Սյունիքի ՊՄՊ մարզային ծառայության պետի տեղակալ Նաիրա Հայրապետյանը, Մեղրու թիվ 1 դպրոցի 1-ին, 6-րդ և 10-րդ դասարանների աշակերտների մասնակցությամբ, շրջիկ դաս է անցկացրել` նվիրված անկախության 24-րդ տարեդարձին:
«Ցեղասպանությունից-անկախություն, 1915-2015» խորագրով դասին ներկա են եղել նաև դպրոցի տնօրեն Սիմոն Սարգսյանը, ուսուցիչներ Ս. Միրզոյանը և Ա. Բեգլարյանը: Շրջիկ բաց դասը մեկնարկել է 1915թ. Մեծ եղեռնի զոհ Փարամազի հուշարձանի մոտից: Փարամազի գործունեությունը համառոտ ներկայացնելուց հետո, Ն. Հայրապետյանը երեխաներին պատմել է նաև Արցախյան ազատագրական պայքարին մասնակցած «Փարամազ» ջոկատի ազատամարտիկների անցած մարտական ուղու մասին: Դասը շարունակվել է Սբ. Աստվածածին եկեղեցու տարածքում, որտեղ Մեղրիի հոգևոր հովիվ Տեր Ռաֆայել քահանան անդրադարձել է ՀՀ անկախության կերտման գործին հայ հոգևորականների մասնակցությունը: Բաց դասի ավարտին Նաիրա Հայրապետյանը ազատագրված տարածքների պատմամշակութային հուշարձանների վերաբերյալ տեղեկություններ է ներկայացրել, ընդգծելով, որ դրանք ուսումնասիրող հուշարձանագետներն էլ իրենց հայրենանվեր աշխատանքով են մասնակցել անկախության կերտմանը: Դասն ավարտվել է աշակերտների` ասմունքով և հայրենասիրական երգերի կատարմամբ:

ПЕРЕДВИЖНОЙ ОТКРЫТЫЙ УРОК В МАРЗЕ СЮНИК
Заместитель начальника региональной службы ОИС Сюника Наира Айрапетян провела передвижной открытый урок с участием учащихся 1-ых, 6-ых и 10-ых классов школы № 1 города Мегри, посвященный 24-й годовщине независимости .
На открытом уроке под девизом «От Геноцида к независимости, 1915-2015» также приняли участие директор школы Симон Саргсян, учителя С. Мирзоян и А. Бегларян. Открытый урок стартовал у памятника Парамазу, жертве Геноцида 1915 г. Н. Айрапетян вкратце ознакомила детей с деятельностью Парамаза, затем рассказала о пройденном военном пути воинов-освободителей из отряда «Парамаз» в Арцахской освободительной борьбе. Урок был продолжен в церкви Св. Богородицы, где пастор Мегри, священник отец Рафаэль рассказал об участии армянского духовенства в деле достижении независимости РА. В завершении открытого урока Наира Айрапетян представила сведения об историко-культурных памятниках освобожденных территорий, подчеркнув, что специалисты, изучающие эти памятники, своей патриотической работой также внесли лепту в деле становления независимости. Урок был завершен патриотическими песнями и стихами учащихся.