխատակիցներ: Փոխմարզպետն իր ելույթում հորդորել է հպարտորեն ու հայրենասիրությամբ կրել Հայաստանի անկախ հանրապետության քաղաքացու վեհ կոչումը:

Региональная служба ОИС Котайка, в рамках трехстороннего сотрудничества, провела ряд мероприятий, приуроченных к Дню Независимости РА.
В образовательном центре «Малый Мгер» с докладом на тему независимости выступил научный сотрудник региональной службы ОИС А. Седракян, а на тему охраны памятников историко-культурного наследия – хранитель памятников региональной службы Г. Саргсян. Затем были показаны фрагменты фильма «Погибшие герои». В завершении региональная служба ОИС Котайка подарила образовательному центру три компакт-диска фильма «Погибшие герои» и фильм-летопись «Арцахская война». В мероприятии приняли участие также военнослужащие.
В Канакераване, врамках трехстороннего сотрудничества армия-образование-культура,на территории памятника «Монумент к 40-летию победы во Второй мировой войне»/гос.индекс 6.64.4/ были проведены работы по санитарной очистке и уходу. В мероприятии приняли активное участие 11 военнослужащих Канакерской воинской части N во главе с капитаном К. Симоняном, 25 учеников школы N 76 им. «Аргентинской Республики» г. Еревана под руководством военрука С. Казаряна, старшеклассники средней школы Канакеравана под руководством военрука школы, начальник региональной службы ОИС Котайка К. Акопяни региональные сотрудники В. Карапетян и М. Арутюнян. В целом, в работах по санитарной очистке территории памятника приняли участие около 45 человек.
В Мргашене, на территории памятника «Памятникк 40-летию победы во Второй мировой войне»/гос.индекс 6.64.1/и у хачкара погибшим в арцахской войне были проведены работы по санитарной очистке и уходу. Мероприятие состоялось по инициативе региональной службы ОИС Котайка и Канакерской воинской части N. В работах приняли активное участие 10 военнослужащих, во главе сполковником Н. Агагуляном,20 учеников школы N 56 им. С.Зорянаг. Еревана, под руководством военрука подполковника М. Микаелян, ученики школы Мргашена под руководством военрука Оганесяна и три работника региональной службы ОИС. Газонокосилку для очистки территории от сорняков и растительности предоставил молодой житель общины Н. Хачикбабян. В работах по санитарной очистке приняли участие около 40 человек. В завершении, начальник региональной службы ОИС поздравил с 24-летием независимости и поблагодарил за добросовестную работу по очистке территорий памятников.
Праздничное мероприятие состоялось также в старшей школе N 13 г. Раздан, на котором приняли участиеучащиеся 10-12 классов, заместитель губернатора Котайка М. Гарегинян, работники региональной службы ОИС. Заместитель губернатора М. Гарегинянв своем выступлении призвал с честью носить звание гражданина независимой Республики Армения.