ՊՄՊ Կոտայքի մարզային ծառայության նախաձեռնությամբ Հրազդան քաղաքի Սբ. Սարգիս անունը կրող մատուռում (պետ.ցուցիչ՝ 6.1.20 և 6.1.46 խաչքարերի տարածք) տեղի է ունեցել «Ս. Սարգիսը երիտասարդության և սիրո բարեխոս» խորագրով միջոցառում, որին մասնակցել են թիվ 4 հիմնական դպրոցի մի խումբ աշակերտներ, հարակից տարածքի բնակիչներ:
Միջոցառումը բացել է ՊՄՊ մարզային ծառայության պետի տեղակալ Ա. Կիրակոսյանը, որը Ս. Սարգիս զորավարի տոնի մասին բազմաթիվ ավանդազրույցներ է ներկայացրել:
Տոնը Հայաստանում ընդունված է նշել ինչպես եկեղեցական ծեսով, աղոթքով, այնպես էլ ժողովրդական ավանդույթներով: Նա նշել է, որ՝ ըստ ավանդապատումի, Սարգիս զորավարը քրիստոնեական հավատքի համար նահատակված և սրբադասված նվիրյալներից էր, որի մասունքները հետագայում Մեսրոպ Մաշտոցը տեղափոխել է Հայաստան և ամփոփել Կարբի ավանում, իսկ Գազար դաշտում հիմնել է Սուրբ Սարգիս անունով երկու եկեղեցի: Հետագա դարերում Ս.Սարգսի անունով եկեղեցիներ և սրբավայրեր են բացվել Հայաստանի բազմաթիվ բնակավայրերում, այդ թվում՝ Կոտայքի մարզում (Բջնի, Եղվարդ, Գառնի, Գեղաշեն և այլն):
Միջոցառման ընթացքում ելույթ են ունեցել նաև դպրոցականները՝ Ս. Սարգսի մասին ավանդապատումներով, երգերով: Ավարտին կատարվել է մոմավառություն:

ПРАЗДНИК СВЯТОГО САРКИСА В МАРЗЕ КОТАЙК
По инициативе региональной службы ОИС Котайка в часовне Св. Саркиса (гос. индекс 6.1.20 и 6.1.46 территория хачкаров) города Раздана состоялось мероприятие «Св. Саркис – покровитель молодости и любви», в котором приняли участие учащиеся средней школы № 4, жители прилегающих районов.
Мероприятие открыл заместитель начальника региональной службы ОИС А. Киракосян, представив многочисленные легенды о полководце Св. Саркисе.
В Армении праздник принято отмечать как церковной службой, молитвой, так и народными традициями. Он отметил, что, согласно легенде, полководец Саркис за христианскую веру принял мученическую смерть и был причислен к лику святых. В последствии, его останки были перевезены Месропом Маштоцом в Армению и преданы земле в селе Карби, а на поле Газар основал две церкви имени Святого Саркиса. В последующих веках, церкви и святилища были построены во многих уголках Армении, в том числе и в марзе Котайк (Бжни, Егвард, Гарни, Гегашен и т.д.).
В мероприятии выступили также учащиеся с легендами о Св. Саркисе, с песнями. В завершении были зажжены свечи.