Արարատի ՊՄՊ մարզային ծառայությունը, «Ճանաչենք մեր մարզի մշակույթն ու պատմությունը» խորագիրը կրող, «Արարատի մարզի պատմամշակութային ժառանգության գիտակներ» թեմայով կրթամշակութային մրցույթ-վիկտորինա է անցկացրել Ոսկետափ համայնքի դպրոցների թիմերի միջև: Մրցույթ-վիկտորինան նախանշված էր աշխատանքային ծրագրով և սուբսիդիայի պայմանագրով:
Ս. Հովհաննիսյանի անվան թիվ 1 հիմնական դպրոցի «Արարատ» և թիվ 2 ավագ դպրոցի «Հայասա» թիմերից յուրաքանչյուրը բաղկացած է եղել 9-րդ դասարանների տասը աշակերտից: Հատկանշական է, որ մասնակիցները մրցույթին բավականին պատրաստված են եղել, բոլոր հարցերին տրվել են սպառիչ պատասխաններ, սակայն հաղթել է հիմնական դպրոցի «Արարատ» թիմը: Երկու թիմերն էլ արժանացել են ՊՈԱԿ-ի մրցանակներին և շնորհակալագրերին, որոնք հանձնել են մարզային ծառայության պետ Ռոման Կարապետյանն ու տեղակալ Անահիտ Դալլաքյանը: Լավագույն գիտակ մասնակիցը՝ ավագ դպրոցի աշակերտուհի, «Հայասա» թիմի անդամ Դ. Գրիգորյանը ՊՈԱԿ-ից նվեր է ստացել Թ. Թորոմանյան «Անիի մայր տաճարը» գիրքը, նրան նաև գովասանագիր է տրվել: Մրցույթի փուլերի ընդմիջումներին ելույթ են ունեցել երկու դպրոցների շնորհալի երեխաները, ասմունքել ու երգել են, իսկ աշակերտներից կազմված երգչախումբը կատարել է Ա. Բաբաջանյանի և Կոմիտասի ստեղծագործությունները:
Մրցույթ-վիկտորինային ներկա են եղել բազմաթիվ դպրոցականներ, ուսուցիչներ, ծնողներ, համայնքապետարանի աշխատակիցներ:
Ավարտին ելույթ են ունեցել կրթօջախների տնօրեններ`Հ. Մկրտչյանն ու Պետրոսյանը, որոնք երախտագիտություն են հայտնել «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայությանը»՝ գեղեցիկ և ուսուցողական միջոցառում կազմակերպելու համար: Մարզային ծառայության աշխատակիցները ևս կարևորել են նման միջոցառումների անցկացումը:

The regional service PHE of Ararat held a cultural quiz contest between teams of schools in Vosketap entitled “Recognize the culture and history of our region” and «Historical and cultural heritage specialists of Ararat region». The teams «Ararat» (#1 primary school after S. Hovhannisyan) and “Hayasa” (#2 primary school) attended 9th grade ten students. It is noteworthy that the participants were well prepared but the winner was «Ararat team». Both teams were awarded with rewards which were handed out by regional service head Roman Karapetyan and deputy director Anahit Dallaqyan. Best knowledgeable participant from «Hayasa» team D. Grigoryan was awarded with book «Cathedral of Ani» by Toros Toromanyan and honor certificate from NCSO. At intermissions the schoolchildren recited poems and singed songs besides the choir performed the works by A.Babajanyan and Komitas.
The quiz competition was attended by many students, teachers, parents and community members.
At the end the principals of the schools H. Mkrtchyan and Petrosyan made a speech. They thanked «Service for the Protection of Historical Environment and Cultural Museum Reservations» NCSO for organizing such a beautiful and informative event. The regional service also stressed the importance of such events.