Գեղարքունիքի ՊՄՊ մարզային ծառայության նախաձեռնությամբ «Ճանաչենք և պահպանենք մեր հնագույն գանձերը» թեմայով բաց դաս է անցկացվել Ճամբարակի տարածաշրջանի՝ Մարտունի գյուղի միջնակարգ դպրոցում: 11-րդ դասարանի աշակերտների համար անցկացված բաց դասի ընթացքում մարզային ծառայության պետի տեղակալ Հայկ Ջառահյանն անդրադարձել է ճամբարակի տարածաշրջանի՝ 12-13-րդ դարի կիսավեր եկեղեցիներին, խաչքարերին, հազարամյակների պատմություն ունեցող դամբարանադաշտին ու ամրոցին, 17-րդ դարով թվագրվող գյուղատեղիներին, գերեզմանատանը:
Բաց դասի նպատակը դպրոցականներին իրենց տարածաշրջանի հուշարձաններին ծանոթացնելն է, պատմական տեղեկություններ ներկայացնելն ու դրանց պատմամշակութային արժեքն ընգծելը: Հուշարձանների պահպանները հույս ունեն, որ ծանոթանալով պատմամշակութային ժառանգությանը՝ պատանիները ակտիվ մասնակցություն կունենան դրանց պահպանության գործում:

DURING THE OPEN CLASS THE MONUMENTS OF GEGHARQUNIQ REGION WERE PRESENTED
With the assistance of the regional service of Gegharquniq (PHE) an open class (entitled «Recognize and preserve our ancient treasures.») was held for pupils of Martuni secondary school (Chambarak region). During the open class Hayk Zarahyan (deputy of the region service) referred to the half-ruined churches (12-13th century), cross-stones, thousand-year-old castle and 17th century cemetery.
The open class was aimed to familiarize students with the monuments of the region, present historical information and underline the cultural value of the monuments. The guardians of the monuments hope that youth generation will have active participation in conservation of the monuments.