ԱՆԿԱԽՈՒԹՅԱՆ 24 ԱՄՅԱԿԻՆ ՆՎԻՐՎԱԾ ՑՈՒՑԱՀԱՆԴԵՍ Է ԲԱՑՎԵԼ ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ
«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի նախաձեռնությամբ, Հայաստանի անկախության 24-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում, Երևանի Վաղարշ Վաղարշյանի անվան թիվ 80 դպրոցում բացվել է Ախթամարի Ս. Խաչ եկեղեցու մասին պատմող ցուցահանդես: Ներկայացվել են Ս. Խաչ եկեղեցու արխիվային լուսանկարներ, հատակագծեր, չափագրություններ:
Ս. Խաչ եկեղեցին եղել է Վասպուրականի Արծրունյաց թագավորության հոգևոր կենտրոնը, այստեղ գործել է Աղթամարի կաթողիկոսությունը (XII–XIX դդ.): Նրա գլխավոր առանձնահատկությունը, ինքնատիպ ճարտարապետության հետ համադրված աստվածաշնչյան և աշխարհիկ թեմաներով պատկերաքանդակներն ու որմնանկարներն են: Եկեղեցին արվեստների ճարտարապետության, քանդակագործության և նկարչության համադրության փայլուն օրինակ է` միջնադարյան հայկական մշակույթում:
Երևանի ՊՄՊ մարզային ծառայության պետ Գարիկ Վարդանյանն անդրադարձել է Ս. Խաչ եկեղեցու ճարտարապետական առանձնահատկությանն ու ցուցադրության կազմակերպման նշանակությանը: Վաղարշ Վաղարշյանի անվան թիվ 80 դպրոցի տնօրեն Ռ. Արսենյանը իր շնորհակալական խոսքում կարևորել է երիտասարդների հայրենասիրական ոգին բարձր պահելու նմանօրինակ նախաձեռնությունները և երախտագիտությունը հայտնել «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ին՝ հուշարձանների պահպանության և հանրահռչակման գործում ցուցաբերած անմնացորդ նվիրումի համար:

19 сентября по инициативе ГНО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников», в рамках мероприятий, приуроченных к 24-й годовщине независимости Армении, в школе № 80 им. Вагарша Вагаршяна г. Еревана открылась выставка, посвященная истории церкви Св. Креста Ахтамара. На выставке были представлены архивные фотографии, планы и чертежи церкви Св. Креста.
Церковь Св. Креста была духовным центром Васпураканского царства Арцруни, здесь находилось Ахтамарское патриаршество (XII-XIX вв). Его главная особенность – сочетание уникальной архитектурысо скульптурами и фресками на библейские и светские темы. Церковь Св. Креста является блестящим примером сочетания архитектуры, скульптуры и живописи средневековой армянской культуры.
Начальник региональной службы ОИС Еревана Гарик Варданян отметил архитектурную особенность церкви Св. Креста и значение выставки. Выразив благодарность ГНО «Служба по охране» за преданность делу сохранения и популяризации памятников,директор школы № 80 им. Вагарша Вагаршяна Р. Арсенян отметила важность проведения таких мероприятий в деле воспитания патриотического духа молодежи.