«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ Լոռու մարզային ծառայության հուշարձանների պահապան Սուսաննա Էվոյանը ս.թ. փետրվարի 8-ին հուշարձանների տարածք հերթական շրջայցի ժամանակ արձանագրել է, որ Դսեղ գյուղում գտնվող խաչքարերից մեկը /պետ. ցուցիչ` 5.35.17, 11-12 դդ./ ընկել է պատվանդանից, կոտրվել` բաժանվելով մասերի:
Բնակլիմայական պայմանների` ուժեղ քամու հետևանքով վնասված խաչքարը թեքված վիճակում կանգնած է եղել պատվանդանին, որը գտնվում է գյուղի կենտրոն տանող ճանապարհի եզրին՝ քաղաքացի Գ. Եղիկյանի տնամերձի հարևանությամբ: ՊՄՊ մարզային ծառայության պատասխանատուները դեպքի մասին տեղեկացրել են ՊՈԱԿ-ի տնօրինությանը, Դսեղ համայնքի ղեկավարին:
ՊՄՊ մարզային ծառայության պետը հանձնարարել է մ/ծ պետի տեղակալ, Թումանյանի տարածաշրջանի պատասխանատու Կարեն Յոլչինյանին և հուշարձանի պահապան Սուսաննա Էվոյանին համայնքի ղեկավարի աջակցությամբ խաչքարի մասերը հավաքել կողք-կողքի՝ ոտնակների վրա գտնվող պատվանդանի տակ, որն անմիջապես կիրականացվի տեղացող ձյան դադարելուց հետո:
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը առաջիկայում ևս միջոցներ կձեռնարկի խաչքարի հետագա ճակատագրի լուծման համար:

ХАЧКАР ПОВРЕЖДЕН ИЗ-ЗА ПРИРОДНО-КЛИМАТИЧЕСКИХ УСЛОВИЙ
8 февраля сего года сотрудница региональной службы ОИС Лори ГНО «Служба по охране» Сусанна Евоян во время очередного осмотра памятников деревни Дсех зафиксировала упавший с постамента и разбившийся на части хачкар /гос. индекс 5.35.17, 11-12 вв./.
Ранее хачкар был поврежден сильным ветром и криво стоял на постаменте. Камень расположен на обочине дороги, ведущей к центру деревни, по соседству с домом гражданина Г. Егикяна. Ответственные лица региональной службы ОИС Лори сообщили о случившемся в дирекцию ГНО и руководителю общины.
Начальник региональной службы ОИС поручил заместителю начальника р/с, ответственному лицу Туманянского района Карену Елчиняну и сотруднице р/с Сусанне Эвоян, при поддержке руководителя общины сразу после прекращения снегопада собрать воедино все расколотые части хачкара и сложить их под постаментом.