«Արփի» բնապատմական արգելոցի աշխատակիցների նախաձեռնությամբ, Վայոց Ձորի Արենիի միջնակարգ դպրոցում անցկացվել է բաց դաս` «Վառ պահենք մեր մտավորականների արյունով ներկված ժառանգությունը» թեմայով: Միջոցառումն իրականացվել է «Եվրոպական ժառանգության օրեր» ծրագրի՝ «Հիշատակի ժառանգություն» խորագրի ներքո:
Բաց դասին ներկա է եղել դպրոցի 7-9-րդ դասարանների 65 աշակերտ: Ռուբեն Սևակին նվիրված դասը սկսվել է կարճամետրաժ ֆիլմի ցուցադրությամբ, որը պատմել է Ռ. Սևակի կյանքի ու գրական գործունեության մասին: Դպրոցականներին տպավորել է Ռ. Սևակի՝ հատկապես բժշկի մասնագիտությունը և այն, որ ի տարբերություն մյուս մտավորականների, Սևակին առաջարկել են կրոնափոխ լինել և փրկվել թուրքի յաթաղանից, սակայն նա գերադասել է մահը:
Ֆիլմի դիտումից հետո, դպրոցականները ներկայացրել են Ռ. Սևակի ստեղծագործությունները: Հնչել են Սևակի քնարական բանաստեղծությունները` «Երգ երգոց», «Սիրո մրմունջ», «Գիշերին մեջ երգ» և այլ ստեղծագործություններ:
Միջոցառման վերջում, ամփոփելով բաց դասը, արգելոցի վարիչ Շաքե Ղարախանյանը նշել է, որ յուրաքանչյուր հայ, ամեն մի դպրոցական պարտավոր է ճանաչել Ռուբեն Սևակ մտավորականին, հայրենասերին, ազգի նվիրյալին, բանաստեղծին, հայրենիքի ազատության պայքարի գաղափարակրին, որն իր կյանքն անմնացորդ նվիրել իր ժողովրդին:

AN OPEN CLASS IN «ARPI» NATURAL-HISTORICAL RESERVATION DEDICATED TO RUBEN SEVAK
The stuff of «Arpi» Natural-Historical Reservation launched an open class in Areni Secondary School (Vayots Dzor) entitled «Keep Alive the Heritage Painted With the Blood of Our Intelectuaks». The event was organized within the frames of «European Heritage Days» project.
The open class was attended by 65 students in grades 7-9. The open class began with a short film devoted to the life and literary activity of Ruben Sevak.The students were especially impressed by his doctor specialty and the fact that unlike other intellectuals Sevak purposed to be converted but he preferred to die. After watching the film the schoolchildren represented the works by Ruben Sevak. They performed his lyrical poems «Siro Mrmunj», «Erg Ergoc», «Gisherin Mej Erg» and other works.
In the end summing up the open class Shake Gharakhanyan (chief of the reservation) noted that every Armenian, every schoolchild ought to know Ruben Sevak (intellectual, patriot, poet, freedom fighter who devoted his life to his people). At the end of the open class everyone enjoyed music by Komitas.