«Եվրոպական ժառանգության օրեր» ծրագրի շրջանակներում «Հետադարձ հայացք 100 տարի անց» խորագրի ներքո, միջոցառումներ են անցկացվել նաև Կոտայքի մարզում: ՊՄՊ Կոտայքի մարզային ծառայության աշխատակիցների ջանքերով, Նոր Հաճնի Կիլիկիայի հայերի պատմության թանգարանում կազմակերպվել է «Հայոց Մեծ Եղեռնը Կոտայքի դպրոցականների աչքեչով» ցուցադրությունը: Ներկայացվել են Արևմտահայաստանի նշանավոր հայկական հուշարձանների մասին ֆոտոնյութեր: Ցուցադրության ավարտից հետո, ՊՄՊ մարզային ծառայության պետ Կամո Հակոբյանը ներկայացրել է «Ցեղասպանությունը և շարունակվող մշակութային եղեռնը» թեմայով զեկուցումը, որն ուղեկցվել է պատմական, փաստագրական նյութերի ցուցադրությամբ: Միջոցառմանը մասնակցել են Նոր Հաճնի թիվ 4 դպրոցի աշակերտները, ուսուցիչները: Միջոցառման ավարտին մասնակիցներն իրենց տպավորություններով կիսվել են թանգարանի այցելուների մատյանում:
Հրազդանի թիվ 2 հիմնական դպրոցում էլ ՊՄՊ մարզային ծառայության պատասխանատուները հանդես են եկել «Պարզ խորագրությունից մինչև կոմպոզիցիա» թեմայով զեկուցումով: Միջոցառումը շարունակվել է Ջրառատ համայնքի մատուռում, իսկ գյուղի արևմտյան մասում գտնվող միջնադարյան գերեզմանոցում մասնակիցները ծանոթացել են գեղաքանդակ խաչքարերին, խաչի պատմությանը:
«Հայոց ցեղասպանությունը և միջազգային հանրությունը» թեմայով զեկուցումով ՊՄՊ մարզային ծառայության աշխատակիցները հանդես են եկել Չարենցավանի քաղաքապետարանի հետ համատեղ կազմակերպված միջոցառման ընթացքում:

В РАМКАХ ПРОГРАММЫ «ДНИ ЕВРОПЕЙСКОГО НАСЛЕДИЯ» И ПОД ЗАГОЛОВКОМ «ВЗГЛЯД НА 100 ЛЕТ НАЗАД» СОСТОЯЛИСЬ МЕРОПРИЯТИЯ ТАКЖЕ В МАРЗЕ КОТАЙК.
2018-03-29T15:57:42+00:00 28/09/2015|Котайк, Новостная лента|
По инициативе региональной службы ОИС Котайка в музее истории киликийских армян Нор Ачна была организована фотовыставка «Геноцид армян глазами школьников Котайка», где были представлены фотоматериалы известных западно-армянских памятников. В завершении фотовыставки начальник региональной службы ОИС Котайка Камо Акопян представил доклад на тему «Геноцид и продолжающийся культурный геноцид», сопровождающийся показом исторических и документальных материалов. В мероприятии приняли участие около 30 человек – учащиеся и учителя школы № 4 Нор Ачна, директор школы и родители. После мероприятия участники поделились своими впечатлениями в журнале посетителей музея.
В Разданской средней школе № 2 ответственные лица региональной службы ОИС выступили с докладами на тему «От простого заголовка до композиции». Мероприятие продолжилось в часовне общины Джрарат, а на средневековом кладбище в западной части деревни, участники ознакомились с хачкарами, с историей креста.
На мероприятии, организованном совместно с мэрией Чаренцавана, в рамках программы «Дни Европейского наследия», был представлен доклад «Геноцид армян и международное сообщество».