ՊՄՊ Լոռու մարզային ծառայության նախաձեռնությամբ, Վանաձորի Անուշ Մաթևոսյանի անվան N 8 հիմնական դպրոցում անցկացվել է Լոռու և Շիրակի մարզերի հուշարձանների շրջիկ ցուցահանդես՝ նվիրված ՀՀ անկախության 24 ամյա տարեդարձին:
Դպրոցի ճեմասրահում ցուցադրվել են Լոռու մարզի առավել հայտնի հուշարձանների լուսանկարները, դրանց միջոցով աշակերտները, ծնողներն ու ուսուցիչները հնարավորություն են ունեցել ծանոթանալու իրենց տարածաշրջանի մշակութային ժառանգությանը : Իսկ բարձր դասարանների աշակերտների համար կազմակերպվել է սլայդ-ցուցադրություն, «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի պատրաստված լուսանկարների միջոցով, նրանք ծանոթացել են Հայաստանի տրածքում գտնվող բազմաթիվ հուշարձաններին : Լոռու ՊՄՊ մարզային ծառայության պետ Ա. Գերյանը ներկաներին պատմել է մարզի հուշարձանների առանձնահատկությունների մասին, իսկ գիտաշխատող՝ Հ. Մարուքյանը խոսել է առավել հայտնի վանական համալիրների, ամրոցների, պատմամշակութային այլ կոթողների, խաչքարերի պատմության, կառուցման մանրամասների մասին, ներկայացրել դրանց հետ կապված ավանդազրույցները : Ապա, ծավալված աշխույժ քննարկման ընթացքում, մարզային ծառայության աշխատակիցները պատասխանել են աշակերտներին և ուսուցիչներին հետաքրքրող բազմաթիվ հարցերին:
Դպրոցի տնօրեն Կարինե Ստեփանյանն իր շնորհակալական խոսքում կարևորել է երիտասարդների՝ հայրենի բնաշխարհը ճանաչելուն և հայրենասիրական ոգին բարձր պահելուն միտված նման միջոցառումների անցկացումը և երախտագիտությունը հայտնել «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ին ու ՊՄՊ Լոռու մարզային ծառայությանը՝ հետաքրքիր նախաձեռնությունների ու հուշարձանների պահպանության գործում ցուցաբերած նվիրումի համար:

По инициативе региональной службы ОИС Лори в Ванадзорской средней школе № 8 им. Ануш Матевосян прошла передвижная фотовыставка памятников Лори и Ширака, посвященная 24-й годовщине независимости Армении.
В фойе школы были выставлены фотографии самых известных памятников марза Лори, что дало возможность ученикам, родителям и учителям познакомиться с культурным наследием своей области. ГНО «Служба по охране» организовала для старшеклассников слайд-шоу фотографий многочисленных памятников Армении. Начальник региональной службы ОИС Лори А. Герян ознакомил собравшимся с особенностями памятников области, а научный сотрудник Г. Марукян говорил о самых известных монастырских комплексах, замках и других памятниках, об истории хачкаров, о деталях строительства, а также рассказал легенды, связанные с ними. В ходе оживленной дискуссии сотрудники региональной службы ответили на многочисленные вопросы учеников и учителей.
В своей благодарственной речи директор школы Карине Степанян подчеркнула необходимость проведения таких мероприятий с целью ознакомления с природно-историческим наследием родины и воспитания высокого патриотического духа молодежи. Директор поблагодарила ГНО «Служба по охране» и региональную службу ОИС Лори за организацию интересных мероприятий и преданность в деле охраны памятников.