«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի և Վարշավայի համալսարանի Հնագիտության ինստիտուտի միջև 2013 թ. կնքված փոխհամագործակցության ծրագրի շրջանակում, ՊՈԱԿ-ի Գիտահետազոտական բաժնի առաջատար գիտաշխատող Մենուա Գևորգյանը երկու ամիս մասնակցել է վերոնշյալ ինստիտուտի որակավորման բարձրացման դասընթացին: Այն իրականացվել է Լեհաստանում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կառույցի հովանավորությամբ և ՊՈԱԿ-ի ֆինանսական աջակցությամբ:
ՊՈԱԿ-ի առաջատար գիտաշխատողին դասընթացը հնարավորություն է տվել հարստացնել գիտելիքները՝ հնագիտության պատմության, ուսումնասիրության մեթոդների, հնագիտության առաջ ծառացած խնդիրների, դրանց լուծման նոր մեթոդների, դաշտային հնագիտության, պեղումների ժամանակակից մեթոդների, Մերձավոր Արևելքի և մեզոամերիկյան քաղաքակրթությունների (հատկապես մայաների) հնագիտության վերաբերյալ: Որակավորման բարձրացման դասընթացը նպաստել է ժամանակակից տեխնոլոգիաներով հնավայրի և հնագիտական առարկաների չափագրության, պեղավայրի «երեք դե» մոդելավորման և փաստաթղթերի հետ աշխատելու վերաբերյալ գիտելիքների ձեռք բերմանը:
Մ.Գևորգյանը Վարշավայի համալսարանի Հնագիտության ինստիտուտի արտասահմանյան բաժնի մագիստրատուրա 2-րդ կուրսի ուսանողների համար հանդես է եղել 90 րոպեանոց դասախոսությամբ` նվիրված «Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանին և հայ-լեհական համատեղ արշավախմբի իրականացրած աշխատանքներին:
ՊՈԱԿ-ի առաջատար գիտաշխատողը դասընթացին զուգահեռ ծանոթացել է նաև այդ երկրի հարուստ մշակութային ժառանգությանը, եղել` Վարշավայի Հնագիտական, Երկրագիտական և Ազգային թանգարաններում: Դասաընթացի ավարտին Մ. Գևորգյանին տրվել է Հնագիտության ինստիտուտի դասընթացներին մասնակցելու մասին վկայող փաստաթուղթ:
Լեհական կողմի աջակցությամբ, Մ. Գևորգյանը Հայաստան է բերել ավելի քան հարյուր մասնագիտական գրականություն /էլեկտրոնային տարբերակով/:

В рамках подписанной в 2013 году программе о сотрудничестве между ГНО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников» и Институтом археологии Варшавского университета, старший научный сотрудник научно-исследовательского отдела ГНО Менуа Геворкян принял участие в двухмесячных курсах повышения квалификации вышеназванного института. Обучение в Польше было реализовано под эгидой ЮНЕСКО и при финансовой поддержке ГНО.
Обучение дало возможность ведущему научному сотруднику ГНО обогатить свои знания в истории археологии и методах исследования, изучить стоящие перед археологией задачи и новые методы их решения, современные методы проведения раскопок, углубить свои знания в археологии Ближнего Востока и мезоамериканской цивилизации /в частности, майя/. Курсы повышения квалификации способствовали приобретению знаний в использовании современных технологий в метрологии исторических памятников и древних археологических объектов, в «три де» моделировании раскопок и в работе с документами.
Для студентов 2 курса иностранного отдела магистратуры института археологии Варшавского университета M. Геворкян выступил с 90 минутной лекцией, посвященной историко-археологическому музею-заповеднику «Мецамор» и деятельности армяно-польской совместной экспедиции.
Ведущий научный сотрудник ГНО, наряду с обучением, ознакомился также с богатым культурным наследием страны, побывал в Археологическом, Геологическом и Национальном музеях Варшавы. После окончания обучения M. Геворкян получил сертификат института археологии о прохождении курса.
При содействии польской стороны, М. Геворкян привез более ста экземпляров профессиональной литературы /в электронном варианте/.