«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի Գիտամեթոդական աշխատանքների և ցուցադրությունների կազմակերպման բաժնի և Շիրակի ՊՄՊ մարզային ծառայություն հետ համատեղ, Գյումրիի «Հովհեննես Շիրազի հուշատուն-թանգարանում» բացվել է անկախության տոնին նվիրված «Հետադարձ հայացք 100 տարի անց» թեմայով ցուցահանդես: Ներկայացվել են Արևմտյան Հայաստանի Անի, Կարս քաղաքների և միջնադարյան այլ հուշարձանների լուսանկարներ:
2015թ. «Հայոց ցեղասպանություն. մշակութային ցեղասպանություն» խորագրի շրջանակներում բացված «Հետադարձ հայացք 100 տարի անց» թեմայով ցուցահանդեսի նպատակը հայկական ճարտարապետության ու մշակույթի հուշարձանների անցած պատմությունը, կրած կորուստներն ու պահպանության ներկա վիճակը ներկայացնելն է:
«Մենք փորձել ենք ներկայացնել մեր երկրի սահամաններից դուրս գտնվող հայկական մշակութային ժառանգության պատմությունը: Այսօրվա ցուցադրության լուսանկարները մեկդարյա պատմություն ունեն և հստակ ցույց են տալիս, թե այդ հուշարձաններն ինչ վիճակում են եղել նախկինում և, առավել ևս՝ այսօր»,- իր ելույթում նշել է Շիրակի ՊՄՊ մարզային ծառայության պետ Ա. Մելիք-Սարգսյանը:
Հատուկ այդ միջոցառման համար պատրաստվել ու ներկայացվել են մոտ 100 տարի առաջ արված Ամ. Հայաստանի հուշարձանների լուսանկարներ և նրանց մերօրյա պահպանվածության համեմատական բուկլետները, որտեղ ներառվել են հայ միջնադարյան հուշարձանները` ավերված Հայոց ցեղասպանության, ապա հետագա տարիներին: Ա. Մելիք-Սարգսյանը երիտասարդներին հորդորել է ավելի ուշադիր լինել մեր պատմամշակութային ժառանգության նկատմամբ, գնահատել դրանց ճարտարապետական բարձր արժեքն ու սեփական մշակույթի տերը լինել :
Միջոցառման կազմակերպման համար հատուկ է ընտրվել Գյումրիի «Հովհեննես Շիրազի հուշատուն-թանգարան»-ը: Գյումրին իր ճարտարապետական ավանդույթներով եղել է հայկական մշակութային ժառանգության կրողը: Ճարտարապետական հետաքրքիր լուծումներ ունի նաև այդ թանգարանը, որի կամարակապ ճարտարապետական բացվածքների մեջ էլ ներդաշնակվել են Անիի, Հոռոմոսի, Խծկոնքի, Տեկորի Կարսի հայ շինարարական արվեսի գլուխգործոցների լուսանկարները:
Միջոցառումն ուղեկցվել է Ալեքսանդրապոլ-Գյումրի քաղաքի հուշարձանների մասին պատմող սլայդ-ցուցադրությամբ:

По инициативе отдела научно-методических работ и организации выставок ГНО «Служба по охране» и региональной службы ОИС Ширака в «Мемориальном музее Ованеса Шираза» города Гюмри прошла выставка на тему «Оглядываясь 100 лет назад», посвященная Дню Независимости. На выставке были представлены фотографии памятников городов Западной Армении – Карса и Ани, а также фотографии других памятников средневековья.
Цель выставки 2015 года «Оглядываясь 100 лет назад», организованная в рамках мероприятий «Геноцид армян – культурный геноцид », ознакомить с историей памятников архитектуры и культуры Армении, напомнить о потерях и показать состояние памятников на сегодня.
«Мы постарались представить историю армянского культурного наследия, расположенного за пределами нашей страны. Представленные на выставке фотографии имеют вековую историю и ясно демонстрируют состояние памятников в прошлом и, особенно, сейчас», – сказал в своем выступлении начальник региональной службы ОИС Ширака А. Мелик-Саркисян.
Специально для этого мероприятия были подобраны и представлены фотографии памятников, сделанные почти 100 лет назад в Западной Армении, а также собраны буклеты, сравнивающие состояние памятников на сегодняшний день, куда включены армянские средневековые памятники, разрушенные во время Геноцида армян и в последующие годы. А. Мелик-Саркисян призвал молодежь внимательней относится к нашему историко-культурному наследию, ценить их архитектурную значимость, быть хозяевами своей собственной культуры.
«Мемориальный музей Ованеса Шираза» был выбран неслучайно. Гюмри, со своими архитектурными традициями, был носителем армянского культурного наследия. Интересные архитектурные решения имеем также и музей, в арочных проемах которого гармонично разместились фотографии шедевров армянского строительного искусства Ани, Оромоса, Хчконка, Текора, Карса.