ՍԱՔՍՈՆԻԱ ԵՐԿՐԱՄԱՍԻ ՄՇԱԿՈՒՅԹԻ ՆԱԽԱՐԱՐԸ ՀԻԱՑԵԼ Է ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԵՐԱԺՇՏՈՒԹՅԱՄԲ
«Եվրոպական ժառանգության օրեր» ծրագրի շրջանակներում Գառնի պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում անցկացվել է «Անցյալի ելևէջներ» խորագրով երաժշտական միջոցառում: Գառնիի դուդուկահարներից կազմված խումբը կատարել է Սայաթ-Նովայի, Կոմիտասի ժողովրդական ստեղծագործություններ:
Դուդուկի ելևէջները տարածվել են արգելոց-թանգարանում ու այցելուներին ակամա ստիպել դառնալ հանդիսատես: Միջոցառմանը ներկա է եղել նաև Գերմանիայի դաշնության Սաքսոնիա երկրամասի մշակույթի նախարար Շտեֆան Դորգերլոհը՝ տիկնոջ և պատվիրակության անդամների հետ:
Հայկական դուդուկի ելևէջներից տպավորված գերմանացի նախարարը լսել է բոլոր կատարումները, ապա խնդրել նվագել «Գլադիատոր» ֆիլում հնչած հայկական մոտիվներով դուդուկի մեղեդին:

В историко-культурном музее-заповеднике Гарни в рамках программы «Дни Европейского наследия» состоялось музыкальное мероприятие под названием «Интонации прошлого». Ансамбль дудукааров из Гарни исполнил произведения Саят-Новы, Комитаса и другие народные произведения.
Звуки дудука заворожили всех посетителей музея-заповедника. На мероприятии присутствовали министр культуры федеральной земли Саксония Стефан Доргерло с супругой и члены делегации.
В завершении мероприятия, немецкий министр, впечатленный звуками дудука, попросил музыкантов исполнить произведение из кинофильма “Гладиатор”, созданное по мотивам армянских мелодий на дудуке.