«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ Լոռու մարզային ծառայության հուշարձանների պահապան Սուսաննա Էվոյանը ս.թ. փետրվարի 8-ին հուշարձանների տարածք հերթական շրջայցի ժամանակ արձանագրել է, որ Դսեղ գյուղում գտնվող խաչքարերից մեկը /պետ. ցուցիչ` 5.35.17, 11-12 դդ./ ընկել է պատվանդանից, կոտրվել` բաժանվելով մասերի:
Բնակլիմայական պայմանների` ուժեղ քամու հետևանքով վնասված խաչքարը թեքված վիճակում կանգնած է եղել պատվանդանին, որը գտնվում է գյուղի կենտրոն տանող ճանապարհի եզրին՝ քաղաքացի Գ. Եղիկյանի տնամերձի հարևանությամբ: ՊՄՊ մարզային ծառայության պատասխանատուները դեպքի մասին տեղեկացրել են ՊՈԱԿ-ի տնօրինությանը, Դսեղ համայնքի ղեկավարին:
ՊՄՊ մարզային ծառայության պետը հանձնարարել է մ/ծ պետի տեղակալ, Թումանյանի տարածաշրջանի պատասխանատու Կարեն Յոլչինյանին և հուշարձանի պահապան Սուսաննա Էվոյանին համայնքի ղեկավարի աջակցությամբ խաչքարի մասերը հավաքել կողք-կողքի՝ ոտնակների վրա գտնվող պատվանդանի տակ, որն անմիջապես կիրականացվի տեղացող ձյան դադարելուց հետո:
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը առաջիկայում ևս միջոցներ կձեռնարկի խաչքարի հետագա ճակատագրի լուծման համար:

CROSS STONE DAMAGED BECAUSE OF THE NATURAL AND CLIMATIC CONDITIONS
Susanna Evoyan (monument guard of the Regional Service PHE of Lori) on February 8 reported that one of the cross stones (state index 5.35.17, 11-12th century) of Dsegh village was damaged. The cross stone fell from the pedestal and divided into parts.
Climatic conditions and strong wind damaged the cross stone but it was still standing on the pedestal. The cross stone located near G. Yeghikyan`s house. The regional service reported about the accident to NCSO administration and Head of Dsegh community.
The chief of the regional service instructed the deputy chief Karen Yolchinyan, monument guard Susanna Evoyan with the support of the community head to collect the parts of the cross stone side by side and put under the pedestal after the termination of the snowfall.
«Service for the Protection of Historical Environment and Cultural Museum Reservation», NCSO will take actions to decide the future of the cross stone.