Հոկտեմբերի 2-3-ին Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում, «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի նախաձեռնությամբ, կանցկացվի Մեծամոր հնավայրի պեղումների 50 և արգելոց-թանգարանի ստեղծման 45-ամյակներին նվիրված միջազգային երկօրյա գիտաժողով:
«Մեծամոր. կեսդարյա պեղումների տարեգրություն» միջազգային գիտաժողովին կմասնակցեն ՀՀ մշակույթի նախարարության բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, ՀՀ-ում Լեհաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Եժի Նովակովսկին, ներկայացուցիչներ` Գիտության պետական կոմիտեից, ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտից, ՌԴ ժառանգության ինստիտուտից: Զեկուցումներով հանդես կգան իննը երկիր ներկայացնող հայ և օտարազգի պատմաբան-հնագետներ ՌԴ-ից, Լեհաստանից, Բելառուսից, Վրաստանից, Իտալիայից, ԼՂՀ-ից ու այլն:
Կներկայացվի հնավայրի պատմական, մշակութային հարուստ ժառանգությունը: Զեկուցումների թեման ընդգրկուն է` հնագիտական հուշարձաններին հասցված վնասի հատուցման հիմնախնդիրները, հնագիտական ժառանգության վիճակը և այլն: Անդրադարձ կլինի խորհրդային, վերջին տարիներին հայ-լեհական արշավախմբի կողմից իրականացված պեղումներին:
Հոկտեմբերի 3-ին, ժամը 13.30-ին գիտաժողովի մասնակցիները կմեկնեն Մեծամոր` մասնակցելու համալրված ցուցադրության բացմանը: Կներկայացվեն վերջին մի քանի տարիներին իրականացված պեղումների արդյունքում հայտնաբերված իրերը, առարկաներն ու գտածոները:
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի նախաձեռնությամբ հոբելյանների առթիվ տպագրվել է երկու աշխատություն՝ «Մեծամոր. կեսդարյա պեղումների տարեգրություն» գիտական հոդվածների ժողովածուն և հնավայրի պեղումների վերաբերյալ Մեծամոր. պատմահնագիտական ակնարկը:

On October 2-3, at Komitas Museum-Institute will be held the international conference dedicated to the 50th anniversary of «Metsamor» archaeological excavations and 45th anniversary of the foundation of Museum Reserve on the initiative of «Service for the Protection of Historical Environment and Cultural Museum Reservations», NCSO.
The international conference titled «The chronicle of half century excavations in Metsamor» will be attended by high-ranking officials from Ministry of Culture, Jerzy Nowakowski (Poland`s Ambassador to Armenia), representatives from Committee of Science, Armenian Institute of Archaeology and Ethnography and from Russian Institute for Cultural Heritage. Armenian and foreign historians and archaeologists of Russia, Poland, Belarus, Georgia, Italia and Nagorno-Karabakh will deliver a report.
At the Conference ancient history and rich cultural heritage of «Metsamor» will be presented. The report includes issues of compensation for damaged monuments and condition of archaeological heritage.
On October 3, at 13:30 the participants of the conference will leave «Metsamor» to take part in the opening of the exhibition. Archaeological objects excavated during these excavations will also be presented at a conference.
There are published two scientific works for jubilees: scientific article entitled «The chronicle of half century excavations in Metsamor» and historical overview about excavations entitled «Metsamor» on the initiative of «Service for the Protection of Historical Environment and Cultural Museum Reservations», NCSO.