«Արփի» բնապատմական արգելոցի աշխատակիցների նախաձեռնությամբ, Վայոց Ձորի Արենիի միջնակարգ դպրոցում անցկացվել է բաց դաս` «Վառ պահենք մեր մտավորականների արյունով ներկված ժառանգությունը» թեմայով: Միջոցառումն իրականացվել է «Եվրոպական ժառանգության օրեր» ծրագրի՝ «Հիշատակի ժառանգություն» խորագրի ներքո:
Բաց դասին ներկա է եղել դպրոցի 7-9-րդ դասարանների 65 աշակերտ: Ռուբեն Սևակին նվիրված դասը սկսվել է կարճամետրաժ ֆիլմի ցուցադրությամբ, որը պատմել է Ռ. Սևակի կյանքի ու գրական գործունեության մասին: Դպրոցականներին տպավորել է Ռ. Սևակի՝ հատկապես բժշկի մասնագիտությունը և այն, որ ի տարբերություն մյուս մտավորականների, Սևակին առաջարկել են կրոնափոխ լինել և փրկվել թուրքի յաթաղանից, սակայն նա գերադասել է մահը:
Ֆիլմի դիտումից հետո, դպրոցականները ներկայացրել են Ռ. Սևակի ստեղծագործությունները: Հնչել են Սևակի քնարական բանաստեղծությունները` «Երգ երգոց», «Սիրո մրմունջ», «Գիշերին մեջ երգ» և այլ ստեղծագործություններ:
Միջոցառման վերջում, ամփոփելով բաց դասը, արգելոցի վարիչ Շաքե Ղարախանյանը նշել է, որ յուրաքանչյուր հայ, ամեն մի դպրոցական պարտավոր է ճանաչել Ռուբեն Սևակ մտավորականին, հայրենասերին, ազգի նվիրյալին, բանաստեղծին, հայրենիքի ազատության պայքարի գաղափարակրին, որն իր կյանքն անմնացորդ նվիրել իր ժողովրդին:

В ЗАПОВЕДНИКЕ «АРПИ» ВСПОМИНАЛИ РУБЕНА СЕВАКА
В природно-историческом заповеднике «Арпи» отметили тему «Наследие памяти» в рамках программы «Дни Европейского наследия». В Аренийской средней школе Вайоц Дзора по инициативе сотрудников природно-исторического заповедника «Арпи» был проведен открытый урок на тему «Вечно помнить наследие, пропитанное кровью нашей интеллигенции».
На открытом уроке присутствовали 65 учащихся 7-9 классов школы. Урок, посвященный Рубену Севаку, начался с показа короткометражного фильма о его жизни и творчестве.
Учащихся впечатлила, в частности, медицинская профессия Р. Севака и то, что, в отличие от других, Севаку было предложено поменять веру и спастись от турецкого меча, но он предпочел смерть.
После просмотра фильма, школьники представили произведения Р. Севака. Прозвучали лирические стихотворения «Песнь песней», «Напевы любви», « Песня в ночи» и другие произведения.
Подводя итоги урока, зав. филиалом Шаке Караханян отметил, что каждый армянин, каждый школьник должен знать Рубен Севака – интеллигента, поэта, патриота, борца за свободу, который без остатка посвятил свою жизнь народу.